רועננו נוהלי טיפול בחוזרים משבי

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

באגף כוח אדם של צה"ל ובמפקדת קצין רפואה ראשי, נעשתה בשנים האחרונות עבודת מטה מקיפה לקראת היום בו ישוחרר גלעד שליט, שעודנו חייל צה"ל שטרם שוחרר משרות.

גורמים מקצועיים בענף נפגעים באכ"א וענפי הרפואה ובריאות הנפש של חיל הרפואה מופקדים על תכנון וביצוע קליטתו של שליט מיד לאחר שחרורו. 26 שנה מאז שחרורם של שלושת שבויי צה"ל בעסקת ג'יבריל במאי 1985, לא קלט צה"ל חייל שחזר בחיים מהשבי. לנוכח הזמן שעבר, הניסיון שהצטבר והמחקר הרב בארץ ובעולם בנושא טיפול בשבויים חוזרים, עודכנו הנהלים בנושא.

בעסקאות השבויים הקודמות, עברו החוזרים תהליך של "חיול מחדש" בו נקלטו כחיילים והולבשו במדי צה"ל. הם גם עברו תחקירים ביטחוניים כדי לברר מה עבר עליהם בשבי ואיזה מידע מסרו לשוביהם.

אבי עורי, פרופסור לרפואה שיקומית באוניברסיטת תל-אביב ומנהל לאגף לשיקום רפואי במרכז רפואי רעות היה בעצמו שבוי במלחמת יום כיפורים. "אנחנו לא יודעים מה מצבו, או מה הוא יודע על מה התרחש כאן בחמש השנים האחרונות. יצטרכו להיות מאוד גמישים בכל התהליך, לא למהר ולתחקר אותו, אלא לערוך בדיקות רפואיות ראשוניות ולתת לו להתחבק עם משפחתו וחבריו ולהתאושש. רק אחר כך לבצע בדיקות יותר מקיפות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ