תא"ל רם רוטברג החליף את אלי מרום כמפקד חיל הים והועלה לדרגת אלוף

אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר
אנשיל פפר

אלוף אלי (צ'ייני) מרום סיים אתמול ארבע שנים כמפקד חיל הים והוחלף על ידי תת-אלוף רם רוטברג שהועלה לדרגת אלוף.

מפקד חיל הים החדש, האלוף רוטברג (47) שימש בשנתיים האחרונות סגן ראש המטה לביטחון לאומי. הוא התגייס ב-1982 לקומנדו הימי ומילא שם שורה של תפקידי פיקוד עד שהתמנה למפקד שייטת 13 ב-2001. בדרך הספיק גם לעבור לצבא היבשה ולשרת כמפקד יחידת "דובדבן", לעבור קורס חובלים ולפקד על ספינת טילים.

בתקופת מלחמת לבנון השנייה היה מפקד מספן מודיעין בחיל הים ולאחר האירוע בו נפגע הסטי"ל "חנית" מטיל חוף-ים, ננזף רוטברג על כך שהתעלם מאזהרות שהטיל המתקדם עלול להיות בידי חיזבאללה. למרות הנזיפה, קודם רוטברג לתפקיד מפקד בסיס חיפה ומשם עבר למועצה לביטחון לאומי.

האלוף מרום מונה אף הוא למפקד חיל הים בעקבות קיצור תקופת כהונת קודמו, האלוף דוד בן בעש"ט בעקבות אירוע ה"חנית". בעת כהונתו, הוביל מרום מאות מבצעים מיוחדים של חיל הים, כמעט כולם סודיים, נגד מטרות טרור ורשתות ההברחה האיראניות המשרתות את ארגוני הטרור, חלקן במרחק רב מחופי ישראל.

לצד השבחים שקטף מרום על הדחיפה הגדולה להפיכת חיל הים לזרוע אסטרטגית ארוכת-טווח ולביצוע מבצעים מיוחדים, נקשר שמו גם לשני מחדלים. האחד ברמה האישית, כשנחשפו ביקוריו של מרום במועדון חשפנות בתל אביב. בעקבות הפרסום העיר הרמטכ"ל הקודם גבי אשכנזי למרום שפרסם התנצלות פומבית.

המחדל השני היה ההכנה הלקויה של לוחמי שייטת 13 לפני ההשתלטות על המעבורת מרמרה במשט הראשון לעזה במאי 2010. הלוחמים שעלו על סיפון המרמרה לא היו מוכנים להתנגדות האלימה של פעילי ה-IHH הטורקים ובקרב שהתפתח נפצעו 12 לוחמי שייטת, נהרגו תשעה פעילים טורקים ונפצעו עוד 40 נוסעים. האירוע המרכזי הצפוי בחיל הים בתקופת פיקודו של רוטברג יהיה קליטתן של שתי צוללות "דולפין" חדשות שאמורות להגיע מגרמניה ב-2013.

תגובות