בניגוד להחלטת מח"ש, שוטר יועמד לדין על תקיפת פלסטיני

המשנה לפרקליט המדינה הפך באופן חריג החלטה של המחלקה לחקירות שוטרים לסגור את התיק בשל "חוסר ראיות

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, החליט באופן חריג להתערב בחקירה של המחלקה לחקירות שוטרים והמליץ להעמיד לדין שוטר בגין תקיפת תושב מזרח ירושלים, וגרימת חבלה של ממש. זאת לאחר שהתלונה שהוגשה בעניין למח"ש לפני כשנתיים, נדחתה מחוסר ראיות. לאחר דחיית התלונה, ערערו האגודה לזכויות האזרח ו"יש דין" על ההחלטה שלא להעמיד לדין את השוטר סאהר טאנוס, והביאו להתערבותו של עו"ד ניצן. כתב האישום בפרשה הוגש בחודש שעבר לבית המשפט השלום בירושלים.

המקרה אירע בחודש דצמבר 2008, אז הגיע מוחמד שאוויש, תושב כפר עקב, לאסוף את שני ילדיו וקרוב משפחה נוסף שחיכו לו בסמוך לפתח שער האריות בעיר העתיקה. לאחר שאלה עלו לרכב, פנה טאנוס, ששירת באותה עת במרחב דוד בירושלים, אל שאוויש, וביקש לראות את רשיונותיו. על-פי התלונה, טאנוס ביקש לכתוב דו"ח תנועה על כך שנוסעי הרכב לא היו חגורים בחגורות בטיחות, ועל רקע זה החל העימות בין השניים.

מוחמד שאוויש, תושב כפר עקב. נחבל באוזניו וברגליוצילום: תצלום: אמיל סלמן

במהלך הוויכוח החלו לבכות הילדים, אז בני שנתיים וארבע, וקרוב המשפחה הוציא אותם מהרכב כדי להרגיעם. על-פי התלונה, טאנוס תפס את שאוויש בחולצתו, השליך אותו אל מחוץ לרכב, והודיע לו כי הוא עצור. מכתב האישום עולה כי בשלב הזה השוטר דחף אותו לעבר הקיר והתיז גז מדמיע לכיוון עיניו. על ידיו הושמו אזיקים והוא הוכנס לניידת משטרה.

עוד עולה מכתב האישום כי האלימות נגד שאוויש נמשכה גם לאחר שנעצר. משהגיעו לתחנת המשטרה, משך אותו טאנוס בחולצה בעודו כבול וירק בפניו. לאחר מכן הכה אותו בראשו, הטיח אותו ברצפה, וחבט ברגליו באמצעות אלה. שאוויש טוען כי ביקש מהשוטרים האחרים ששהו במקום, להצטרף לתלונה נגד טאנוס, אולם אלה סירבו. מאוחר יותר הוא שוחרר לביתו לאחר כמה שעות של חקירה. בדיקה רפואית העלתה כי נגרמו לו נקב בעור התוף וחבלות ברגליו.

שאוויש הגיש תלונה על המקרה למח"ש, שפתחה בחקירה. כשנה לאחר מכן, נודע לו כי התיק נסגר, בשל "הסיכויים הבלתי סבירים להרשעה בתיק". עם זאת, המשנה לפרקליט המדינה סבר אחרת. בתגובה לערר שהגישו האגודה לזכויות האזרח ו"יש דין" בעניין, כתב כי "החליט לקבל את הערר נגד הנידון, ולהורות על העמדתו לדין פלילי".

עו"ד קרן צפריר מהאגודה לזכויות האזרח, אמרה בתגובה לכתב האישום כי "רק חלק קטן מהתלונות המוגשות נגד שוטרים מסתיימות בכתבי אישום. אנחנו רואים שאנשים מרימים ידיים ולא מתלוננים כי הם לא מאמינים במערכת. מח"ש והמשטרה חייבים לפעול באופן יעיל יותר כדי ליצור הרתעה שתמנע משוטרים לעבור על החוק".

ממח"ש נמסר כי "במסגרת בדיקת ערר שהוגש בתיק, ולאחר התייעצות בין המחלקה לחקירות שוטרים ומחלקת העררים, הוחלט לקיים למתלונן ראיון שלאחריו הוחלט בעצה אחת עם מחלקת עררים להגיש נגדו כתב אישום". באשר לתפקידו של השוטר בימים אלה, במשטרה אומרים כי "עניינו נבחן על-ידי הגורמים המקצועיים, וטרם התקבלה החלטה בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ