אביו של גרפל: מקווים שזה ייגמר מהר

המגעים לשחרורו של אילן גרפל ביום ה' יימשכו כדי לקדם גם את השבתו של הישראלי עודה טראבין. קהיר דרשה תחילה 81 אסירים אך התפשרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פקיד ישראלי בכיר ציין הערב (שני) כי השיחות בין ישראל למצרים, שבמסגרתם הוסכם על שחרורו של הישראלי-אמריקאי אילן גרפל, יימשכו בימים הקרובים כדי לקדם גם את שחרורו של הישראלי עודה טראבין, שיושב מזה 11 שנים בכלא המצרי. אביו של גרפל, ד"ר דניאל גרפל, אמר הערב ל"הארץ" כי "לא קיבלנו עדיין שום הודעה רשמית על העסקה, רק מהתקשורת ומאיש הקונגרס שפעל למען אילן מכאן. עד שכבר נראה אותו, כל הסיפור ההזוי הזה עוד יימשך". 

לדבריו, "כל מי שמכיר את אילן בישראל יודע שכל סיפורי הריגול זה אפילו לא מצחיק, זה מעבר למגוחך. שמענו כל מני השוואות בינו לבין גלעד שליט - זה אמנם סיפור אחר לגמרי, אבל זה לא הופך את זה לקל יותר למשפחה". אביו של גרפל ציין כי הוא דיבר עם בנו כל שבועיים, וכי מצבו הבריאותי ככל שידוע לו הוא תקין. "אנחנו מחזיקים אצבעות שזה ייצא לפועל בלי תקלות, ומקווים שזה ייגמר כמה שיותר מהר", הוסיף.

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר בירושלים כדי לאשר את העסקה. מיד לאחר מכן יפורסמו שמות האסירים שישוחררו ויינתנו לציבור 48 שעות להגיש עתירות לבג"ץ נגד השחרור. אם העתירות יידחו תצא העסקה לפועל ביום חמישי השבוע.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בין 25 האסירים המצרים שישוחררו נמצאים גם 3 קטינים. לשכת נתניהו מסרה כי רוב האסירים שישוחררו נשפטו על עבירות פליליות כגון הברחות או הסתננות וכי איש מהאסירים לא היה מעורב ברצח ישראלים.

גרפל עצור במצרים מאז ה-12 ביוני. בתחילה הואשם בריגול, אך לאחר מכן שונה האישום נגדו להסתה, המרדה ופגיעה במבני ציבור בזמן ההפיכה במדינה. בחודשים האחרונים פעלו ארה"ב וישראל מול המועצה הצבאית העליונה במצרים כדי להביא לשחרורו.

מי שתפרו את ההסכם מול המצרים היו יועצו המיוחד של ראש הממשלה בנימין נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, וח"כ ישראל חסון, שפעיל בפרשה מזה ארבעה חודשים. חסון, בעבר המשנה לראש השב"כ, מקורב לבכירי המודיעין המצרי ולראש המועצה הצבאית העליונה במצרים, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי.

גורמים בלשכת ראש הממשלה ציינו כי במקביל לשיחות שניהלו עו"ד מולכו וח"כ חסון בקהיר, המשיך הממשל האמריקאי לסייע למגעים וללחוץ על המצרים לשחרר את גרפל. בתחילה דרשו המצרים את שחרור כל 81 האסירים המצרים שכלואים בישראל, אולם לבסוף הסכימו לבצע את העסקה תמורת שחרור 25 בלבד. בנוסף, ההסכם כלל הצהרה מצרית רשמית לפיה גרפל לא היה מרגל ישראלי.

במהלך שלושת החודשים הראשונים למעצרו של גרפל, מילאה ישראל תפקיד משני במאמצים לשחרר את גרפל. מי שהוביל את המאמצים באותה תקופה היה הממשל האמריקאי, וזאת בשל המתיחות בין ישראל למצרים. שר ההגנה האמריקאי ליאון פנטה, ראש המטות המשולבים האדמירל מייק מאלן וגנרלים אמריקאים נוספים ניהלו מגעים אינטנסיביים עם בכירי המועצה הצבאית העליונה. האמריקאים טענו כי אין כל שחר לטענות כי גרפל הוא מרגל ישראלי והדגישו כי הם רואים בו אזרח אמריקאי שיש לשחררו. עם זאת, המצרים דחו בעקביות את הפניות האמריקאיות, בעיקר בשל לחץ דעת הקהל במדינה.

לפני כחודש ימים, החל שיפור משמעותי ביחסי ישראל-מצרים. הסיבות לשיפור היו המגעים המתקדמים על עסקת שליט וכן המאמצים האינטנסיביים של שר הביטחון אהוד ברק להסדיר את היחסים עם מצרים ע"י פרסום התנצלות על הרג החיילים המצרים בחילופי הירי במהלך הפיגוע בגבול בחודש אוגוסט. ההתנצלות שהועברה למצרים ביום בו הצביעה הממשלה על עסקת שליט, סילקה חלק גדול מהמתיחות בין המדינות וסייעה לקידום העסקה לשחרור גרפל.

למרות שהעסקה לא תכלול, כאמור, את שחרורו של הישראלי עודה טראבין שיושב בכלא המצרי 11 שנה, ציין פקיד ישראלי בכיר כי המגעים לשחרורו בתקופה הקרובה נמשכים. הכוונה הינה ככל הנראה לבצע שלב ב' של העסקה במסגרתו ישוחרר עודה תמורת אסירים מצרים נוספים.

טראבין, נעצר במצרים לפני 11 שנה, כאשר ביקר את אחותו, והואשם בריגול. אנשי שגרירות ישראל בקהיר מבקרים את טראבין בכלא בקביעות בשנים האחרונות, ובכירים ישראלים העלו את עניינו אצל הנשיא לשעבר מובארק ושאר בכירי המשטר הקודם, אך ללא כל תוצאה.

אילן גרפל בכיכר תחריר

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ