נתניהו שוחח עם ארדואן והציע שוב סיוע ישראלי

המקומיים מפקפקים בדיווחים הרשמיים על מניין ההרוגים ברעידת האדמה. חלקם אמרו לשליח "הארץ": המאמצים לא רציניים, היכן הצוותים מהעולם?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר הערב (שני) למקבילו הטורקי רג'פ טייפ ארדואן כדי להביע תנחומים על קורבנות רעידת האדמה במזרח המדינה. מלשכת ראש הממשלה נמסר הערב כי נתניהו שב ואמר לארדואן כי ישראל מוכנה להגיש מיד כל סיוע הומניטרי לו זקוקה אנקרה. ארדואן הודה לנתניהו על דבריו.

מדובר בשיחה ראשונה בין שני המנהיגים מזה כעשרה חודשים. השיחה האחרונה ביניהם נערכה בדצמבר 2010 כאשר נתניהו הודה לארדואן על הסיוע הטורקי בכיבוי השריפה בכרמל. טורקיה שלחה אז מטוסים כדי לסייע במאמצי הכיבוי.

לעדכונים ודיווחים שוטפים כנסו לדף הפייסבוק של אתר "הארץ"

מוקדם יותר הערב דיווח אנשיל פפר, שליח "הארץ" לאזור האסון כי האזרחים הטורקיים לא מאמינים לדיווחים הרשמיים שיוצאים מהשלטונות על כך שברעידת האדמה במזרח המדינה נהרגו 279 אזרחים. נורי אוסטורק, מורה מעיירה באזור ואן שהגיע לעיר כדי לנסות למצוא קרוב משפחה שאבד תחת ההריסות, אמר היום ל"הארץ" כי "ברור שיש הרבה מאות לכודים שלא הצליחו להגיע אליהם, יש יותר מאלף הרוגים".

7 מתוך 7 |
ניצול בארג'יש בוחן את הריסות ביתו
1 מתוך 7 |
ניצולים מקבלים אוכל מארגוני סיוע
2 מתוך 7 |
עיר אוהלים שהוקמה לאכלס את הניצולים

מניין ההרוגים ברעידת האדמה שהכתה אתמול במזרח המדינה בעוצמה של 7.2 בסולם ריכטר עלה היום, כאמור, לקרוב ל-300. לפחות 1,300 בני אדם נפצעו, ומאות בניינים קרסו.

באופן כללי השקט נשמר אבל אזרחים רבים מתלוננים על כך שמאמצי ההצלה "לא רציניים". "פשוט אין כאן מספיק מקצוענים. הם עובדים ללא רגישות", אמר דוגאן יאלמה, תושב מקומי תוך כדי שהוא צופה במאמצים לחלץ ניצולים מתוך בניין דירות שקרס בלב ואן. לדבריו, "אני לא מבין למה לא הגיעו עוד צוותים מהעולם. לישראלים יש צוות הצלה מצוין, למה ארדואן לא מוכן שהם יגיעו לכאן?" (יאלמה לא היה מודע לכך שהוא משוחח עם כתב ישראלי, א"פ).

סאפה דורמוז, איש צוות הצלה שהגיע לפנות בוקר מאיזמיר הודה במהלך הפסקת אוכל קצרה של צוותו: "לא הצלחנו בינתיים בעשר השעות שאנחנו כאן למצוא אפילו ניצול אחד". הצוותים הטורקיים מסתייעים בכלים הנדסיים כבדים אבל נעדרים ציוד ייעודי לפתיחת מעברים אל החללים התת-קרקעיים שבין ההריסות.

מאות חברים וקרובי משפחה התאספו סביב בניין הדירות בשקט. "מישהו קיבל אתמול הודעת טקסט מאח שלו שנלכד בבניין" אמר אחד מהם, "אבל כבר עברו שלושים שעות מאז רעידת האדמה וכבר לא נראה שיש הרבה תקווה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ