החשוד בהצתת המסגד: צעיר שהורחק מהגדה

חיים לוינסון ואנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון ואנשיל פפר

צוות החקירה המיוחד של היאחב"ל (היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות ופשיעה חמורה) עצר ביום שני השבוע צעיר החשוד שהצית באותו יום את המסגד בכפר טובא זנגרייה בגליל העליון. כך הותר אתמול לפרסום. החשוד שומר על שתיקה בחקירה. עורך דינו, עדי קידר, אמר שהוא מכחיש כל קשר למעשה.

הצעיר נעצר בהיותו דרוש לחקירה על עבירה אחרת והועבר ליאחב"ל, שם נחקר בחשד לשריפת המסגד. ביום שני בערב הובא העצור לבית משפט השלום בכפר סבא, והמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בעשרה ימים. השופט מיכאל קרשן נזף בה ואמר כי המידע שיש בבקשת המשטרה "אינו מספק". השופט החליט להאריך את המעצר בשלושה ימים בלבד.

אתמול הובא שוב העצור לאולמו של השופט קרשן והמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו ב-11 יום, אך השופט האריך את המעצר עד יום שלישי וציין שהחשדות נגד העצור "התעבו" מאז יום שני.

החשוד, צעיר תושב צפון הארץ, הסתובב בחודשים האחרונים באזור ההתנחלות יצהר והורחק על ידי אלוף פיקוד מרכז בצו מינהלי, בהמלצת השב"כ, בשל מידע שהצטבר על מעורבתו בפעילות אלימה. על זהותו של החשוד ועל פרטי החקירה מוטל צו איסור פרסום. ביומיים האחרונים עשתה המשטרה כמה פעולות בגדה, במסגרת החקירה, שלא ניתן לפרסם עליהן פרטים.

המעצר ביום שני הוא מקרה מבחן לצוות החדש שהוקם ביאחב"ל לאחר השחתת כלי הרכב של צה"ל בבסיס החטיבה המרחבית בנימין ב-7 בספטמבר. עד עתה, בחודש שבו פעל, הצוות מנסה לנקוט קו לוחמני כלפי פעילי ימין. הצוות הגיש כתב אישום נגד שלושה קטינים באשמת קשירת קשר לביצוע פשע, לאחר שנתפסו ליד מכונית שבה היו מכלי בנזין וכלי פריצה.

אתמול גילו תושבי כפר קוסרא, הסמוך להתנחלויות גוש שילה, כ-150 עצי זית ותאנה שנעקרו והושחתו בלילה. צה"ל אישר שוונדליסטים הרסו את המטע. ראש הכפר, חאני אבו-רייד, האשים במעשה את מאחז אש קודש. בשנה האחרונה מנו במערכת הביטחון 14 תקריות שבהן תקפו מתנחלים באזור זה, רובם אנשי המאחז אש קודש, את שכניהם הפלסטינים. הנתונים של צה"ל מצביעים באופן מובהק על כך שהמתנחלים הם שיוזמים את רוב ההתקפות והפרובוקציות, ששיאן הצתת מסגד בקוסרא לפני כחודש.

יו"ר ועד מתיישבי בנימין, סא"ל במילואים איציק שדמי, מסר בתגובה ש"חבל שדובר צה"ל ממשיך לבנות קריירה על הכפשת המתיישבים היהודים. אם מישהו נהג באלימות, ראוי לטפל בו על פי חוק ובזהירות המתבקשת ולא בהודעות פופוליסטיות".

ביחס למעצר חשוד בהצתת המסגד שהורחק מהגדה מחשש שיבצע שם פעולות "תג מחיר", אמרה אתמול ח"כ זהבה גלאון (מרצ) כי "מערכת אכיפת החוק אחראית ליבוא הטרור היהודי לצפון הארץ. במקום לעצור אותם לאלתר ולהעמידם לדין, השב"כ איפשר להם לבצע את הפשע במקום אחר".

מתנחלים חסמו ג'יפ של צה"ל והכו חיילים ליד שילה

עשרות מתנחלים לכדו שלשום בערב סיור של צה"ל באזור המאחזים סביב ההתנחלות שילה, והכו חיילים. האירוע, שהוגדר בפי קצינים בפיקוד המרכז "עוד חצייה של קו אדום", אירע בעקבות החרפה מתמשכת ביחסים בין הצבא לחלק מהמתנחלים בגדה. שלשום, בתשע בערב, פרסו כוחות הביטחון מחסומים על הכביש הראשי המוביל מירושלים לשכם, כהיערכות לכניסת מתפללים יהודים לקבר יוסף בשכם. בעקבות זאת נפוצו שמועות בין מתנחלי גוש שילה על פינוי המאחז הבלתי חוקי גל יוסף.

אנשי המאחזים הקימו בתוך דקות שורה של מחסומי אבנים, והחנו כלי רכב על הכביש המוביל לגל יוסף. ג'יפ סיור של גדוד "חרוב" מחטיבת כפיר, שעבר במקום, נחסם על ידי המתנחלים. כשניסה לחזור על עקבותיו, גילה שגם מאחוריו הוקמו מחסומים.

הג'יפ הוקף בכמה עשרות צעירים מהמאחזים בסביבה. כשהחיילים ביקשו מהם שיניחו לרכב לעבור הוכה אחד החיילים באגרוף בפניו, בידי הצעירים, והתפתחה תגרה אלימה בין החיילים למתנחלים. כוח צבאי נוסף שהוחש למקום בפיקוד מפקד הפלוגה, עיכב את אחד התוקפים, אך הוא נמלט למאחז סמוך.

אנשיל פפר

תגובות