אישור טרכטנברג |

ההישג החשוב - הקיצוץ בביטחון

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אז מה לא אמרו על נתניהו: שהוא לא מתכוון להקים שום ועדה; שטרכטנברג איננו אלא עלה תאנה; שאם יקים ועדה, הוא לא יאמץ את המלצותיה; שאם יביא השבוע את ההמלצות לממשלה, הוא לא יצליח להשיג רוב, כמו שקרה בשבוע בעבר. אבל מה אפשר לעשות, ונתניהו הצליח - גם הקים ועדה וגם העביר את המלצותיה בממשלה. אז נכון שמדובר רק בתחילת הדרך, אך בכל זאת מדובר בהתחלה ברגל ימין.

יש לראש הממשלה עוד עבודה רבה עם הדו"ח. בתחילה צריך משרד האוצר להפוך את חוברת ההמלצות השמנה להחלטות מסודרות, ואותן להעביר בממשלה. חלק אחר של ההמלצות דורש חקיקה, למשל כל נושא המסים, ואת זה צריך להעביר בכנסת. ושם ברור שיחל תהליך ארוך של מריטת נוצות, כאשר כל ח"כ ירצה להתבלט ולהשיג משהו לקהל בוחריו, על חשבון טרכטנברג. ברור גם שיהיה קשה מאוד להעביר את ההמלצות בוועדת הכספים של הכנסת, שם ניצב משה גפני מיהדות התורה ומתכונן לגבות "דמי מעבר" כבדים מאוד. אבל נתניהו לא צריך להיות מופתע. מי שכורת ברית עם החרדים ורואה בהם "בעלי ברית טבעיים", צריך לדעת שהם יחכו לו בסיבוב. בכל סיבוב.

ההישג החשוב של אתמול היה הקיצוץ בתקציב הביטחון. למרות הלחצים של ברק ולמרות ההפחדות של הרמטכ"ל בני גנץ. הממשלה החליטה לקצץ בתקציב הביטחון, אך לא צריך להתרגש יותר מדי, כי מה שמקוצץ הוא רק חלק מהתוספת שהביטחון מקבל מדי שנה עקב המלצות ועדת ברודט.

ראש הממשלה נלחם כדי להעביר את הקיצוץ ואמר: "אני האחראי לביטחון אזרחי מדינת ישראל". שר האוצר שטייניץ אמר שהוא בטוח שיש מאיפה לקצץ בתקציב הביטחון, והוסיף שגם אם היו נותנים עוד 10 מיליארד שקלים לביטחון, "הם היו אומרים שאי אפשר לקצץ, אולי נצטרך לסגור את משלחת הרכש הענקית בניו יורק", עקץ שטייניץ את שר הביטחון.

צילום: פריד חגי

ברק אמר שכולנו צריכים לזכור מה שקרה במלחמת יום הכיפורים ובמלחמת לבנון השנייה עקב הקיצוצים. אבל ההפתעה במלחמת יום הכיפורים התרחשה עקב מחדלי המודיעין ולא עקב בעיות תקציב. כמו כן ועדת וינוגרד קבעה שלכישלון במלחמת לבנון לא היה שום קשר לנושא התקציבי.

ברק חזר בפעם המי יודע כמה על הצעתו להגדיל את הגירעון במקום לקצץ בתקציב הביטחון. הוא אמר זאת כאשר העולם כולו נמצא במשבר חובות עצום, כאשר בסוף השבוע אמר נגיד הבנק המרכזי של אנגליה ש"אנחנו צועדים לקראת המשבר הפיננסי החמור ביותר מאז שנות ה-30". אז תארו לעצמכם כמה חוסר אחריות צריך כדי להמליץ דווקא עכשיו על פריצה תקציבית.

כדי להשיג את הרוב הדרוש, נאלצו נתניהו ושטייניץ "לקנות" את הסכמתו של ליברמן. אבל נודה על האמת שהדרישות של "ישראל ביתנו" הן דווקא בכיוון הנכון: יותר דיור סוציאלי (גם לפנסיונרים עם רמז לעולים חדשים), שינוי קריטריונים לקבלת דיור ציבורי כך שיינתן יתרון למי שעובד על חשבון מי שיש לו מספר ילדים רב, ומתן שכר הוגן לחיילים בשירות חובה. זה הליכה בכיוון הנכון של מתן יתרון למי שעובד, משלם מסים ומשרת בצבא.

וזה בדיוק מה שמרגיז את ש"ס. שם לא מוכנים לקבל את המלצות טרכטנברג שמכרסמות קצת בהטבות האדירות שמקבלים החרדים, הן בתחום הדיור והן בנושא התקציב לישיבות. הוועדה ממליצה לממן רק מיעוט מקרב הלומדים בישיבות, רק את המתאימים ביותר, ולא את כל עשרות האלפים בלי הבחנה. היא אף ממליצה לחייב את בתי הספר החרדים ללמד "לימודי יסוד מכשירי תעסוקה" - מלים מכובסות ל"לימודי הליבה". והכי מרגיז את ש"ס זה הניסיון לשנות את הקריטריונים ל"דיור למשתכן", כך שפחות חרדים יקבלו דירות מסובסדות, ויותר צעירים עובדים.

הכי מצחיק היה לשמוע את דפני ליף מפארת ומקלסת את אלי ישי, שהסכים להיפגש איתה. היא אמרה ש"יצא גבר" משום שהתנגד לדו"ח והבין שאין הבדל בין חרדים לחילונים. ישי בטח מת מצחוק. הוא משתמש בליף כדי לפגוע בדו"ח, והיא כלל לא מבינה שהסיבה שהוא נלחם בהמלצות טרכטנברג זה משום שהן לטובת המעמד הבינוני, העובד קשה, המשלם מסים והמשרת בצבא. בדיוק ההפך מקהל המצביעים של ישי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ