צה"ל: נתקשה לשמור על רמת המוכנות והכוננות למשך יותר משנה

על רקע ההחלטה לקצץ בביטחון למימון המלצות טרכטנברג, אמרו קצינים להארץ: הממשלה תידרש להחליט על קיצוץ בסדרי הכוחות החל מ-2013

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

צה"ל יתקשה לשמור על רמת הכוננות והמוכנות של יחידותיו לאורך יותר משנה - זו המסקנה הראשונית המתגבשת במטכ"ל לנוכח החלטת הממשלה שלשום, בדבר הקיצוץ בתקציב הביטחון, כדי לממן את מימוש המלצות ועדת טרכנטנברג. קצינים בכירים בצבא טענו אמש, בשיחה עם "הארץ", כי על-פי גודל התקציב המתוכנן, תידרש הממשלה להחליט על קיצוץ בסדרי הכוחות של צה"ל מ-2013 ואילך.

תקציב האימונים המתוכנן של צה"ל לשנת 2012, לפני החלטת הממשלה, היה כ-2.2 מיליארדי שקלים (מתוך תקציב כולל שהוא כעת כ-50 מיליארדי שקלים, ובכלל זה הסיוע הביטחוני האמריקאי בסך שלושה מיליארדי דולרים). מתוכם, 800 מיליון הוקצבו למערך ההכשרות (טירונות, קורסי מפקדים, קורס קצינים, קורס טיס ועוד). הרמטכ"ל, בני גנץ, הורה שלא לפגוע בתקציב ההכשרות. במטכ"ל מסבירים שזהו "קודש הקודשים" מבחינת הצבא. עד סוף אוקטובר אמור צה"ל לגבש את תוכנית הקיצוצים שלו, בהתאם להחלטת הממשלה.

כעת מחפשים באגף התכנון דרך לעמוד בהוצאות המתוכננות על אימוני יחידות הסדיר והמילואים לשנה הבאה. בשלב זה, לא ברור אם ניתן יהיה לעמוד ברף הכשירות שתוכנן מראש. "אני לא יכול להבטיח שהכשירות תישמר", אמר אחד הקצינים. "צה"ל לא יידע להתחייב שזה יימשך בתקינות לאורך יותר משנה - וגם השנה הזו עדיין אינה בטוחה".

"אנחנו בוחנים כל פתרון אפשרי כדי לממן זאת, כולל רעיונות שיישמעו הזויים, כמו קניית רכב אזרחי מתקציב סיוע החוץ בדולרים, כדי להשאיר שקלים למטרות חשובות יותר. האמריקאים עוד לא אישרו את הרעיון הזה. אני מקווה שבשנת 2012 לא נצטרך לדומם (להשבית מפעילות) טייסות משיקולי תקציב", אמר הקצין.

צילום: אליהו הרשקוביץ

הצבא כבר החליט להקפיא תקציבים לפיתוח לוחמת הסייבר ולמיגון מפקדות ובסיסים מפני פגיעת טילים ורקטות. המשך בניית גדר ההפרדה בגדה המערבית יוקפא, למעט אזורים שבהם התחייבה מערכת הביטחון בבג"ץ לתקן את התוואי לאחר עתירות שהגישו תושבים פלסטינים.

כבר עתה, אומרים במטכ"ל, ברור שלא יהיה מנוס מפגיעה משמעותית בתקציב ההצטיידות לשנה הבאה. רכישת מערכות יירוט הטילים "כיפת ברזל" תוגבל לארבע הסוללות שלהן קיבלה ישראל מימון מיוחד מארה"ב, בסך 205 מיליון דולר.

לעומת זאת, יוקפא התקציב להמשך פיתוח מערכת "שרביט קסמים" ליירוט טילים בטווח בינוני, ו"חץ 3" לטווח ארוך. בצבא מתכננים להקפיא גם רכש מתוכנן של מאות נגמ"שים כבדים מדגם נמ"ר בשנה הבאה. ייצור טנקים מדגם מרכבה סימן 4 יצומצם, ואילו רכש מערכות "מעיל רוח" להגנת טילים מטנקים יוקפא. גם רכש חימוש מתקדם, לחיל האוויר ולזרוע היבשה, יוקפא כנראה.

גנץ החליט, עוד בטרם הדיון בממשלה, על קיצוץ של 5% בהוצאות השכר של צה"ל בשנתיים הקרובות. לשם כך, יקוצצו כ-3,000 משרות של אנשי קבע ואזרחים עובדי צה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ