יעלון: השקט הנוכחי ששורר ביו"ש עומד להשתנות

פרטים נוספים על המהלכים והלבטים שקדמו להצבעה על עסקת שליט. השרה לבנת - בזמנו הרגישו שעסקת טננבאום לא נכונה, עכשיו זו נראית עסקה נכונה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ישיבת הממשלה הגורלית שהתקיימה שלשום (שלישי), בה הוחלט על שחרורו של החייל החטוף גלעד שליט, ארכה למעלה מארבע שעות. השרים דנו בעסקה עד שאישרו אותה ברוב גדול. כל ראשי מערכת הביטחון, וכמעט כל שרי הממשלה, התבטאו במהלך הדיון המרתק והדרמטי. "הארץ" מביא את הפרטים המלאים של מה שהתנהל באותו לילה בחדר הישיבות שבקומה השנייה של משרד ראש הממשלה.

שלושה שרים הצביעו נגד העסקה – שר החוץ אביגדור ליברמן, המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון ושר התשתיות עוזי לנדאו.

ליברמן כמעט ולא דיבר בישיבה, מלבד שתי שאלות שהציג במהלך סקירתו של ראש השב"כ יורם כהן. אחרי שבכירי מערכת הביטחון הציגו את עמדתם, המתין ליברמן עד שראש הממשלה נתניהו יסיים את דברי הפתיחה שלו ועזב את חדר הישיבות. לפני צאתו מהחדר, כשעתיים לפני סיום הדיון, השאיר אצל מזכיר הממשלה פתק עליו נכתב כי הוא מצביע נגד.

שר החוץ סירב להתייחס בהרחבה לסיבות שהביאו אותו להצביע נגד. בסביבתו ציינו כי התנגדותו אינה דבר חדש והוא דיבר על כך כמה פעמים בעבר עם משפחת שליט. מנגד, ציינו, הוא נמנע מלהתבטא בנושא לפני הישיבה ובמהלכה כיוון שאינו מעוניין "לצאת בקמפיין" נגד העסקה. "בסופו של דבר הוא נתן חופש הצבעה לשרי ישראל ביתנו", אמרו מקורבי ליברמן.

ליברמן, השאיר פתק עם התנגדו והלך צילום: פיטוסי אוליבייה

השר יעלון דווקא נימק את הצבעתו במהלך הישיבה. "העסקה תהיה רוח גבית לטרור ותחזק את החמאס", אמר. "המחבלים האלה צברו ידע בכלא והם יחזרו לטרור כמו אחרי עסקת ג'בריל. אני מכיר חלק מהמשוחררים האלה באופן אישי – אלה יצרני מטעני חבלה ומפעילי חוליות טרור. השקט הנוכחי ששורר ביהודה ושומרון עומד להשתנות".

אל מול המתנגדים התייצבו רוב השרים שתמכו בעסקה. השר יולי אדלשטיין שנחשב לאחד הסמנים הימניים בממשלה, סיפר על ימיו כאסיר בברית המועצות. "אני יודע איך הדברים נראים מהצד הלא נכון של הסורגים", אמר אדלשטיין וקרא לשרים להצביע בעד.

השרה לימור לבנת העלתה זכרונות מעסקת טננבאום בתקופת ממשלת שרון. "אני זוכרת את ההצבעה", אמרה. "היו שרים רבים שהרגישו אז שזו עסקה לא נכונה. עכשיו אני חושבת שיש הרגשה הפוכה ושזו עסקה נכונה".

השר שלום שמחון, שהיה חבר בממשלת אולמרט, ציין כי כיום קל לו יותר להצביע בעד העסקה. "אז היה לי קשה", אמר. "היום אני מרגיש עם זה יותר בנוח אחרי ששמעתי את דברי ראש השב"כ". השר בני בגין התייחס גם הוא לדברים. "כל הנימוקים ההגיוניים אומרים שצריך להצביע נגד, אבל למרות זאת אני עדיין תומך בעסקה", אמר.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ