מתנחלים חסמו סיור צה"לי והיכו חיילים

שמועות על פינוי מאחז גרמו לכך שרכב מחט' כפיר הוקף על ידי עשרות צעירים ובמקום התפתחה תגרה. קצין: מתעסקים עם אזרחים יותר מאשר עם הטרור

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

עשרות מתנחלים לכדו אתמול בערב (רביעי) סיור של כוח צה"ל באזור המאחזים סביב ההתנחלות שילה, ואף היכו חיילים. האירוע החל בעקבות שמועות שנפוצו בין מתנחלי גוש שילה על פינוי צפוי של מאחז גל יוסף. בסביבות השעה 21:00 הקימו המתנחלים באזור שורה של מחסומי אבנים, וחסמו את כביש הגישה למאחז בכלי רכב.

רכב סיור בפיקוד פלוגה מגדוד חרוב של חטיבת כפיר שנקלע למקום ונחסם על ידי מתנחלים ניסה לחזור על עקבותיו, אך גילה שגם מאחוריו הוקמו מחסומים. כלי הרכב הוקף בכמה עשרות צעירים שהגיעו מהמאחזים בסביבה. כשהחיילים ביקשו מהם שיניחו לרכב לעבור הוכה אחד החיילים באגרוף בפניו על ידי הצעירים,והתפתחה תגרה אלימה בין החיילים למתנחלים. כוח צבאי נוסף שהוחש לאזור עיכב את אחד התוקפים, אך זה הצליח להמלט ולמצוא מחסה במאחז סמוך.

כיצד לדעתכם צריכות רשויות החוק להגיב על אלימות כלפי חיילים? דברו על זה בפייסבוק

גורם צבאי בכיר בפיקוד מרכז אמר היום כי "הצבא רואה באירוע חציית קו אדום, והמתנחלים שהיו מעורבים באלימות כלפי החיילים יעצרו על ידי המשטרה בקרוב". בתוך כך, קצינים המשרתים באזור יהודה ושומרון מדווחים בשבועות האחרונים על עליה ניכרת ברמת המתח בין כוחות הביטחון למתנחלים. לדברי קצין בכיר "כמות הזמן בו מתעסקים כוחות הביטחון באירועים מול אזרחים ישראלים גדולה מזה המוקדש להתמודדות מול טרור פלסטיני".

יו"ר ועד מתיישבי בנימין, סא"ל במילואים איציק שדמי, מסר בתגובה כי "חבל שדובר צה"ל ממשיך לבנות קריירה על הכפשת המתיישבים היהודים. אם מישהו נהג באלימות, ראוי לטפל בו על פי חוק ובזהירות המתבקשת ולא באמצעות הודעות פופוליסטיות שמטרתן הטלת דופי בציבור היהודי. על פי האמינות המפוקפקת של הודעות דובר צה"ל לאחרונה, ראוי היה לקבל בהסתייגויות הודעות אלה".

בתוך כך, הבוקר גילו אנשי כפר קוסרא הסמוך לאזור ההתנחלויות של גוש שילה כ-150 עצי זית ותאנה שנעקרו או הושחתו במהלך הלילה. צה"ל אישר כי ונדליסטים הרסו את המטע אך לא אישר כי מדובר במתנחלים. ראש הכפר, חאני אבו-רייד, האשים את אנשי המאחז אש קודש במעשה.

התקריות בקוסרא הן המשך ישיר למתיחות השוררת בין תושבי הכפר למתנחלי המאחזים בעמק שילה בשנים האחרונות. בשנה האחרונה מנו במערכת הביטחון לא פחות מ-14 תקריות שבהן תקפו מתנחלים, רובם אנשי המאחז אש-קודש (ומאחז קטן נוסף שפונה, עלי-עין) את שכניהם הפלסטינים. באזור זה, הנתונים שבידי צה"ל מצביעים באופן מובהק על כך שהצד הישראלי הוא שיוזם את מרבית ההתקפות והפרובוקציות, ששיאן בהצתת מסגד בקוסרא לפני כחודש.

צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ