מזכ"ל האו"ם: מודאג מנסיון ישראל לקדם בנייה במזרח י-ם

באן קי מון הגיב לתוכנית לבניית 2,610 יחידות דיור בגבעת המטוס עליה פורסם לראשונה ב"הארץ" ואותה הגדיר "בלתי מקובלת"

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון ביקר היום (שבת) את תוכנית ישראל שנחשפה לראשונה ב"הארץ" לקדם בנייתן של  2,610 יחידות דיור בשכונת גבעת המטוס המפרידה בין ירושלים לבית לחם. "כל פעילות נוספת של בנייה בהתנחלויות היא בלתי מקובלת", נאמר בהודעה מיוחדת שפרסם.

בהודעה נאמר עוד כי "המזכ"ל מודאג עמוקות מהנסיונות הישראלים לקדם תכנונה של התנחלות בשטח הכבוש במזרח ירושלים". לדבריו, "ההתפתחויות האחרונות בנושא זה הן בלתי מקובלות, במיוחד לאור המאמצים שנעשים לחדש את המשא ומתן. התוכנית עומדת בניגוד לקריאת הקוורטט להימנע מפרובוקציות", מצוין בהודעה.

מזכ"ל האו"ם הדגיש בהודעה כי "אני חוזר על עמדתי שההתנחלות במזרח ירושלים ובשטחי הגדה המערבית מנוגדות לחוק הבינלאומי. פעילויות כאלו חייבות להפסיק".

באן קי מון. חזר על עמדתו כי ההתנחלויות מנוגדות לחוק הבינ"לצילום: אי–פי

אתמול פורסם כי לראשונה מאז הקמת שכונת הר חומה, בתקופת כהונתו הראשונה של בנימין נתניהו כראש ממשלה בשנות התשעים, עומדת לקום במזרח ירושלים שכונה יהודית חדשה. ביום שלישי האחרון פורסמה להתנגדות הציבור תוכנית רה-פרצלציה - תוכנית לחלוקת מגרש לחלקות המיועדות לבנייה - בשכונת גבעת המטוס, שמפרידה בין ירושלים לבית לחם, ששליש מהן מיועדות להרחבת השכונה הפלסטינית בית צפאפא, שבגבולה הדרומי של ירושלים.

הקרקע המיועדת להקמת השכונה החדשה היא בבעלות מינהל מקרקעי ישראל, ולפיכך הסמכות בנוגע לבנייתה של השכונה או דחיית התוכנית נתונה בידי הממשלה. בתום תקופה של 60 יום, שניתנה לציבור לצורך התנגדות לתוכנית, ניתן יהיה להוציא היתר בנייה לשכונה. הידיעה על הכוונה להקים את השכונה הגיעה בערב החג לוושינגטון ולבירות אירופה ועוררה זעם וביקורת כלפי ישראל מפי דרגים בכירים ביותר.

בניגוד לתוכניות בנייה אחרות בשכונות היהודיות במזרח ירושלים, שהובאו לאישור בוועדה המחוזית, אישור תוכנית גבעת המטוס נתונה בסמכותה של עיריית ירושלים. לנוכח הרוב הימני המוצק בוועדה המקומית, מובטח שהתוכנית תאושר במהירות. גם אם ראש הממשלה ייכנע ללחץ בינלאומי, יהיה לו קשה לעכב את אישורה של התוכנית. עם זאת, העובדה שמינהל מקרקעי ישראל הוא הגוף שפרסם את תוכנית הרה-פרצלציה, מאפשרת לדרג המדיני להקפיא את התוכנית בכל עת, גם אם העירייה תשאף לאשרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ