נתניהו מנסה שוב לאשר את דו"ח טרכטנברג בממשלה

אחרי הפארסה בשבוע שעבר, בלשכת רה"מ מסרבים להתחייב שתהיה הצבעה. בישראל ביתנו, ש"ס והעצמאות דורשים ריכוך או השמטה של המלצות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי לנסות ולהביא היום פעם נוספת את דו"ח טרכטנברג להצבעה בישיבת הממשלה. גורמים בלשכתו הבהירו אתמול כי ההחלטה על עצם קיום ההצבעה תתקבל רק בדיון, בין היתר כדי למנוע כישלון נוסף לנתניהו לאחר שלא הצליח לגבש רוב לאישור הדו"ח בשבוע שעבר.

גורמים בשלוש סיעות הקואליציה שהתנגדו לאישור הדו"ח בישיבת הממשלה בשבוע שעבר, ישראל ביתנו, עצמאות וש"ס, לא פסלו אתמול את האפשרות שתושג הסכמה שתאפשר הצבעה על הדו"ח עוד היום. שרים שהתנגדו לדו"ח טענו ששלוש המפלגות אינן חפצות במשבר קואליציוני או בהפלת נתניהו וניצלו את דו"ח טרכטנברג כדי לגזור קופון פוליטי ולהצטייר כחברתיות בעיני קהל המצביעים. לכן על פי הערכות המהלך הנוכחי יסתיים בפשרה. אחת הפשרות עשויה להיות הצבעה על נוסח מרוכך של סעיפים שונים בדו"ח, או השמטה של חלק מהנושאים או פיצולה של ההצבעה.

בישראל ביתנו, שהובילה את ההתנגדות בשבוע שעבר, הבהירו אתמול כי הסיבה המרכזית להתנגדותם עד כה היתה הזמן המועט שניתן להם ללמוד את עיקרי הדו"ח, כך שהתנגדות זו אינה תקפה עוד. "לישראל ביתנו יש כמה הסתייגויות מן הדו"ח, אנחנו בהחלט מתכוונים להעלות אותן לדיון בישיבת הממשלה, וההתייחסות אליהן מצד הממשלה תקבע אם נתמוך או נתנגד", אמרו אתמול במפלגה.

ראש הממשלה נתניהו (מימין) ופרופסור טרכטנברג, בשבוע שעברצילום: מרק ישראל סלם

הבוקר, לפני הישיבה, יתכנסו שרי המפלגה כדי לגבש סופית את עמדתם בנושא. אחת המכשלות הנוספות שעליהן הצהירה המפלגה היא חוסר נכונותה של הממשלה לדון בתוכנית כלכלית חברתית מקבילה שיזמה ישראל ביתנו. התנגדות זו עשויה עדיין להיות מכשול בדרך לאישור.

גם במפלגת עצמאות טענו אתמול שעל אף שלא חל שינוי עד כה בעמדת המפלגה המתנגדת לדו"ח, האופציות פתוחות. גורמים במפלגה אמרו כי, "נכון לעכשיו לא התקבלה כל החלטה שתוביל לשינוי העמדה שהצגנו בשבוע שעבר נגד הדו"ח, אבל הדברים עשויים להתפתח בשעות הבוקר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ