למה עסקת שליט טובה לראש הממשלה?

בהיעדר סיכוי להתקדמות הערוץ המדיני וקידום מדיניות ההתנחלות, עסקת שליט היא ההצגה היחידה בעיר. משעל ונתניהו הם השחקנים הראשיים

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

באביב 1996, ערב ההתמודדות בין שמעון פרס לבנימין נתניהו על ראשות הממשלה, אמר ראש אמ"ן שהאיראנים מייחלים לנצחונו של נתניהו. המסר שראש אמ"ן ביקש להעביר אז, בעיצומם של גל פיגועי ההתאבדות של החמאס ושיחות השלום שפרס ניהל עם הסורים, היה שנתניהו טוב למתנגדי השלום. ההסבר היה פשוט: התעמולה האיראנית בעולם המוסלמי יונקת את כוחה מהסכסוך הערבי-הישראלי, ולפיכך היא מעדיפה הנהגה ישראלית שתחבל בהסכם אוסלו, תעלה את קרנו של החמאס בשטחים ותנציח את הסכסוך הזה.

שמו של אותו ראש אמ"ן שטען לפני 15 שנה שנתניהו טוב לחמאס ולאיראן - משה יעלון, היום המשנה לראש הממשלה נתניהו - ממשלה שהפכה את חאלד משעל ומוסא אבו מרזוק לגיבורי היום בגדה, רצועת עזה, מזרח ירושלים ובכמה כפרים בישראל. ניצחונם הוא מסמר נוסף בארון המתים של הנשיא מחמוד עבאס וחבריו בהנהגת הפתח. שוב, כמו במקרה של הנסיגה החד-צדדית מרצועת עזה, הפלסטינים למדו שהדרך המדינית מובילה אותם למבוי סתום, בשעה שטרור מצליח להוציא מתנחלים מהשטחים וחטיפות מצליחות להוציא מאות אסירים שלהם מהכלא.

החשש מפני צריבת התודעה של הפלסטינים באבחנה שהישראלים מבינים רק כוח העמיד את הרמטכ"ל לשעבר יעלון בראש מחנה המתנגדים לעסקה. מצד אחד, הם מוכנים היו להניח לחייל ישראלי להירקב בכלא, ובלבד שלא ניכנע לחמאס. מהצד האחר, הם מנהלים מאבק חורמה ביריבים הפוליטיים הראשיים של הארגון, שמבקשים הכרה במדינה פלסטינית בקווי 1967. יעלון וחבריו אפילו מאיימים לספח שטחים ואף לפגוע בשכרם של עובדי הרשות הפלסטינית, בהם אנשי מנגנוני הביטחון.

ההערכה שעסקת שליט היא בהכרח ניצחון גדול לחמאס ומכה אנושה לפתח, היא אחת ההבחנות הפשטניות שכבשו את השיח הציבורי מאז שהממשלה אישרה את העסקה. אכן, בהעדר סיכוי להתקדמות בערוץ המדיני וקידום מדיניות ההתנחלויות, עסקת שליט היא ההצגה היחידה בעיר. חאלד משעל ובנימין נתניהו הם עתה השחקנים הראשיים, ולהנהגת הפתח לא נותר אלא להשקיף על המחזה מיציע האו"ם. אולם, אין שום הגיון בניתוקה של עסקת שליט מהעסקה הגדולה בין ישראל לפלסטינים. בידי ישראל לנטרל את ההישג של החמאס ולהפוך אותו לאפיזודה חולפת.

ידו של איזה מחנה פלסטיני תהיה על העליונה אם נתניהו יכריז היום על נכונותו לחדש את המשא ומתן על בסיס קווי 1967 ולהקפיא את הבנייה בהתנחלויות עד לסיום השיחות? מה יקרה לניצחון הגדול של החמאס אם נתניהו יחליט לשחרר את מרואן ברגותי ומאות אסירי פתח, כקינוח להעברת שטחים מאזור C לשליטה פלסטינית?

ניצחון החמאס אינו המיתוס היחיד שפורח על עסקת שליט. חברה אליו שורה ארוכה למדי של "עובדות".

"העסקה תעודד חטיפות נוספות לצורכי מיקוח": די בגלישה מהירה באחד מהאתרים של החמאס ושאר הארגונים שדוגלים במאבק אלים, כדי לגלות שחטיפת חיילים ואזרחים ישראלים היתה ועודנה הוראת קבע אצלם. "העמידה הנחושה" של ממשלות ישראל בפרשת רון ארד, לא הרתיעה את חוטפיו של נחשון וקסמן. הסירוב של ממשלת רבין לנהל משא ומתן לשחרורו של וקסמן והניסיון הכושל לחלצו מהשבי, לא הרתיעו את שוביו של שליט.

"אחדים מבין 1,150 המחבלים ששוחררו בשנת 1985 בעסקת ג'יבריל גרמו לאינתיפאדה הראשונה בשנת 1987": ראשית, האינתיפאדה הראשונה לא היתה אלימה. שנית, האינתיפאדה פרצה בגלל התגברות הזעם בקרב הדור הצעיר.

"גירוש אסירים 'כבדים' הוא הישג לישראל": הסיכונים שישראל נטלה והמאמץ שהשקיעה בניסיון הכושל לחסל את חאלד משעל בשנת 1997 ברחובות עמאן וההתנקשות באיש החמאס מחמוד אל-מבחוח בדובאי, מלמדים שהגלות יכולה להיות בית גידול אידיאלי לרבי מחבלים. לשירותי הביטחון הישראליים קל יותר לעקוב אחרי פעילי טרור בשטחים ובשעת הצורך לפעול נגדם.

ולבסוף, גם ה"עובדה" שהחמאס הוא המנצח הפלסטיני הגדול, מוטלת בספק. שחרורו של גלעד שמט מידי הארגון את קלף המיקוח החזק ביותר שלו. מרחב התמרון של צה"ל גדל, בשעה שהעתקת מושבו של החמאס מדמשק לקהיר, עתיד לצמצם את חופש הפעולה שלו. אם תחול גם התקדמות במשא ומתן המדיני, למצרים יהיה עניין רב לצמצם אותו עוד יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ