ה"דיל" עם ישראל ביתנו: טרכטנברג תמורת הטבות

אופטימיות במשרד רה"מ ובאוצר לקראת ההצבעה על המלצות הוועדה. הרמטכ"ל דיבר בישיבת הממשלה וקרא לא לאשר קיצוץ בתקציב הביטחון

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בימים האחרונים, וביתר שאת מאז הבוקר (ראשון), מתנהלים מגעים בין לשכת ראש הממשלה לאנשי ישראל ביתנו, במסגרתם עומד "דיל" שבו ישראל ביתנו יתמכו במסקנות טרכטנברג, בתמורה לשורה של הטבות בתחום הדיור הציבורי והדיור בר השגה, וכן בתחום של הקלות והטבות לחיילים משוחררים. בישראל ביתנו הבהירו שהצדדים נמצאים על סף הסכמה לפי נוסחה שתכלול את ההצבעה על המלצות ועדת טרכטנברג עוד היום בישיבת הממשלה.

גורמים בלשכת ראש הממשלה הבהירו אתמול כי ההחלטה על עצם קיום ההצבעה תתקבל רק בדיון, בין היתר כדי למנוע כישלון נוסף לנתניהו לאחר שלא הצליח לגבש רוב לאישור הדו"ח בשבוע שעבר.

הרמטכ"ל בני גנץ קרא היום בישיבת הממשלה לשרים לא לאשר את החלטת ראש הממשלה לקצץ שלושה מיליארד שקלים מתקציב הביטחון השנתי, החל מ-2012, בהתאם להמלצות טרכטנברג. נתניהו אישר באופן חריג לרמטכ"ל להופיע בישיבת ממשלה העוסקת בעניינים אזרחיים.

אגרת המעבר שנתניהו יצטרך לשלם | יוסי ורטר

נתניהו אמר בתגובה לדברי הרמטכ"ל כי, "אני אחראי לביטחון אזרחי ישראל". ראש הממשלה הכיר את הדברים שהרמטכ"ל עמד לומר, משיחות קודמות שהיו לשניים, והוא ביקש שגנץ יאמר את הדברים בפורום של מליאת הממשלה. שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר לרמטכ"ל כי, "אני בטוח שיש מאיפה לקצץ בתקציב הביטחון. ואני משוכנע שתקציב הביטחון כולל מענה לכל האיומים על ישראל, כולל איום הטילים".

בישיבת הממשלה התעורר ויכוח בין ברק לשטייניץ סביב הדרישה לקיצוץ בתקציב הבטחון. שטייניץ אמר כי "אם לא יהיה קיצוץ בביטחון, הציבור לא יוכל להנות מהורדת יוקר המחיה. גם אם התקציב היה גבוה בעשרה מיליארד, במשרד הבטחון היו רוצים עוד". לדבריו "בארבע השנים האחרונות היתה תוספת 12 מיליארד לתקציב הבטחון ותמיד הם רוצים עוד. שקיפות בתקציב הבטחון תחסוך מיליונים בשנה". אודי שני, מנכ"ל משרד הבטחון, שנכח בדיון הגיב לדבריו ואמר "אני לא צריך שאף אחד ישקף אות".

הערכה במשרדי רה"מ והאוצר היא כי מסקנות הוועדה יאושרו היום בממשלה וברוב גדול. במקביל לישיבת הממשלה, שהחלה הבוקר בדברי נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, מתנהלים מגעים אינטנסיביים בהם מעורבים נתניהו, שטייניץ ואנשיהם, גם עם ראשי ש"ס ועצמאות. הערכה היא כי סיעות אלו יתמכו או ימנעו מהצבעה.

המשנה לרה"מ, סילבן שלום, לא צפוי לתמוך במסקנות ועדת טרכטנברג. שלום אמר הבוקר כי "לא יתמוך במסקנות שלא כוללות התייחסות לפריפריה". לא ברור כיצד יצביע השר בלי תיק, יוסי פלד. שלום ופלד, שניהם אנשי ליכוד, התכוונו בישיבת הממשלה ביום שני שעבר להצביע נגד אישור מסקנות ועדת טרכטנברג.

ישיבת הממשלה נפתחה הבוקר בדברים קצרים של רה"מ שהתייחס לחילול הקברים ביפו בערב יום הכיפורים. מיד אחריו דיבר פישר המשמש יועץ כלכלי לממשלה. פישר שיבח את דו"ח טרכטנברג. לדבריו מדובר בדו"ח "מאוד מקצועי, טוב ונכון. הוועדה הגבילה את עצמה, שלא לפרוץ את מסגרת תקציב המדינה, וצדקה כשנהגה כך. דו"ח טרכטנברג קשוב למחאה מפגיני האוהלים. הדו"ח כולל המלצות מצוינות, הוא נותן מענה לחברה הישראלית שיצאה לרחובות. נגיד הבנק המרכזי של אנגליה אמר בסוף השבוע שעבר: 'אנחנו בדרך למשבר פיננסי החמור ביותר שהיה אי פעם' - אסור לנו בישראל לתת למשבר הזה להגיע לפה. אסור לנו להיכנס להרפתקאות שיסכנו את המשק הישראלי. הממשלה מתנהלת באחריות מרשימה. אני קורא לשרים לאשר את הדו"ח".

שרת החקלאות, אורית נוקד, מסיעת עצמאות, ראשונת השרים שקיבלו את רשות הדיבור, שיבחה גם היא את דו"ח טרכטנברג, וציינה כי "מדובר בדו"ח רציני מאוד, שהושלם תוך זמן קצר מאוד, ומטפל נכון במצוקות בתחומים מרכזיים בחיי המדינה ואזרחיה, כמו חינוך, בינוי, מסים ועוד".

מארגון יוזמות קרן אברהם, הפועל לשילוב ושוויון בין יהודים לערבים, נמסר בתגובה להסדר בין נתניהו לישראל ביתנו כי "העדפת יוצאי צבא בזכאות לדיור תעמיק את הפגיעה באזרחי ישראל הערבים, שהם האוכלוסייה המקופחת ביותר בחברה הישראלית, עם בעיות הדיור הקשות ביותר. אנו קוראים לשרי הממשלה לא לתת יד להעמקת האפליה והקיפוח ע"י עיוות המלצותיה של וועדת טרכטנברג וזניחת הקריטריון של מספר ילדים כתנאי לסיוע בדיור, ולהצביע נגד אישור הדו"ח".

צילום: אפלבאום תומר

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ