האסירים אזרחי ישראל דרשו מהחמאס להיכלל בעסקה

לפי הרשימות שהתפרסמו באתרים המזוהים עם החמאס, מספר האסירים המתגוררים בישראל יגיע לתשעה, מתוכם 3 אסירות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

במשפחות האסירים הביטחוניים מקרב ערביי ישראל המתינו במתח רב ובקוצר רוח במהלך הימים האחרונים לפרסום רשימת האסירים, בתקווה למצוא בה את שמות בניהם. בעבר דיווח "הארץ" על פניות מטעם משפחות האסירים הערבים-ישראלים לחמאס, בבקשה לכלול גם את בניהם בעסקה. זאת, בדגש על אסירים שנידונו למאסרי עולם וכאלה שנאסרו לפני החתימה על הסכמי אוסלו ויושבים יותר מ-20 שנה בכלא.

בפעם הראשונה מאז עסקת ג'יבריל בשנת 1985, ישראל מסכימה לשחרר אסירים ביטחוניים אזרחי ישראל. על פי פרטי העסקה שפורסמו עד כה, ישוחררו 6 אסירים אזרחי ישראל ועוד 14 אסירים ממזרח ירושלים. בסך הכול, כלואים בישראל 132 אסירים ביטחוניים מקרב ערביי ישראל; מתוכם כ-20 נעצרו ונשפטו עוד לפני החתימה על הסכמי אוסלו. לפי הרשימות שהתפרסמו באתרים המזוהים עם החמאס, מספר האסירים מקרב ערביי ישראל יגיע לשמונה - מתוכם שלוש אסירות. לפי מקורות אלה, אסיר נוסף שישוחרר הוא תושב רמת הגולן.

מהפרטים הלא רשמיים שהגיעו לידי "הארץ" ואושרו על ידי גורמים שנמצאים בקשר עם האסירים, האסירים שישוחררו הם: סאמי יונס, האסיר המבוגר ביותר, בן 82, תושב הכפר ערערה שבוואדי ערה, שהורשע ברצח החייל אברהם ברומברג מזכרון יעקב בשנת 1980. ב-1983 נשפט למאסר עולם ועונשו נקצב על ידי הנשיא ל-40 שנה, מתוכן ריצה כבר 29 שנים. באותה פעולה השתתפו קרובי משפחתו של יונס, כרים ומאהר יונס, שמרצים גם הם מאסר עולם, ולא ברור אם ישתחררו.

שני אסירים נוספים הם: מוכלס בורג'ל ומוחמד זיאדה, תושבי לוד. שניהם הורשעו בהשלכת רימון שלא התפוצץ בתל אביב ב-1986. על שניהם נגזר מאסר עולם. אסיר נוסף ששמו עולה מהרשימה הוא עלי עומרייה, תושב הכפר אבטיו. עומריה הורשע ב-1988, לאחר שהשליך רימון ברחוב נורדאו בחיפה וגרם לפציעתם של 29 בני אדם. גם הוא נשפט למאסר עולם. האסיר החמישי ששמו עולה מהרשימה הוא מוחמד ג'בארין, תושב אום אל-פחם שהורשע ברצח משת"פ פלסטיני בשנת 1987. גם עליו נגזר מאסר עולם. האסיר השישי הוא ויאם עמאשה, תושב בוקעת'ה שברמת הגולן, שמרצה עונש של 23 שנות מאסר מאז 1997.
האסירות הן לינא ג'רבוני, לורוד קאסם וח'דיגה אבו עייאש: ג'רבוני הורשעה ב-2002 בסיוע לחמאס בתכנון פיגועים ונגזרו עליה 17 שנות מאסר; קאסם נשפטה לשש שנות מאסר ב-2006, לאחר שהורשעה בסיוע לתכנון פיגוע בת"א; אבו עייאש הורשעה ב-2009 בפיגוע דקירה על רקע לאומני ונגזרו עליה שלוש שנות מאסר. קאסם ואבו עייאש היו אמורות להשתחרר ממילא בחודשים הקרובים.

ל"הארץ" נודע כי כרים יונס שיגר לפני כמה חודשים מכתב פתוח לראשי החמאס ובו הזהיר כי הוצאתם של אסירים ערבים ישראלים מהעסקה מהווה תקיעת סכין בגבם. במשפחת יונס ממתינים בקוצר רוח לפרסום השמות ומביעים תקווה שכרים, שנמנה עם הנהגת האסירים, ישתחרר: "הפעם אני מרגישה שהוא יהיה בעסקה, כך הלב שלי אומר", אמרה אמו של כרים, סובחייה, כשהיא מתבוננת בתמונתו התלויה במרכז הבית.

אשתו של סמי יונס, חלימה, בת 80, אמרה שהיא מצפה סוף סוף לשחרורו, "הוא אדם חולה מאוד וזקן ואני יודעת שהשם שלו מופיע ברשימה. כל הסימנים מעידים שהוא ישתחרר ואני מקווה שהפעם לא נתאכזב, כי כבר התאכזבנו רבות בעבר". היא הוסיפה כי היא מברכת את אביבה שליט. "כל פעם שהייתי רואה אותה בטלוויזיה הייתי בוכה. היא אמא כמו כל אמא אחרת ואני שמחה בשמחתה. אני מקווה שכל האמהות והרעיות יראו כבר את יקיריהן בבית".

תגובות