פרשנות |

במוקד הדאגה: מצבו הנפשי של שליט

החמאס אמנם העביר התחייבות שלפיה בריאותו של שליט טובה, אך מצבו הנפשי נותר נעלם. בצה"ל הוחלט לשחרר אותו לחיק משפחתו בהקדם

עמוס הראל ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל ואבי יששכרוף

הימים שלאחר חתימת עסקת שליט מוקדשים בצד הישראלי להכנות לקליטתו של החייל החוזר, ולאיתור נקודות תורפה אפשריות בתוכנית. אם הכל יתקדם לפי התוכנית, ישוב גלעד הביתה כבר ביום שלישי או רביעי הקרוב, ערב שמחת תורה.

מצבו של החייל עומד במוקד הדאגה. החמאס אמנם העביר, דרך המתווכים המצרים, התחייבות שלפיה בריאותו של שליט טובה, אולם צוות רופאים צבאי יערוך לו בדיקות ראשוניות מיד עם שובו לארץ. הנעלם העיקרי נוגע למצבו הנפשי, אחרי יותר מחמש שנים בבידוד מוחלט. פסיכולוגים ילוו את תהליך הקליטה לכל אורכו. בצה"ל הוחלט מראש שלא להעביר את שליט את אותו תחקיר נוקב, מיידי וטראומטי, שעברו החוזרים מן השבי בעבר, ולאפשר לו להתאחד במהירות עם בני משפחתו. הנחת המוצא היא ששליט, כלוחם מן השורה בגדוד שריון, לא החזיק ברשותו ממילא מידע רב ערך שעבר לחמאס.

איסמעיל הנייה (במרכז) ובכירים פלסטיניים, לאחר פרסום דבר העסקהצילום: תצלום: רויטרס

בישראל מודאגים מתקלות אפשריות של הרגע האחרון: מוויכוחים על הליכים טכניים ועד קשיים בהעברתו של החייל מהרצועה לסיני (ככל הידוע, נתיב החזרה המתוכנן הוא מעזה לסיני ומשם בתוך זמן קצר לישראל, בתיאום עם השלטונות המצריים). עם זאת, הרושם המובהק הוא שלחמאס, בדיוק כמו לישראל, יש אינטרס להשלים את העסקה ללא תקלות ובמהירות האפשרית.

גם השקט הביטחוני היחסי שאוכף הארגון בחודש האחרון בגבול עזה מעיד על כך: החמאס רוצה הישג - החזרת 1,027 אסירים - שיאפשר לו להמשיך ולבסס את שלטונו בעזה. אך זה לא מפריע לראש הלשכה המדינית בדמשק, חאלד משעל, לרמוז שייתכנו חטיפות נוספות, כדי להבטיח את שחרורם של האסירים שלא ישובו לבתיהם בעסקה הנוכחית.

רשימת השמות של המשוחררים בעסקה, שהוצגה אתמול באופן לא רשמי באתרי החמאס, כוללת את שמותיהם של רוצחים "כבדים", בהם משלחי מחבלים מתאבדים ומי שנטלו חלק בחטיפה ורצח של חיילי צה"ל כמו נחשון וקסמן ואבי סספורטס. אולם, פרסום הרשימות גרר עמו ביקורת צפויה מבית על היעדרם של רבים מבכירי החמאס בגדה המערבית. בין היתר, עלתה טענה כי חברי צוות המו"מ של החמאס לשיחות, שרובם מעזה, ויתרו על הדרישה לשחרר את בכירי הארגון מהגדה, בשל החשש שהמשוחררים יהוו תחרות פוליטית קשה מדי להנהגת החמאס בעזה ובדמשק.

טענה מרכזית נוספת שהועלתה נוגעת לנטישתו של מרוואן ברגותי, איש הפתח, שבכירי החמאס, ובראשם חאלד משעל, הבטיחו למשפחתו כי ייכלל בין המשוחררים. רעייתו של מרוואן, פדווא ברגותי, אמרה אתמול ל"הארץ": "החמאס עיכב את העסקה במשך כשנתיים בגלל דרישתו לשחרר חמישה אישים מרכזיים, בהם מרוואן. איני יודעת להסביר מדוע הם ויתרו כעת".

גם בכירי פתח והרשות לא חסכו בביקורת. לדבריהם, הסכמת חמאס לגירושם של 203 פלסטינים, ארבעים לחו"ל והשאר (תושבי הגדה) לעזה, היא בגידה בעקרונות של החמאס עצמו. כדורא פארס, ראש מועדון האסיר הפלסטיני, סיפר שרק לפני שנתיים אמר לו אחד מראשי החמאס בחו"ל כי הסכמה לגירוש מאות אסירים תהפוך את העסקה מחילופי שבויים לעסקת גירוש.

הרשות חוששת מתרגום ההישג של החמאס לכוח פוליטי, חרף היעדרם של כמה מהבכירים מרשימת המשוחררים. החמאס הצליח לשחרר בעסקה, בין השאר, את בני הדודים פכרי ונאיל ברגותי מהכפר כובאר שליד רמאללה, ואת בני משפחת יונס מוואדי ערה. לישראלים השמות הללו לא אומרים דבר, אבל מבחינתו של הציבור הפלסטיני אלו סמלים חשובים - אסירים ותיקים שריצו עשרות שנות מאסר על מעשי רצח. בני הדודים ברגותי כלואים בישראל זה 34 שנה. מאז הסכמי אוסלו, הועלו שמותיהם בכל פגישה בין בכירי הרשות לנציגים ישראלים. פעם אחר פעם סירבה ישראל לדרישה לשחררם כמחווה לפרטנר הפלסטיני, אך כעת היא עושה זאת מכניעה לסחטנות של ארגון טרור.

בעיני הבכירים ברמאללה, זו הרבה יותר מיריקה בפניה של הרשות. בזמן שפכרי חוסייני ישתחרר, בנו שאדי שנשפט ל-27 שנות מאסר לא ישוחרר בעסקה הנוכחית. בן אחר, האדי, שואל: "מה אתם, כישראלים, חושבים שעליי לעשות כעת כדי להביא לשחרורו של אחי?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ