ביקורת גבולות

תוכנית ההתנתקות של ביבי מעבאס

האם יש קשר בין המלצתם של יועצי נתניהו להעניש את מחמוד עבאס לבין חיזוקו של החמאס באמצעות עסקת שליט?

עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר

אלה שמקבלים את ההסבר של בנימין נתניהו, שההחלטה לחלץ את גלעד שליט משבי החמאס דווקא באוקטובר 2011 קשורה לאביב הערבי - פטורים מהקטע הבא. לטובת קטני אמונה, להלן פתרון אפשרי לחידה. רמז: הפתרון מסתתר בכותרת הראשית של "הארץ" מאתמול. בידיעה נכתב, כי בסביבתו של נתניהו, וכן בתוך פורום השמינייה, מתנגדים בנחרצות למתן מחוות למחמוד עבאס. דווח שיועציו של ראש הממשלה דוחקים בו שיעניש את הנשיא הפלסטיני. וזאת על מה ולמה? על שמנהיג הפתח העז לפנות לאו"ם בבקשה להכיר במדינה פלסטינית שתחיה בשלום לצד מדינת ישראל.

כיצד מענישים פוליטיקאים שסרחו? נכון. מטפחים את היריב הפוליטי שלהם. ומיהו היריב הפוליטי הראשי של הפתח? החמאס, כמובן. ומהו תכשיר הטיפוח המבוקש ביותר בציבור הפלסטיני? שחרור מאות אסירים, כולל ערבים ישראלים ותושבי מזרח ירושלים "המאוחדת". לא, ראש הממשלה, השרים והיועצים אינם חסרי בינה. הם מבינים היטב, ש"העונש" מקרב את קצו הפוליטי של עבאס ואת פירוק הרשות. התשובה שלהם, כך על פי הידיעה, היא שאמנם אין זו משאת נפשם, אך "זה לא יהיה סוף העולם".

לא סוף העולם, אבל אולי הסתלקותם של עבאס והמחנה שלו תשים קץ לצרות ש"העולם" עושה לממשלת נתניהו. נציגי הקוורטט שיגיעו מחר לאזור, יבקשו לדעת אם ממשלת ישראל קיבלה את המתווה שלו מ-23 בספטמבר - כולל הצהרת אובמה מ-19 במאי (מו"מ על בסיס גבולות 67' וחילופי שטחים מוסכמים). מן הסתם, הם יסתפקו בהודעה המתחכמת של הדובר ולפיה "ישראל מקדמת בברכה". עד הרגע האחרון קיווה ראש הממשלה שהפלסטינים יתעקשו על "תנאים מוקדמים" (בעיני נתניהו, הדרישה לכבד את מפת הדרכים, שמחייבת הקפאת התנחלויות, היא "תנאי מוקדם").

אלא שנתניהו נוכח לדעת שאי אפשר לסמוך על ערבים; עבאס הודיע לקוורטט שהוא מקבל את המתווה שלו על קרבו וכרעיו. למרות המאמצים הבלתי נלאים של נתניהו לפגוע בו, עבאס מתעקש לקיים בדבקות את התיאום הביטחוני עם ישראל ולדכא בכוח כל ניסיון של החמאס לחדש את הפיגועים. כפי שאמר בסוף השבוע ראש הממשלה סלאם פיאד, ההנהגה הפלסטינית אינה מצפה לשום תמורה מהישראלים. על מידת האמון שלהם בנתניהו אפשר ללמוד מסירובם לקיים אתו מגעים בנוגע לשחרור 550 האסירים הנוספים הכלולים בעסקת שליט. הם מזכירים, שבפעם הקודמת שנתניהו התחייב לשחרר אסירים - בעקבות הסכם וואי מ-1998 - הוא שלח לחופשי בעיקר גנבים ואסירים שעמדו לפני ריצוי עונשם.

ראש הממשלה יודע שעבאס לא יישאר בפינה לאורך ימים. הנשיא אובמה סיפר לו, שבפגישה האחרונה שלו עם הנשיא הפלסטיני הלה אמר לו שאם בחודשים הקרובים לא ייפתח מו"מ רציני, הוא ילך הביתה. לפני כן, ככל הנראה כבר בשבוע הבא, עבאס ייפגש עם חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס, בניסיון להשלים את הסכם הפיוס ולהסכים על בחירות בינואר הקרוב. יותר מזה נתניהו לא צריך; החמאס הרי מוגדר כארגון טרור, וכללי הקוורטט, הקובעים כי אין לנהל אתו מו"מ, עדיין תקפים. כמובן, לבד ממקרים שבהם המו"מ משרת את האינטרסים קצרי הטווח של נתניהו.

עסקת שליט עם החמאס מזכירה את ההתנתקות מעזה. אריאל שרון רצה להעניש את עבאס על ההתעקשות החצופה שלו לקבל את מפת הדרכים, והעניש אותנו בכניסת החמאס לעזה. העונש של נתניהו על קבלת מתווה הקוורטט יכניס את החמאס לרמאללה.

מיהו ישראלי?

בשבת בבוקר הצטרפתי לקבוצת מתנדבי "בדרך להחלמה", בראשותו של יובל רוט, הידוע בקרב הפלסטינים בכינויו "המלאך". מושל ג'נין, מנהלי בתי החולים בעיר ומשפחות החולים שהמתנדבים מסיעים את ילדיהם לבתי החולים בישראל - הזמינו את המתנדבים לביקור בג'נין. בכניסה למסוף ג'למה מקדמים את פני הבאים שלטים מאירי עיניים: "דרך זו מובילה בהמשכה לשטח A המצוי בשליטת הרשות הפלסטינית. כניסת ישראלים לשטח A אסורה, מסכנת את חייכם ומהווה עבירה פלילית".

בגלל תקלה כלשהי, טופס הבקשה שלי להיתר כניסה לשטח לא הגיע ליעדו. תוך כדי המתנה ממושכת לאישור כניסה מדובר צה"ל, צפיתי בשיירה אינסופית של מכוניות בעלות לוחיות זיהוי ישראליות החוצות את המסוף בדרך לג'נין ובחזרה משם. המאבטחים הסתפקו בהצצה בתעודות הזהות של הנוסעים ושלחו אותם לדרכם. המאבטח הסביר לי, כי מאחר שכולם ערבים ישראלים, הם אינם זקוקים לאישור. התנחמתי בכך שהזדמן לי לטעום קמצוץ מלחם חוקם של הפלסטינים במחסומים.

למחרת ביקשתי מדובר צה"ל, שיציע לקוראי "הארץ" הסבר רשמי לכללי המעבר במחסומים בכניסה לשטחי A. הרי הוא לפניכם: "לפנים משורת הדין, צה"ל מאפשר, על פי הערכות מצב ביטחוניות, כניסה של ערבים ישראלים לשטחי A לצורך ביקור משפחות ומסחר. אם ברצונו של אזרח ישראלי להיכנס לשטח A, הוא יכול להגיש בקשה מסודרת שתישקל לגופה, בין השאר על פי הערכות מצב ביטחוניות". האם לפי מדיניותו של צה"ל תושב אום אל-פחם אינו "אזרח ישראלי"? כלום "הערכות המצב הביטחוניות" מותאמות ללאום של המועמד לחטיפה, לדתו או לצבע עורו?

איור: עמוס בידרמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ