אנשיל פפר
אנשיל פפר

צה"ל ערך ביקורת מקיפה על מערך גיוס החירום של יחידות המילואים ערב יום כיפור. במסגרת הביקורת, הוקפצו שתי פלוגות קרביות ללא כל הכנה מוקדמת בפיקוד צפון ובפיקוד מרכז. ביקורות של רמת הכשירות והכוננות נערכות בצה"ל מדי שנה, אך זו הנוכחית יוצאת דופן מכיוון שהפקודה בנושא ניתנה ישירות מהמטה הכללי ביום רביעי בלילה, וכך תורגלה כל שרשרת הפיקוד של שתי אוגדות מילואים.

בנוסף להפעלת מערך הגיוס של שתי האוגדות שתורגלו, הוקפצה בכל אוגדה פלוגה שלמה. בפיקוד צפון מדובר היה בפלוגת שריון שלוחמי המילואים שלה גויסו במפתיע למילואים היום בבוקר והגיעו ליחידת מחסני החירום (ימ"ח) שלהם בצפון, ציידו והפעילו את הטנקים שאמורים לשמש אותם בשעת מלחמה וביצעו איתם תרגיל בשטח בו צפה הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ.

בפיקוד מרכז, הוקפצה פלוגת מילואים של לוחמי חיל רגלים שגם הם הצטיידו בכל אמצעי הלחימה המבצעיים שלהם וערכו תרגיל לעיני סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר נווה. הגיוס הפתאומי של מילואים אושר בצו מיוחד עליו חתם שר הביטחון אהוד ברק.

דובר צה"ל הדגיש היום עם סיום התרגילים והביקורת שהעיתוי תוכנן מראש ואין לו קשר עם התראה מודיעינית ספציפית על צורך אפשרי בגיוס חירום של חיילים מילואים. ראש מחלקת בקרה במטה הכללי, אלוף משנה שלמי פייער סיכם את התרגיל בסיפוק ואמר כי "ההתייצבות של החיילים עומדת על כ-90% וברמת המפקדים 100%. תרגיל כזה הוא אירוע נדיר משום שמדובר בהפתעה מוחלטת והקיום שלו בסמוך ליום כיפור הוא יותר מצירוף מקרים. בנוסף, במקרה זה בניגוד לרוב תרגילי הגיוס, החיילים הפעילו את הכלים ונכנסו לתנועה".

צילום: פיטוסי אוליבייה

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ