יניב קובוביץ וג'קי חורי

האסירים הביטחוניים בישראל ממשיכים לשבות הרעב, ומספר השובתים הוא כעת 235. השביתה החלה ב-7 לספטמבר, עם כ-50 שובתים. בתגובה, בשירות בתי הסוהר נוקטים זה כמה שבועות סנקציות נגד השובתים.

האסירים שמסרבים לאכול מקבלים טיפול ומחויבים בכל יום לעבור בדיקת רופא. זכויות השובתים נשללו וכל שובת נאלץ להיפרד מכל מכשירי החשמל בתאו, אינו זכאי לקבל ביקורי משפחה והשימוש בקנטינה נשלל ממנו. האסירים מבודדים והם זכאים רק לפגישות עם נציגי הצלב האדום ועורכי הדין שלהם. עד היום, אומרים בשב"ס, אף אחד מהשובתים לא נזקק לטיפול רפואי.

רוב האסירים השובתים שייכים לחזית העממית, אבל אסירים מארגונים אחרים הצטרפו לשביתה. לטענת השובתים, נפגעו תנאי כליאתם מאז כניסת רב גונדר אהרון פרנקו לתפקיד נציב שירות בתי הסוהר. פרנקו הקפיא את השחרורים המינהליים והחליט להכניס כמה שינויים בתנאי האסירים הביטחוניים. בשב"ס לא מתרגשים מהשביתה וטוענים שההצטרפות אסירים אחרים היא אטית ובמספרים לא גדולים.

לטענת האסירים, מאות מהם הצטרפו ביומיים האחרונים לשביתת הרעב, במחאה על בידוד אסירים בכירים, ובראשם מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת. בהודעה שפרסמו האסירים בכלא גלבוע ורימונים נמסר שהחליטו להצטרף לשביתה עד שדרישותיהם ייענו, ובראשן סיום הבידוד והבטחת זכויות האסירים. פעילים למען האסירים הביטחוניים ציינו כי בימים האחרונים מנסים בשירות בתי הסוהר לנהל מגעים עם ראשי האסירים, בכל בית סוהר לחוד, כדי למנוע החלטות קולקטיביות.

פעיל מרכזי שפגש את אחד האסירים הבכירים ציין שבשב"ס מסרבים לקבל את הדרישה להפסקת הבידוד, בטענה שמדובר בהחלטות בדרג גבוה. אחת ההצעות היא שהאסירים בבידוד ייכלאו באגף שמור אחד, והיא עשויה להתקבל על ידי האסירים.

צילום: ניר כפרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ