עוד פרטים על האסירים המשתחררים: מעורב בפיגוע בדולפינריום ומכין חגורות נפץ

על פי הרשימה שפורסמה בכלי תקשורת פלסטיניים, בין האסירים שישוחררו גם מוחמד דגלאס, שמעצרו היה אחד מהישגי מבצע חומת מגן

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

רשימת האסירים הצפויים להשתחרר בעסקת שליט שפורסמה מוקדם יותר היום (חמישי) כוללת מאות שמות ומקפלת בתוכה מעשי טרור רבים שבהם נהרגו מאות רבות של ישראלים. הנה עוד פרטים על כמה מהדמויות הבולטות שעתידות להשתחרר בשבוע הבא מהכלא הישראלי במסגרת העסקה.

המחבלים שישתחררו בעסקת שליט - חלק א'

עסאם ג'ראר מג'נין – מהנדס חבלה, ייצר 2 חגורות נפץ במשקל למעלה מ 20 ק"ג כל אחת. במאי 2002 הולבשו החגורות על מתאבדים שיצאו לישראל, אך בשל עוצר שהוטל המתאבדים חזרו והחולייה נחשפה. בית המשפט גזר עליו מאסר עולם. “סכנתו של המשלח לעולם גדולה היא משל המחבל המתאבד, שבעוד שהאחרון מבצע את הפיגוע והולך לעולמו, הרי שהמשלח ממשיך במעשיו ומנסה לגרום לפיגועים נוספים. משכך, בהרחקתו של המשלח מן החברה לצמיתות, יש לתרום תרומה לא מבוטלת לביטחון האזור ולשלום הציבור", כתבו השופטים בפסק הדין.

חוסאם בדראן מג'נין – בכיר בחמאס. היה, יחד עם ג'מאל אבו היג'ה אותו ישראל מסרבת לשחרר, מתשתית החמאס בצפון השומרון, שהוציאה לפועל את הפיגוע בסבארו, בדולפינריום ובהתנחלות עמנואל. הוא נעצר על ידי יחידת שלדג במהלך מבצע חומת מגן לאחר שהתחבא בתעלה ליד שכם. מעצרו נחשב כאחד מהישגי המבצע. השב"כ אמר אז, כי בדראן תכנן באותה עת פיגועים נוספים.

מוחמד דגלאס מבורקה – היה חבר בתשתית חמאס שהוציאה את הפיגוע במסעדת סבארו באוגוסט 2001, בו נהרגו 15 בני אדם. דגלאס גייס את המתאבד עז א-דין אל-מסרי, והעביר אותו ביום הפיגוע עם חגורת הנפץ לאחלאם תמימי, המשתחררת גם היא בעסקה. על דגלאס נגזרו חמישה עשר מאסרי עולם. מפקדו, בילאל ברגותי, ישאר בכלא.

חודייפה ר'אנם מרמאללה – היה חבר בחוליה שירתה למוות בינואר 2004 ברועי ארבל, סמוך לטלמון. ר'אנם היה התצפיתן של החולייה. נגזר עליו מאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר בפועל.

עסקת שליט - סיקור מיוחד

איאד עמרו מחברון – היה פעיל בג'יאהד האיסלאמי. שיא פעילותו היה הכנה של פיגוע התאבדות בתל רומיידה בחברון. הוא צייד מתאבד במטען וחמור, ושלח אותו להתפוצץ סמוך ליהודים. הפיגוע לא יצא אל הפועל. על עמרו נגזרו 22 שנות מאסר.

תמונות של אסירים הצפויים להשתחרר במסגרת עסקת שליטצילום: בר און דניאל

איימן אבו דאוד מחברון – היה חלק מחולייה שביצעה ארבע פיגועי ירי, שאחד מהם הביא לפציעתו הקשה של שוטר מג"ב. בית המשפט גזר עליו 36 שנות מאסר. “ הוא כיום בן 31 ואמור להשתחרר מהכלא בשנת 2040, כאשר הוא בן 63. עברו ירדוף אותו עד לגיל זקנה" כתבו השופטים.

נאסר חאג'-חוסיין מקלקיליה – פעיל טרור מקומי. ביולי 2002, טמן פח עם שותפיו למוטי ושלמה אודסר, אחים תושבי ההתנחלות תפוח שמכרו דלק. השניים הגיעו לכפר ג'מעין אותו הכירו היטב. חאג' חוסיין ירה בשניהם למוות. בית המשפט גזר עליו שני מאסרי עולם ועוד 10 שנים.

חסן ג'ודה משכם – פעיל מבוגר, שהיה אחראי על החזית העממית בשכם. בשנת 2001 ירה מספר פעמים לעבר סיורים של צה"ל, ללא נפגעים. בית המשפט גזר עליו 18 שנות מאסר.

סאלם דוויב - גייס את המחבל המתאבד שניסה להתפוצץ בקפה קפית. נגזר עליו מאסר עולם.

אכרם סלאמה – פעיל זוטר בחמאס, שעיקר תהילתו מכך שהוא אחיו של חסן סלאמה, מבכירי החמאס שישראל לא מוכנה לשחרר. על סלאמה נגזר 30 שנה בגין עבירות של שימוש בנשק. בשנים האחרונות הוא חלה ובכל מקרה עמד להשתחרר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ