נעמי חזן דווקא גאה בקמפיין השלילי נגדה המציג אותה כעומדת מאחורי דו"ח גולדסטון

בשיחת טלפון מניו-יורק, שם היא נמצאת כרגע, מבהירה חזן שההתמודדות עם הקמפיין שמציג אותה כעומדת מאחורי דו"ח גולדסטון לא נעימה, אבל שהיא גאה להיות סמל לדמוקרטיה בישראל. העומד בראש הארגון שמכפיש את חזן, רונן שובל, טוען: אנחנו לא ארגון ימין, זה מאבק של ציונים באנטי-ציונים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הקמפיין הסוער של עמותת 'אם תרצו' נגד הקרן החדשה לישראל והעומדת בראשה, הפרופ' נעמי חזן, תפס את חזן רחוק מכאן: בשבוע האחרון היא שוהה בניו יורק, מנהלת את ישיבת חבר הנאמנים של הקרן שנקבעה לפני חודשים ארוכים. "נחשפתי להכל", סיפרה בשיחת טלפון, מתייחסת לכרזות בהן נראית דמותה כשקרן מזדקרת מן המצח ומתחת הכיתוב "נעמי גולדסטון חזן". "יש לי רושם שההתמודדות הרבה יותר קשה מרחוק". לדבריה, "אני לא יודעת למה הם בחרו דווקא בי. אני יכולה לחשוב על הרבה שוחרי זכויות אזרח שהיו יכולים להיטפל אליהם". אבל, לדבריה, "אני מה זה גאה להיות סמל לדמוקרטיה בישראל. חד משמעית. משתמשים בי, תוקפים בצורה בוטה את עקרונות היסוד של הדמוקרטיה ואת עקרונות מגילת העצמאות: ערכים של שוויון, של סובלנות, של צדק חברתי, של חופש הביטוי".

אתמול פרסמו כמה מהארגונים שזכו למימון האגודה מודעת נגד בעיתונות, בה דרשו חקירה ישראלית עצמאית לאירועי "עופרת יצוקה". "אנחנו חייבים לבדוק בכנות: מה התרחש בעופרת יצוקה, מי אחראי לכך וכיצד נמנע פגיעה בחפים מפשע בעתיד". ארגון "אם תרצו", חשף בשבוע שעבר בעיתון מעריב עבודת מחקר שערך ולפיה 92% מן האזכורים של מקורות ישראליים שהציגו את פעילות צה"ל במבצע "עופרת יצוקה" באור שלילי, מקורם בארגונים הזוכים לתמיכה כספית מ"הקרן החדשה לישראל". כשאנשי "אם תרצו" בדקו את אופי המידע, התברר להם, לכאורה, כי 191 מבין 207 המובאות התוקפות את צה"ל, מקורן בארגונים הזוכים למימונה של הקרן, התורמת, בין היתר, לארגונים עדאללה, שוברים שתיקה, בצלם, האגודה לזכויות האזרח בישראל, הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, יש דין והסניף הישראלי של רופאים לזכויות אדם. בעקבות חשיפת הממצאים, פתחה "אם תרצו" בקמפיין בוטה.

סתימת פיות

חזן ביקשה השבוע להבהיר שאין זהות בין הקרן, לבין תפישות העולם של הארגונים שהיא משתתפת במימונם. "אנחנו ממש לא תומכים בכל דבר שהארגונים האלה אומרים, אבל אנחנו תומכים בזכות שלהם לומר את זה. יש ארגונים שהחטא הנורא שלהם היה שהם חתמו על עצומה להקמת ועדת חקירה בלתי תלויה". לדבריה, "זאת מתקפה על קבוצה של ארגונים לא אחידים בעמדתם כלפי גולדסטון, שהדבר היחיד שמאחד אותם הוא הדרישה לחקירה עצמאית, וזו דרישה מיינסטרימית. אפילו דן מרידור קרא לחקירה כזאת".

חזן מכנה את המחקר, ואת המהומה הציבורית שפרצה בעקבותיו כניסיון ל"סתימת פיות". גם על הדרך בה בוצע המחקר של "אם תרצו", יש לה ביקורת נוקבת. "כפרופ' למדע המדינה, אני יודעת איך לקרוא דו"חות. את המספרים החשובים הם החביאו בדו"ח. הם לא טרחו להגיד שרבים מהאזכורים הם בעצם ציטוטים של קצין זה או אחר, או דברים שאולמרט בעצמו אמר. נראה לי מוזר, בלשון המעטה, גרוע מבחינה מתודולוגית ולא מצדיק תגובה". לדבריה, "כל החומרים האלה הם ממילא שקופים לחלוטין. אני מתארת לעצמי שגם חוקרי גולדסטון, במרבית המקרים, לא היו צריכים יותר מאשר להיכנס לאתרי אינטרנט כמו YNET או וואלה כדי לקבל את המידע הזה".

סערת רוחות

הפרסומים בתקשורת, כמו גם הקמפיין הנרחב, עוררו מיד סערת רוחות גם בכנסת: ועדת החוקה של הכנסת מיהרה להקים ועדת משנה שתבחן כיצד מממנות קרנות זרות ארגונים בישראל; ח"כ עתניאל שנלר הודיע כי הוא פועל לגיבוש הסכמה רחבה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית להתנהלות הקרן החדשה והארגונים הממומנים על ידה ואילו שורה ארוכה של חברי כנסת אחרים פרסמו מכתבים וקריאות המחזקים את הקרן ואת חופש הביטוי בישראל. "הכנסת מנסה לסתום פיות ולעודד הסתה", טענה חזן. "זה לא חופש ביטוי, זאת הסתה. זה ניסיון למחוק את המחאה הלגיטימית והאופוזיציה הלגיטימית. דמוקרטיה, בלי אופוזיציה, היא לא קיימת".

תנועת "אם תרצו" מבקשת ליצור רושם של תנועת מרכז, ומסרבת להצהיר על עצמה כעל תנועה בעלת זיקה מפלגתית לימין או לשמאל. ראשיה טוענים שהם מנסים לנסח מחדש את הציונות, כך שתכיל ימין ושמאל כאחד. ואולם, בדיקת "הארץ" מעלה כי הכוח המניע מאחוריה מזוהה פוליטית: מבחינה כלכלית, "אם תרצו" נהנית מתמיכה של קרן שתרמה לארגוני ימין קיצוני, דוגמת "חננו" ונשים בירוק; ג'ון הייגי, ראש השדולה הנוצרית אמריקאית, גוף נוסף שתרם ל"אם תרצו", הסתבך בעבר בשורת התבטאויות שנויות במחלוקת על השואה. מבחינה אידיאולוגית, יו"ר התנועה, רונן שובל, שימש בעבר דובר "תא כתום", תא הסטודנטים באוניברסיטה העברית, שנאבק בהתנתקות והביע תמיכה בהמשך ההתנחלויות. הוא אף זכה על כך באות הוקרה מיוחד מטעם גוש קטיף.

הצינור להזרמת התרומות ל"אם תרצו", הוא הקרן האמריקאית סי.אף.איי. מדובר בקרן פילנתרופית שעל פי פרסומים באינטרנט תרמה לשורה ארוכה של ארגוני ימין קיצוני. בין היתר נהנו מתרומותיה הארגונים נשים בירוק, וכן ארגון "חננו", המממן ייצוג משפטי לפעילי ימין קיצוני שהסתבכו עם מערכת החוק והמשפט. ארגון חננו מתגאה בהענקת תמיכה כספית למשפחות אסירי מחתרת בת עין, למשפחתו של עמי פופר, ישי שליסל, הדוקר החרדי ממצעד הגאווה בירושלים ולחגי עמיר, אחיו של רוצח ראש הממשלה. באתר האינטרנט של "אם תרצו", מופנים תורמים פוטנציאליים להפקיד את ההמחאות לארגון באמצעות הקרן האמריקאית. בעבר, פורסם ב"הארץ" כי בשנת 2007-2008 העבירה הקרן 102,547 דולרים לישיבת "עוד יוסף חי שכם" מיצהר. ב-2006 הזרימה הקרן כשמונה מיליון דולר לארגונים דתיים, להקמת בתי כנסת, בתי ספר, סיוע לנזקקים, וכן ל"צורכי ביטחון דחופים". מקום מושבה של הקרן בחנות הבדים "Marcus Brothers Textiles Inc" בשדרה השלישית במנהטן, קומה ג'. מנהל הקרן הוא ג'יי מרכוס, תושב ההתנחלות אפרת. אמו, הדסה, היא הנשיאה ואביו, ארתור, נושא בתואר סגן נשיא. שניהם מתגוררים בניו יורק.

לא ארגון ימני

יו"ר "אם תרצו", שובל, טען אתמול כי הסיבה לשימוש בקרן האמריקאית היא טכנית בלבד, ואינה נוגעת לשיוך פוליטי כלשהו. "אנחנו ארגון קטן, וארגון קטן צריך לקבל פטור ממס עבור התרומות שהוא מקבל", הסביר אתמול. "סי.אף.איי הוא גוף שמעביר כסף לעשרות, אם לא מאות, עמותות בארץ מכל הסוגים. יש לו עמותות ימניות ושמאלניות. הוא מאפשר פטור ממס לתורמים וזאת הסיבה היחידה שאנחנו עובדים מולם". לדבריו, "אני לא מכיר את הפעילויות שלהם ולא מכיר את הארגון הזה לעומק". אתר האינטרנט וואלה חשף השבוע כי בין התורמים ל"אם תרצו" נמנית גם השדולה הנוצרית אמריקאית, בראשותו של המטיף האוונגליסטי ג'ון הייגי. באתר של השדולה נטען כי העבירה ל"אם תרצו" מאה אלף דולר. הייגי התפרסם בשנת 2008, לאחר שטען כי "היטלר מילא את רצון האל, להשיב את היהודים לארץ ישראל על פי הנבואה התנ"כית". המתמודד הרפובליקאי לנשיאות, ג'ון מקיין, התנער אז מתמיכתו הציבורית של הייגי. בוואלה נטען גם כי בספרו "מיהו יהודי?", הייגי טען כי "היטלר הוא חצי יהודי, מצאצאיו של עשו", וכי "השואה התרחשה מפני שהיהודים מרדו והתכחשו לאלוהים האמיתי". לטענתו, "המרדנות של היהודים היא הסיבה לאנטישמיות ולרדיפות מהם סבלו במשך השנים". שובל לא מתרגש מזהותו של התורם. "ג'ון הייגי תורם לארגון נפש בנפש, לרב גרוסמן, לבית החולים באשקלון ולמכללה בנתניה. הוא תורם לעשרות ארגונים מרכזיים וחשובים מאוד בחברה הישראלית. אף אחד מהארגונים האלה לא חשוד כארגון ימני. אל תחשדו גם בנו", אמר אתמול. "אנחנו לא במצב מספיק שפיר כלכלית כדי לסרב לכסף, גם אם המקור שלו לא תואם אחד לאחד את השקפת עולמי".

באופן רשמי, "אם תרצו" מגדירה עצמה כתנועה אידיאולוגית חוץ פרלמנטרית הפועלת "לחיזוק ערכי הציונות בישראל, להבטחת עתידם של העם היהודי ומדינת ישראל ולקידום החברה הישראלית אל מול האתגרים שבפניה".

רוצים לשכנע

שובל, חילוני בן 29, אב לשניים מרמת השרון, הוא כאמור הרוח החיה מאחורי הארגון. בעבר שימש דובר "תא כתום" באוניברסיטה העברית, ואף זכה באות "יקיר גוש קטיף" על חלקו במאבק נגד ההתנתקות. באתר הבית של מפלגת "הבית היהודי", הוא מופיע במקום ה-83 ברשימת המפלגה לכנסת. אתמול, הוא הביע הסתייגות מפעילותו הפוליטית בעבר. "אני מתנער מהכתומים. הייתי צעיר. דעותיי השתנו, אני השתניתי". את התמודדותו במסגרת הבית היהודי הוא מכחיש: "הם שמו את שמי ברשימה ללא ידיעתי וללא אישורי. זו היתה חברת יחסי ציבור שהם שכרו. לא תראה את המועמדות שלי בשום מקום שקשור אליהם. לא הצבעתי להם", אמר. לדבריו "'אם תרצו' היא לא תנועת ימין, אני לא תופס עצמי כאיש ימין ומאוד חשוב לי שתביא לי את הפן של האמת", הוסיף.

במהלך פעילותה קיימה התנועה סיורים לחברון, פרסמה סרטים מצוירים לעגניים על פעילות אנשי חמאס ואנשיה פרסמו מאמרים בנושאים כמו חוק הנכבה, שירות בצבא וגילויים חדשים על חייו של הרצל. בזמן מבצע "עופרת יצוקה" בעזה השתתפו מאות פעילים בהפגנות תמיכה בצה"ל. בחודשים האחרונים זכתה התנועה לפרסום בעקבות הקמפיין שניהלה בדרישה מאוניברסיטת תל אביב לפטר את המרצה ד"ר ענת מטר ומחאה נגד הדרישה למנוע את מינויה של אל"מ פנינה שרביט-ברוך למרצה באוניברסיטה.

שובל פרסם שורה של מאמרים בשנים האחרונות, בהן ביטא עמדות ימין מובהקות. כך, בראיון לאתר ערוץ 7 הוא הסביר כי 'אם תרצו' הפיקה לקחים מפעילות תא כתום, כדי לזכות בהכרה ציבורית רחבה יותר. "מדדי ההצלחה שלנו הם כמה פעילים חילונים גייסנו, והאם הצלחנו לחדור לתקשורת", סיפר. "הכוונה היא לחדור לא לתקשורת מגזרית אלא לתקשורת ההמונים, במקום שבו נוכל לשכנע, לא את המשוכנעים ממילא", אמר. כשנשאל על מטרות אם תרצו, השיב שובל, "'אם תרצו' שונה מ'תא הכתום' בגלל הפקת לקחים ושינוי התובנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ