שלמה שמיר
ניו יורק

"כל מדינה שתצביע בעד מדינה פלסטינית תישא באחריות לתוצאה, משום שמדובר במתכון לחוסר יציבות ואלימות", התריע היום (ראשון) שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור. הוא נשא נשא נאום תוקפני במועצת הבטחון, במסגרת הדיון התקופתי על המצב במזרח התיכון והשאלה הפלסטינית.

"מהלך חד צדדי מעלה את רף הצפיות של העם הפלסטיני. דבר לא ישתנה בשטח", אמר פרושאור בנאום חריג בחריפותו. בלי להקפיד על איפוק דיפלומטי הוא תקף את מועצת הביטחון, שלדבריו "חודש אחרי חודש מתמקדת באופן לא פרופורציונאלי בסכסוך אחד ויחיד באזורנו". הוא הוסיף כי "המזרח התיכון כמרקחה, אלפים נרצחים ברחובות. משטר האייתולות באיראן מדכא את עמו ופועל להשגת נשק גרעיני. המשטר הסורי ממשיך לטבוח באזרחיו, בעוד חלק מחברי המועצה הזאת נותר עיוור מול הברוטליות של אסד".

פרושאור התייחס גם להתנחלויות ואמר כי "טענת הפלסטינים שההתנחלויות הן המכשול העיקרי לשלום היא עיוות היסטורי. זהו תירוץ של הפלסטינים לא לחזור לשולחן המשא ומתן. המכשול העיקרי לשלום הוא זכות השיבה ואי הכרה במדינת ישראל". לדבריו, "ההנהגה הפלסטינית אינה מבהירה לאזרחיה שאלה חלומות באספמיה. זכות השיבה משמעה הרס מדינת ישראל".

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור. "מהלך חד צדדי מעלה את רף הצפיות של העם הפלסטיני"צילום: שחר עזרן

בהמשך דיבר השגריר על היקף הסיוע שמגישות מדינות ערב לרשות. "מדינות אלו, המוצפות בכסף ונפט, תרמו רק 20% מהסיוע הבינלאומי לרשות. זה אבסורד. היקף התקומות מהעולם הערבי לרשות עומד על כמחצית ממה שבזבז הנסיך הסעודי על מטוסו החדש". לעומת זאת, ציין פרושאור כי "וושינגטון, לונדון ופריז, המתמודדות עם האטה כלכלית, הן שסיפקו את עיקר התמיכה לרשות הפלסטינית".

פרושאור תקף גם את נאומו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) באו"ם מלפני חודש, שבו הוא "הכחיש אלפי שנות היסטוריה יהודית בארץ ישראל". השגריר הודה לבסוף למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ולמדינות שלקחו חלק חשוב במאמצים לשחרור גלעד שליט.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ