הפלסטינים: 2,000 אסירים ביטחוניים שובתים רעב

האסירים טוענים כי תנאי כליאתם נפגעו מאז כניסתו לתפקיד של נציב השב"ס אהרון פרנקו. בתגובה נוקטים בשב"ס בסנקציות נגד השובתים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

2,000 אסירים ביטחוניים הצטרפו עד כה לשביתת הרעב בבתי הכלא הישראליים, כך טוען כדורא פארס, יו"ר מועדון האסיר הפלסטיני. האסירים השובתים הם מהחזית העממית, הפתח ושאר הזרמים הפלסטיניים, מלבד הג'יהאד האיסלאמי והחמאס, שלא הצטרפו לשביתה בשלב זה. אסירי החמאס שנמצאים בבידוד כן שובתים. לטענת השובתים, נפגעו תנאי כליאתם מאז כניסת רב גונדר אהרון פרנקו לתפקיד נציב שירות בתי הסוהר. פרנקו הקפיא את השחרורים המינהליים והחליט להכניס כמה שינויים בתנאי האסירים הביטחוניים.

בתגובה, בשירות בתי הסוהר נוקטים זה כמה שבועות סנקציות נגד השובתים. האסירים שמסרבים לאכול מקבלים טיפול ומחויבים בכל יום לעבור בדיקת רופא. זכויות השובתים נשללו וכל שובת נאלץ להיפרד מכל מכשירי החשמל בתאו, אינו זכאי לקבל ביקורי משפחה והשימוש בקנטינה נשלל ממנו. האסירים מבודדים והם זכאים רק לפגישות עם נציגי הצלב האדום ועורכי הדין שלהם. עד היום, אומרים בשב"ס, אף אחד מהשובתים לא נזקק לטיפול רפואי. בשירות בתי הסוהר מכחישים את הדיווח וטוענים כי קצב ההצטרפות לשביתת הרעב איטי.

הודעה שפרסמו האסירים בכלא גלבוע ורימונים נמסר שהחליטו להצטרף לשביתה עד שדרישותיהם ייענו, ובראשן סיום הבידוד והבטחת זכויות האסירים. פעילים למען האסירים הביטחוניים ציינו כי בימים האחרונים מנסים בשירות בתי הסוהר לנהל מגעים עם ראשי האסירים, בכל בית סוהר לחוד, כדי למנוע החלטות קולקטיביות.

פעיל מרכזי שפגש את אחד האסירים הבכירים ציין שבשב"ס מסרבים לקבל את הדרישה להפסקת הבידוד, בטענה שמדובר בהחלטות בדרג גבוה. אחת ההצעות היא שהאסירים בבידוד ייכלאו באגף שמור אחד, והיא עשויה להתקבל על ידי האסירים.

מחר בבוקר ייפגש השר לענייני אסירים ברשות הפלסטינית, עיסא קראקע, עם שגרירים וקונסולים ויבקשו מהם להפעיל לחץ על ישראל לשפר את מצב האסירים. היום בערב מתוכננת תהלוכה בשדרות בן גוריון בחיפה בהשתתפות עשרות צעירים, שהודיעו בסוף השבוע שעבר על פתיחה בשביתת רעב כאות הזדהות עם האסירים. בצהריים התקיימה עצרת מול כלא שאטה בה השתתפו נציגי מפלגות ערכיות ותנועות פוליטיות שהביעו תמיכה במאבק האסירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ