המשרד לפיתוח הנגב מימן היכל תרבות בקרית ארבע

המשרד לפיתוח הנגב והגליל מימן את בניית היכל התרבות החדש שיחנך בשבוע הבא. השחקן רמי ברוך ביטל את השתתפותו בהצגת הבכורה

חיים לוינסון
דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון
דפנה ארד

קרית ארבע היא כנראה חלק מהנגב בעיני ממשלת ישראל, שכן המשרד לפיתוח הנגב והגליל, בראשות סילבן שלום, מימן חלק מבניית היכל התרבות בקרית ארבע בסך מיליון שקלים וחצי. ההיכל ייפתח בשבוע הבא.

נכון להיום, התיאטרונים בית לסין והקאמרי אמורים להציג בהיכל, שיש בו 400 מקומות ישיבה ובמה להופעות בגודל בינוני. בפתיחת ההיכל ישתתפו יו"ר הכנסת רובי ריבלין והמשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, אם לא יטוס לכנס המדינות התורמות לרשות הפלסטינית. את טקס הפתיחה יארח ראש המועצה, מלאכי לוינגר, החבר במרכז הליכוד.

הקמת היכל התרבות עלתה 12 מיליון שקל. מחצית הסכום באה מתקציב ממשלתי ומחצית מכספי תרומות. חלק ניכר מהתקציב הממשלתי הועבר על ידי המשרד לפיתוח הנגב והגליל, שמפתח למרבה הפליאה לא רק את הנגב והגליל, אלא גם את ההתנחלויות. המימון, בסך מיליון שקלים וחצי, נפרש על שתי שנות תקציב. מממנים אחרים היו משרד השיכון ומשרד התרבות.

האם כך מפריחים את הנגב? דברו על זה בפייסבוק הארץ

המשרד לפיתוח הנגב והגליל הוקם בינואר 2005, והוא מאחד את הרשות לפיתוח הנגב והרשות לפיתוח הגליל, שהתקיימו עוד קודם לכן. הרשות לפיתוח הנגב פועלת מכוח חוק שנחקק בממשלת יצחק שמיר השנייה, ומגדיר את הנגב כמה שמצוי מדרום לקו רוחב 115 (בקווים הישנים). הקו עובר בין קרית גת וקרית מלאכי, וקרית ארבע היא מדרום לו. בהגדרה גיאוגרפית לפי קווי הרוחב נעשה בישראל שימוש גם בחוקים אחרים.

ממשרד הנגב והגליל נמסר, בתגובה, ש"היכל התרבות בקרית ארבע הוקם בסיוע איגום תקציבים של משרדי הממשלה ובהם המשרד לפיתוח הנגב והגליל. אנו תומכים באירועי תרבות בכל מקום שיש בו תרבות ונמצא בתחום אחריות המשרד כמו תיאטרון ב"ש, שדרות ודימונה".

חברי מועצה מקרית ארבע, היושבים באופוזיציה העירונית ומזוהים עם אנשי כהנא בעיר - בנצי גופשטיין, ישראל ברמסון ומרדכי סעייד - יצאו בקריאה לראש המועצה להקים ועדה רוחנית שתאשר הופעות תיאטרון בהיכל התרבות החדש. גופשטיין אמר כי "חבל שראש המועצה מתחנף ומזמין את הבוגדים לקרית ארבע. התרבות שלהם אינה התרבות שלנו, יש לנו תרבות מפוארת של אהבת ארץ ישראל ועם ישראל, ואנו לא זקוקים לאותה תרבות קלוקלת של שמואל הספרי ומרעיו".

ראש המועצה, מלאכי לוינגר, מסר בתגובה לדברים ש"היוזמה שפורסמה על ידי מיעוט שולי במועצה היא ניסיון לפגוע, מסיבות פוליטיות פנימיות, בחגיגות פתיחת היכל התרבות, שהוא בשורה לתושבי קרית ארבע, חברון וההתיישבות ביהודה ושומרון. חברי האופוזיציה שעומדים מאחורי היוזמה משקפים מיעוט".

עוד אמר לוינגר כי "אנו מברכים את שרי הממשלה השותפים, כל אחד בחלקו, לבניין עיר האבות. לשמחתנו, בשנים האחרונות משתתפים משרדי הממשלה בפרויקטים לחיזוק ההתיישבות בקרית ארבע וחברון".

השחקן רמי ברוך החליט אמש לבטל את הופעותיו המתוכננות בהיכל התרבות החדש בקרית ארבע, בהצגת היחיד "משפט פולארד" (תיאטרון הקאמרי), מסיבות מצפוניות. הוא מגדיר את עצמו כדמות לא קיצונית פוליטית, שאמנם בחר לא להופיע שם, אבל אינו מעוניין להצמיד לכך כותרת של חרם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ