תמי ארד: אף אחד לא התכוון להחזיר את רון

קצת לפני חזרתו הצפויה של גלעד שליט לביתו, יימלאו מחר 25 שנה לנפילתו בשבי של הנווט השבוי. רעייתו התייחסה השבוע למאמצי המדינה להחזירו

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מחר, יומיים לפני שחרורו הצפוי של גלעד שליט משבי החמאס, יימלאו 25 שנה לנפילתו בשבי נווט חייל האוויר, רון ארד. רעייתו של ארד, תמי, נשאה דברים לציון המעמד בטקס שהתקיים השבוע בבסיס חיל האוויר ברמת דוד.

"בשנה הראשונה יכולתי לחוש בבית את נוכחותך. בשנה השנייה עוד שמעתי את קולך מהדהד, ובשנה השלישית יכולתי לדמיין אותך צועד במעלה הרחוב האחרון של שיכון מבט, יחף, בסרבל, עם סיגריה ביד והנעליים הגבוהות על הכתף", אמרה ארד, בדברים שצוטטו הערב (שבת) במהדורת החדשות של הערוץ השני.

לדבריה, "כיום הסימן הפיזי שמעיד שחלפה עוד שנה הם ריח הגויאבות הראשונות, החמסינים המשוגעים ויום הכיפורים עם השקט המדומה שהוא טומן בחובו. התקוות שתפתח את הדלת ותופיע נגוזו לפני שנים והציפיות התכווצו לכדי תקווה אחת צנועה. רק לדעת מה קרה לך".

ארד מתחה ביקורת על הדרג המדיני, שלא פעל כראוי כדי להביא לשחרורו של רון. "המנהיגים, רון, לא שעו לתפילתך, גם אלוהים לא", אמרה ארד והוסיפה כי "התפללתי, אפילו נדרתי נדרים. הרגש אמר שצריך ללחוץ בכל הכיוונים, גם על אלוהים. כמוך, רציתי להאמין שיש על מי לסמוך, שיש מי שמכוון מלמעלה, ויש את אלה שממלאים את שליחותו ויהיו אמיצים לקבל החלטות קשות. אף אחד לא באמת התכוון באותם ימים להחזיר אותך, וכשהם התעשתו כבר לא היה עם מי לדבר. את ההזדמנות להשיב אותך הביתה כאחד האדם הם החמיצו".

סרן רון ארד נפל בשבי ארגון אמל לאחר שנאלץ לנטוש את מטוסו מעל שמי לבנון. שנתיים לאחר מכן הוא הועבר לידיו של מוסטפה דיראני, תחת חסות איראנית, ובחלק מהזמן הוחזק בכפר הלבנוני נבי-שית. לאורך תקופת השבי קיבלו בני המשפחה מספר תמונות ומכתבים שכתב בשבי. הקשר עם ארד אבד במאי 1988 ומאז לא התקבל מידע עדכני הנוגע למקום הימצאו וזהות שוביו. ועדת וינוגרד שבחנה ב-2002 את מכלול הממצאים שבידי ישראל בפרשה, קבעה כי אין הוכחה לכך שארד איננו בין החיים והורתה למדינה לפעול על פי ההנחה שהנווט הישראלי מוחזק חי בשבי.

ב-2006 פרסמה רשת טלוויזיה לבנונית סרטון המתעד את ארד, בחיים, במהלך חקירותיו, ככל הנראה משנת 1988. ב-2008, הודיע ארגון חיזבאללה, במסגרת העסקה להשבת גופותיהם של אהוד גולדווסר ואלדד רגב, כי מבדיקות שערכו עולה שארד איננו בחיים. במגעים הקודמים עם חיזבאללה בעניין ארד, בשנים 2005-2003, הודיע חיזבאללה כי מאמציו לאיתור השבוי הישראלי נכשלו ואף שהוא מעריך בסבירות גבוהה מאוד שארד מת, הארגון אינו יודע היכן נקבר ואינו יכול לספק הוכחה מדעית מה עלה בגורלו.

צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ