מתנחל פתח באש בעימות עם פעילי שמאל ופלסטינים

חמישה פעילים ישראלים ופלסטינים ושני מתנחלים נפצעו בעימות במסיק זיתים ליד המאחז "אש קודש" שלשום. המשטרה חוקרת את השימוש בנשק

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

מתנחל פתח באש שלשום (ו') במהלך עימות בין מתנחלים ובין תושבים פלסטינים ופעילי שמאל במסיק הזיתים באזור שכם. חמישה פעילים ישראלים ואזרחים פלסטינים ושני מתנחלים נפצעו באירוע, שנבדק כעת בצה"ל ובמשטרה.

האירוע החל שלשום בבוקר, בחלקת שדה שנמצאת דרומית לשכם, בין כפר ג'אלוד למאחז "אש קודש" שבגוש שילה. כ-200 בני אדם, תושבים פלסטינים מקומיים, פעילי שמאל בינלאומיים וחברי הארגון הישראלי-פלסטיני "לוחמים לשלום", הגיעו למקום כדי למסוק זיתים באחת החלקות הקרובות לאש קודש, שבבעלות תושב הכפר.

לדברי אחד מפעילי "לוחמים לשלום", אבנר הורוביץ, "שבעה אנשים רעולי פנים ירדו מהמאחז, אחד מהם גלוי פנים עם רובה, והתחילו לקלל אותנו וצעקו שזה שטח שלהם. אחד המתנחלים זרק רימון הלם, ואחרי שנוצרה מהומה, הם החלו להרביץ באלות לשלושה פעילים, שתי נשים ומבוגר בן 61 ששברו לו שתי צלעות. הם הכו גם שני פלסטינים. בנוסף להם הגיעו עוד מתנחלים מהמאחז אחיה ואחד מהם פתח באש באוויר. עד אותו שלב לא היתה התגרות אלימה מצידנו וגם הפלסטינים לא זרקו אבנים. אחרי חמש דקות הגיע צבא שמילא את האזור ברימוני גז, למרות ששמע שאנחנו צועקים שיש לנו פצועים ושאנחנו ישראלים. הם זרקו רימוני גז גם כשצעקנו שאנחנו רוצים לדבר איתם".

אחד המתיישבים באש קודש מסר אתמול גרסה הפוכה. לדבריו "הגיעו ביום ששי עשרות רעולי פנים למסוק זיתים. ממתי באים למסוק רעולי פנים? הקפצנו את כיתת הכוננות שלנו כי ידענו שלא היה תיאום עם צה"ל לגבי המסיק והם הגיעו 50 מטר מהיישוב, בכלל מדובר בעצים שכבר שנים לא גדלים עליהם זיתים". לדבריו, "ניגשנו אליהם ללא אלימות וניסינו לומר להם ללכת, אבל הם התחילו לרגום אותנו באבנים. אנחנו לא זרקנו את רימון ההלם, היו חיילים שזרקו אותו".

מסרטים שצולמו במקום קשה להבחין אם רעולי הפנים הם פלסטינים או מתנחלים, או שניהם. השימוש בנשק על ידי המתנחלים עשוי להיות לא-חוקי, מכיוון שמדובר בנשק המסופק לכיתות הכוננות להגנה מפני פיגועי טרור. גם רימוני הלם לא אמורים להיות בכלל ברשות המתנחלים.

בשנים האחרונות מלווים כוחות צה"ל והמשטרה את המוסקים הפלסטינים כדי למנוע חיכוכים אלימים. המסיק מבוצע בתיאום עם קציני המינהל האזרחי ביהודה ושומרון, שקובעים מראש עם בעלי החלקות את הזמנים בהם ניתן לגשת ולמסוק, כשכוחות הביטחון כבר נמצאים שם.

בארגוני זכויות האדם אמרו בימים האחרונים שהשנה היו פחות אירועים אלימים בעבר, בעיקר בזכות התיאום עם כוחות הביטחון. הפעילים שהיו בג'אלוד הודו שהמסיק שלשום נערך ללא תיאום מראש עם המנהל האזרחי, אך לדבריהם הדבר נובע מכך שבעבר, המינהל האזרחי לא אישר להם למסוק באותה חלקה.

גורמים בצה"ל אישרו את פרטי האירוע, ואמרו שכוח צה"ל שהגיע למקום נאלץ להפעיל רימוני גז והלם, בעקבות זריקות האבנים. במקביל נפתחה חקירת משטרה לגבי זהות המתנחל שהשתמש באירוע בנשק שצה"ל חילק לכיתות הכוננות. החקירה תברר גם מהיכן השיגו המתנחלים רימון הלם צבאי. גורם במינהל האזרחי הטיל ספק בטענה שלא אושר לפלסטינים למסוק באותו אזור, ואמר ש"ביחד עם צה"ל והמשטרה, אנחנו מאפשרים לתושבים פלסטינים מקומיים למסוק זיתים בכל מקום שתואם מראש תחת אבטחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ