אנשיל פפר
אנשיל פפר

מערכת הביטחון החלה למדר בתקופה האחרונה את החיילים והקצינים המשרתים בגדה המערבית מתוכניות לפינוי מאחזים בלתי חוקיים. הפינויים נעשים בידי כוחות שבאים מחוץ לגזרה ורק מפקד הגזרה יודע על כך מראש. הדבר נועד בעיקרו למנוע הדלפה של התוכניות למתנחלים. הדלפה כזו מאפשרת היערכות אלימה של מאות מפגינים נגד הפינויים.

היחסים המתוחים מאוד באחרונה בין צה"ל לבין חלק מהמתנחלים ביהודה ושומרון, שגלשו גם לאלימות נגד חיילים ביום רביעי שעבר ליד מאחז בגוש שילה, ניכרים גם בהליכי התכנון והביצוע של הפינויים במאחזים.

לאחר שורה של מקרים שבהם דלפו החוצה פרטים על פינויים מתוכננים, ומקרים שחיילים ביחידות מבצעיות בשטחים סירבו לקחת חלק בפעילות הקשורה באבטחת הפינוי, הוחלט באחרונה "למדר" את הפינויים מהחטיבות המרחביות של אוגדת יהודה ושומרון. המידור נועד למנוע מקרים שבהם מוזעקים מאות מתנחלים למקום הפינוי ומתעמתים באלימות עם המפנים.

פינוי שלושת מבני הקבע במגרון, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

מדובר למעשה בהמשך המדיניות שמפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת אלוף ניצן אלון, החל בה לפני כמה חודשים, כשהורה לא לשתף חיילים המתגוררים בהתנחלויות בתוכניות לפינויים.

זה כמה שנים שחיילי צה"ל אינם עוסקים בפינויים עצמם. עושים אותם בעיקר שוטרים ולוחמי מג"ב. אבל כוחות צה"ל בגזרה מספקים את האבטחה ההיקפית וחוסמים כבישים בזמן פינויים. לפינויים שתוכננו מראש הובאו באחרונה שוטרים ואנשי מג"ב ממחוזות אחרים ולא אלה המוצבים דרך קבע בגדה.

החטיבות המרחביות אחראיות לכל הפעילות המבצעית והביטחונית בשטח, אבל מועד פינוי מתוכנן ימים ולעתים שבועות וחודשים מראש והוא ידוע רק למפקד החטיבה, קצין בדרגת אלוף משנה, אך לא לאיש מקציני המטה שלו או למפקדי היחידות הפרוסות בשטח. הקצינים שאמורים להוציא לפועל את אבטחת האזור, שבו נעשה הפינוי, מקבלים עדכון על כך זמן קצר מאוד לפני מועד הביצוע.

תא"ל אלון. המשך למדיניות שנקט צילום: טל כהן

לדברי קצינים בכירים בפיקוד מרכז, הדבר נעשה בין היתר גם כדי "להגן" על קצינים בחטיבות המרחביות, שמקיימים מגע שוטף עם מנהיגי המתנחלים, וחלקם מתגוררים בהתנחלויות, כדי שלא יהיו נתונים ללחצים בכל פעם שמתוכנן פינוי.

אחרי החגים צפויה שורה של פינויים במאחזים מרכזיים, גם בעקבות הוראות בג"ץ. בחטיבות המרחביות הוכנו תוכניות מגירה מפורטות המוכרות לקצינים בגזרות השונות. אלה יישלפו סמוך לתחילת הפינויים כדי למנוע הדלפות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ