נתניהו על חילול הקברים ביפו: לא נסבול ונדליזם

ראש הממשלה התייחס בדבריו לאירוע "תג המחיר" ביפו בערב יום הכיפורים: ישראל חסרת סבלנות כלפי הפוגעים בדו הקיום הדתי

ברק רביד
יניב קובוביץ
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
יניב קובוביץ
אילן ליאור

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (ראשון) לחילול הקברים ביפו בערב יום הכיפורים. "אנחנו לא מוכנים לסבול ונדליזם. לא כזה נגד רגשות דתיים", אמר נתניהו. "ישראל סובלנית כלפי רגשות דתיים ורצון לדו קיום ללא אלימות וחיי נועם ושלום, אבל חסרת סובלנות כלפי אלה שמתנגדים לצורת חיים זו".

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו אמר הבוקר כי "תופעת תג מחיר היא תופעה חמורה ויש למגרה, פגיעה בסמלי דת ובמקומות הקדושים קשה ונפיצה מאוד, ולה השלכות על הציבור הרחב במדינה. חובתנו כמשטרה לוודא שנעשה הכול כדי להגיע למבצעים של המעשים החמורים האלה, לאסוף ראיות ולהגיש כתבי אישום. בד בבד נפעל להרגעת השטח ונעשה הכול כדי לשמור על החוק והסדר".

דנינו הנחה את כל המחוזות להכין תוכנית מיפוי מלאה של האזורים הרגישים ובשילוב גורמי המודיעין וגופים מקבילים יפעל כל מחוז בתחומו לשמירה על החוק ולהרגעת הרוחות. מחר צפוי המפכ"ל להגיע ליפו שם הוא אמו לפגוש את המנהיגות הערבית בעיר ולנסות להרגיע יחד איתם את המצב בעיר.

מפגינים ביפו נגד פשעי השנאה, אמשצילום: אי-פי

ערב סוער עבר על העיר יפו בצאת יום הכיפורים אתמול, לאחר שקברים בבתי הקברות המוסלמי והנוצרי בעיר חוללו בכתובות "תג מחיר" ו "מוות לערבים". בתגובה נזרק אמש בקבוק תבערה על בית כנסת בעיר. במחוז תל אביב נערכו אתמול להמשך עימותים ביפו. בינתיים, תיגברה אתמול במשטרה את השמירה על מסגדים. את מסגד חסן בק אבטחה אמש ניידת.

לקראת תחילת הצום ביום הכיפורים, שלשום, הבחינו כמה תושבי יפו, שבאו לשני בתי הקברות בעיר, שעל כ-25 קברים הושחתו. אלמונים, שבאו כנראה כמה ימים קודם לכן, ריססו כתובות נאצה על הקברים, כמו "תג מחיר" ו "מוות לערבים", אבל גם כתובות כמו "מוות לרוסים" וכתובות נגד מכבי חיפה.

כוחות משטרה, שבאו לזירה, החלו לבדוק את השחתת הקברים בכמה כיוונים. חבר מועצת העיר, סמי אבו שחדה, שראה את הקברים אמר כי "מי שנתן לאותם מתנחלים לרסס כתובות בשטחים, ומי שאיפשר לאנשים לשרוף מסגדים בפלסטין ובטובא זנגרייה, שלא יתפלא שזה מגיע עכשיו ליפו. אם המשטרה פועלת כפי שהיא טוענת שהיא פועלת ועדיין נעשות פעולות של 'תג מחיר', אני כבר לא יודע מה לחשוב עליה. לאנשים האלה יש רוח גבית מנתניהו וליברמן".

בתגובה להשחתת הקברים החליטו כמה ארגונים ביפו לקיים הפגנה, אמש ב-21:00, "בגן השניים" ברחוב יפת בעיר. כ-200 בני אדם באו להפגנה, רובם יהודים, שמחו נגד פעולות "תג מחיר", נגד גזענות ומעשי אלימות וונדאליזם בבתי הקברות. המפגינים הניפו שלטים שקראו להשאיר את יפו ליפואים.

אחד הקברים שהושחתו ביפו, אתמול צילום: דניאל בר און

בעוד המפגינים עומדים ונואמים למשתתפים בהפגנה, התקבל דיווח על זריקת בקבוק תבערה על גג בית הכנסת "רבי מאיר בעל הנס", לא הרחק משם. כשעה קודם לכן הסתיימו תפילות החג בבית הכנסת, הגבאי סיים את הסידורים, נעל אותו והלך הביתה. על זריקת בקבוק התבערה דיווחה אשה.

למקום בא צוותים של כיבוי אש ומשטרה. כוחות המשטרה סרקו את אזור אך לא עצרו חשודים. לחצר בית הכנסת בא שכנים רבים שהביעו חשש מהידרדרות המצב ביפו, אם הצדדים יגלשו לנקמה הדדית. ההפגנה בגן השניים נמשכה גם לאחר קבלת הידיעה על בקבוק התבערה. כוחות גדולים של יס"מ נערכו ליד ההפגנה, אך לא מול המפגינים, כדי למנוע חיכוך.

בחברה הערבית בישראל מתגברים הקולות לקרוא לקהילה הבינלאומית להתערב מיד כדי לשמור על המקומות הקדושים לאיסלאם ולנצרות בישראל, בעקבות האירועים שריפת המסגד בכפר טובא זנגרייה בתחילת השבוע שעבר וחילול בתי העלמין ביפו. בעקבות הצתת המסגד בטובא בשבוע שעבר פנה ארגון זכויות אדם לחברי סגל דיפלומטי מהאיחוד האירופי וארה"ב והביעו חשש מהחרפת האירועים.

השתתף בהכנת הידיעה: ג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ