קריאות בארה"ב להקטין את הסיוע לישראל

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעל טור בעיתון "וושינגטון פוסט" קורא לממשל האמריקאי לבחון מחדש את היקף הסיוע הביטחוני שמעניקה ארה"ב לישראל. בעל הטור, וולטר פינקוס, כותב כי השינוי במדיניות האמריקאית נדרש על רקע החלטת ממשלת ישראל לקצץ כשלושה מיליארד שקלים מתקציב הביטחון, על סמך המלצות ועדת טרכטנברג.

פינקוס כותב ב"פוסט" זה 45 שנים בתחומי המודיעין, הביטחון ומדיניות החוץ האמריקאית. במאמר שפרסם בשבוע שעבר הוא טען כי "אם ישראל יכולה לצמצם את הוצאותיה על ביטחון, בגלל בעיות כלכליות פנימיות, האם לא כדאי שארה"ב - שחייבת לקצץ בעלויות הצבאיות שלה עקב גירעון חמור בתקציב - תשקול את צמצום הסיוע לישראל?".

פינקוס מזכיר כי בין הצעדים ששוקלת מערכת הביטחון הישראלית, בעקבות החלטות הממשלה, נמצא עיכוב ברכישת סוללות נוספות ליירוט רקטות מדגם "כיפת ברזל", מעבר לארבע שימומנו מסיוע מיוחד בסך 205 מיליון דולר שהעביר ממשל אובמה לישראל בתחילת השנה. ישראל גם שוקלת להקפיא את ההשקעה במערכות נוספות ליירוט טילים המיוצרות בשיתוף עם האמריקאים, כמו "שרביט קסמים" ו"חץ 3".

צילום: תצלום: נטשה מוזגוביה

"השאלה לממשל", הוא כותב, "לקונגרס, ולבסוף אולי גם לציבור האמריקאי היא: בהתחשב בבעיות הכלכליות הנוכחיות, האם על ארה"ב לספק את הכסף שיפצה על קיצוצים שהישראלים עצמם מבצעים בתקציב הביטחון שלהם?".

זו ההתבטאות השנייה מסוגה שמגיעה מארה"ב בתוך ימים אחדים. בשבוע שעבר, בעת עימות בין מתמודדים פוטנציאליים על המועמדות מטעם המפלגה הרפובליקאית לנשיאות בבחירות 2012, אמר רון פול, חבר קונגרס מטקסס, כי "אם אבחר לנשיא אבטל את הסיוע הכלכלי לכל בעלות בריתנו", ובהן ישראל.

פול טען כי "הסיוע האמריקאי מחנך את ישראל להיות תלויה בנו ומחליש את ריבונותה". לדבריו, על ארה"ב להעניק לישראל את החירות להנהיג מדיניות חוץ נקייה משיקולים זרים, כשאינה מוטרדת מתגובה ביקורתית אפשרית מצדה של אמריקה, שעלולה לגרור סנקציות בדמות הפסקת הסיוע. זו עמדה עקבית של פול, שהוא מבטא זה כמה שנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ