עשרות משוחררות גוייסו למילואים כדי להקל על חיילות בסדיר

חיילות מילואים זומנו לשירות של 24 ימים בניגוד לתקנות, לאחר שהוחלט כי על התצפיתניות בסדיר מוטל עומס עבודה כבד

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר

צה"ל זימן בשבוע שעבר בניגוד לתקנות עשרות חיילות משוחררות לשירות מילואים ממושך כתצפיתניות. חיילות המילואים זומנו בהתראה קצרה ביותר כדי להקל את מצוקת התצפיתניות בשירות הסדיר, שעליהן מוטל עומס עבודה כבד. נוסף על כך, לפחות באחד המקרים התברר שלא גויסו די חיילות מילואים ובחלק מהחמ"לים אישרו קצינים לכבות חלק ממכשירי התצפית.

בערב ראש השנה וביום ראשון שעבר, זומנו עשרות תצפיתניות שהשתחררו בשנים האחרונות לשירות מילואים של 24 ימים בגדה וסביב רצועת עזה. לדברי חיילת משוחררת ששירתה בגזרת "עוטף ירושלים", "זה בא בהפתעה גמורה. לפני כמה שבועות התקשרו אלי ממשרד הקישור של היחידה ושאלו אם בשעת מלחמה אהיה מוכנה לעשות מילואים. אמרתי שכמובן ובזה הסתיימה השיחה".

לדבריה, יומיים לפני ראש השנה קיבלה שיחת טלפון נוספת שבה נדרשה להגיע בתוך חמישה ימים לבסיס הגדוד שבו שירתה. "חלק מהחברות שלי קיבלו את הטלפון רק ביום ראשון אחרי ראש השנה ואמרו להן להגיע למחרת". היא הוסיפה וסיפרה כי כשהתייצבו בבסיס קיבלו צו גיוס לשירות מבצעי פעיל של 24 ימים.

על פי תקנות חוק המילואים, יש להתריע על שירות מילואים ממושך לפחות 60 יום מראש. רק בשעת חירום ובאישור מיוחד של שר הביטחון ניתן לגייס מילואים בהתראה קצרה יותר. על אף שסברו תחילה שהן נקראות להתייצב בשל המתיחות סביב פניית הרשות הפלסטינית להכרה באו"ם, התברר לחיילות המילואים מהצו שהן מגויסות ל"תגבור". לדברי אחת המגויסות, "זה לא היה צו 8 או גיוס חירום".

תצפיתניות בצה"ל. למצולמות אין קשר לידיעה צילום: תצלום: אריאל שליט

קציני גדוד האיסוף הקרבי הסבירו לחיילות שהן זומנו כדי לאפשר לתצפיתניות המשרתות בגזרה לצאת לחופשות בסופי שבוע ולהקל את העומס שלהן. "אחד הקצינים הסביר לנו שיש מצב חדש, שאם התצפיתניות לא ייצאו הביתה כל סוף שבוע ההורים שלהן יתלוננו ויעשו בעיות".

לפני שלושה חודשים, בעקבות אירוע מתוקשר שבו ארבע תצפיתניות ששירתו בגבול הצפון כיבו את מכשירי התצפית והלכו לישון, הוקמה ועדה בראשות סגן הרמטכ"ל, אלוף יאיר נווה, שבדקה את תנאי השירות שלהן. הוועדה קבעה שעל התצפיתניות מוטל עומס בלתי נסבל ומנתה שורה של המלצות להקלה בשירותן. בין היתר נקבע שהחיילות ייצאו לחופשה בביתן לפחות בכל סוף שבוע שני. עם זאת, בשל מחסור בתצפיתניות שעברו את ההכשרה הנדרשת והצורך הגובר בחיילות מיומנות בחמ"לים (חדרי מלחמה) - התגלו קשיים ביישום ההמלצות. בחודש הבא אמורה להתקיים ביקורת מטכ"לית שתבחן את יישום ההמלצות ביחידות התצפית. לקראת הביקורת הוחלט להתחיל לגייס למילואים תצפיתניות משוחררות.

הרוב הגדול של החיילות שמשתחררות מצה"ל אינן מגויסות למילואים, מלבד למעט מאוד תפקידים. מהאופן שבו גויסו התצפיתניות הראשונות למילואים, עולה שלא התבצעה עבודת מטה מסודרת, ובניגוד לאופן שבו מגויסות יחידות מילואים קרביות, לא הוכנה תוכנית ארוכת טווח שבה מקבלים המילואימניקים התראה מספיק זמן מראש. "זה היה ברור שהקצינים בגדוד לא ידעו לבלוע את כל העניין", אמרה אחת המגויסות.

מדובר צה"ל נמסר כי "מערך התצפיתניות תוגבר לאור חשיבותו כחלק מהערכות אירועי ספטמבר ובהתאם להערכות המצב. חיילות המילואים גויסו בצו גיוס 'חריג' אשר קיבל את כלל האישורים הנחוצים וזאת על מנת לשמור על תפקוד תקין של המערך וחייליו. הגדוד מהווה חלק משמעותי ממערך ההגנה של צה"ל וישנה חשיבות גדולה לשמירה על תנאים הולמים שיאפשרו לתצפיתניות לבצע את תפקידן באופן אופטימלי. מערך המילואים הנו חלק בלתי נפרד מתפקודו השוטף של צה"ל ומהווה נדבך משמעותי בהגנה על צה"ל ככלל ובגזרת יהודה ושומרון בפרט".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ