עמוס הראל
עמוס הראל

אלוף-משנה (מיל') רונן כהן, שפרש באחרונה מאגף המודיעין במטכ"ל לאחר שמילא בו שורת תפקידים בכירים, אומר כי עסקת שליט היא מהלך סביר מצד ישראל בנסיבות שנוצרו, אולם משקפת "יום עצוב לצה"ל". לדבריו, הטיפול בהחזרת גלעד שליט היה "כישלון מהדהד של צה"ל, אין מלים אחרות לתאר את זה. צה"ל מעולם לא לקח אחריות על החייל ואפילו לא מינה צוות שיעסוק בהחזרתו. פשוט זרקו את זה על השב"כ. הזדכו אצלנו על שליט".

כהן שימש בזמן חטיפת שליט ראש זירת טרור באמ"ן, ואחר כך סגן ראש חטיבת המחקר. בתפקידו האחרון בצה"ל היה קצין המודיעין של פיקוד המרכז. בראיון ל"הארץ" אומר כהן כי צה"ל לא ראה בגיבוש אופציה מבצעית לשחרור שליט פרויקט שיש לטפל בו באופן מסודר ולהגיע לתוצאות. "דן חלוץ, שהיה הרמטכ"ל בעת החטיפה, לא הספיק לטפל בכך ברצינות כי בתוך פחות משלושה שבועות פרצה מלחמת לבנון השנייה. אחר כך העניין פשוט מוסמס", הוא טוען.

כהן מעריך כי בידי ישראל היה מידע מודיעיני חלקי על מצבו של שליט, שעשוי היה לאפשר מבצע לחילוצו של החייל החטוף, אולם המידע פסק מלהיות רלוונטי סביב מבצע "עופרת יצוקה" בדצמבר 2008. לטענתו, "ייתכן שגם תוך כדי המבצע עוד אפשר היה לעשות משהו, בחסות המהומה של הלחימה, אבל זה לא נעשה". הוא ציין את כישלונה של ישראל בהשגת "קלפי מיקוח" נוספים: חטיפת בכירים מהחמאס ברצועת עזה, שעשויה היתה לדרבן את החמאס לוויתורים קודם לכן.

אל"מ (מיל') רונן כהן, אתמול בביתו בהרצליה. שימש ראש זירת טרור באמ"ן בזמן חטיפת שליטצילום: ניר קידר

לדבריו של אל"מ כהן, ראש השב"כ יורם כהן נאלץ לאשר את העסקה כפי שגובשה, משום שידע שבעיתוי הנוכחי, לישראל אין אפשרות מבצעית לחילוצו של שליט. "יורם הבין שהוא במבוי סתום. זו הירושה שקיבל לידיו. קצה החוט המודיעיני, אם היה כזה, אבד ועכשיו גילוי המידע משול לחיפוש אחר מחט בערימת שחת".

העסקה שהושגה בין ישראל לחמאס, בתיווך מצרי, היא פשרה סבירה בעיניו, "בהעדר אופציה אחרת" לשחרורו של החייל החטוף. "בתנאים כאלה, ישראל לא היתה מסוגלת לסגור עסקה קודם לכן", הוא סבור. "נדרש זמן עד שהצדדים הגיעו לנקודה שבה הם יכולים לממש הסכם". כהן מעריך כי החמאס נדחק לעסקה מעמדת מצוקה, על רקע המהלך של הרשות הפלסטינית באו"ם. "הם היו זקוקים להוכחה שהדרך של שימוש בכוח כלפי ישראל מוכיחה את עצמה. שחרור 1,027 אסירים הוא בעיניהם הוכחה כזו".

אל"מ כהן סבור שאין להפריז בהערכת האיום הנשקף מאסירי החמאס שישוחררו במסגרת העסקה. "החמאס עבר שינוי מהותי מאוד בעזה, מאז השתלט על הרצועה ביוני 2007. זו כעת מסגרת צבאית כמעט מסודרת, עם מפקדי חטיבות ומפקדי גדודים ומערך רקטות לטווח בינוני. לאסירים הוותיקים שישוחררו עכשיו לעזה כבר אין הרבה מה לתרום למערכת כזו", הוא אומר.

להערכתו, "חלק מהאסירים הבכירים ייקלטו בזרוע הפוליטית של הארגון. מי שיחזרו ליהודה ושומרון יצטרכו לפעול תחת העיניים הפקוחות של השב"כ ושל מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. החמאס הופך בהדרגה למערכת צבאית שמזכירה את חיזבאללה. לא משתחרר כאן מנהיג שיכול לקרוא תיגר על אחמד ג'עברי, ראש הזרוע הצבאית. לכן אני חושב שזו עסקה סבירה, שהסיכון הביטחוני שטמון בה מצומצם מנקודת המבט של ישראל".

כהן אומר כי ההחלטה שלא לשחרר את בכיר הפתח הכלוא, מרוואן ברגותי, תבשר את תחילתו של מאבק פנימי קשה בין ברגותי לבין הנהגת הרשות ברמאללה. "ברגותי נשאר מתוסכל בכלא, כשהוא חושש להירקב שם. הוא הסמל של התנזים והצעירים מחכים לשמוע אותו. לא אתפלא אם הוא ייצא למאבק גלוי מול אבו-מאזן (מחמוד עבאס) וסלאם פיאד ואפילו אם ינסה לחזור ולהפעיל חוליות אלימות מהכלא, למשל לפיגועים נגד מתנחלים בגדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ