הרשות תתבע שחרור ברגותי, סעדאת ו-170 אסירים נוספים לקראת המו"מ

הרשות הפלסטינית תדרוש מהקוורטט ללחוץ על ישראל לשחרר אסירים, כפי שהתחייב בזמנו אולמרט. "זה לא תנאי, אלא עמידה בהתחייבות", אמרו

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי יששכרוף

הרשות הפלסטינית תדרוש מהרביעייה הבינלאומית (הקוורטט) ללחוץ על ישראל לשחרר אסירים, כפי שהתחייב בזמנו ראש הממשלה אהוד אולמרט בפני יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) - כך אמרו אתמול מקורות פלסטיניים בכירים ל"הארץ". זאת, כדרישה לקראת אפשרות חידוש המגעים בין ישראל לרשות.

בראיון לשבועון טיים, שהתפרסם בשבוע שעבר, סיפר עבאס כי אולמרט הבטיח לו ב-2008 לשחרר אסירים לידי הרשות, אם תושלם עסקה לשחרורו של גלעד שליט. אולמרט אישר את הדברים.

חבר הכנסת אחמד טיבי אמר אתמול בכנסת כי "אל לה לישראל להתפלא אם שני התנאים הקיימים לחידוש המשא ומתן בין ישראל לרשות - הקפאת הבנייה בהתנחלויות והכרה בגבולות 1967 כבסיס למשא ומתן - יהפכו לשלושה תנאים ויכללו גם שחרור אסירים".

נשפט לחמישה מאסרי עולם, מרוואן ברגותיצילום: מוטי קמחי

מחר ייפגשו נציגי הקוורטט עם נציגי ישראל והרשות בנפרד, בניסיון לחדש את המגעים בין הצדדים. עד כה הסכימו הצדדים ליוזמת הרביעייה מהחודש שעבר, ולפיה ייקבע לוח זמנים להמשך המשא ומתן הישיר, שיסתיים עד סוף 2012. עם זאת, בישראל וברשות הפלסטינית מפרשים את היוזמה באופן שונה.

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר אתמול ל"הארץ" כי בפגישה שקיימו אולמרט ועבאס בירושלים בספטמבר 2008, התחייב הראשון לשחרור אסירים פלסטינים אם תושלם העסקה בין ישראל לחמאס.

לדברי עריקאת, בפגישה לא ננקב מספר האסירים שישוחררו ולא נקבעו קריטריונים ספציפיים. עם זאת, אולמרט הסכים כי המספר יהיה זהה למספר האסירים שישוחררו בעסקת שליט והקריטריונים יהיו אותם קריטריונים ו"אפילו טובים יותר", הסביר. הוא הוסיף כי לא מדובר בתנאי לחידוש המשא ומתן בין הצדדים, "ממש כשם שהקפאת הבנייה בהתנחלויות אינה תנאי - מדובר פשוט בעמידה בהתחייבויות".

על פי מקורות בישראל, אולמרט התחייב לשחרר 550 אסירים לידי עבאס כדי למנוע את התחזקות החמאס על חשבון הרשות. בעסקה שאישרה החודש ממשלת נתניהו הוסכם על שחרור 1,027 אסירים, כולם במסגרת הבנות עם החמאס וללא כל כוונה ישראלית לעשות מחוות לאבו מאזן.

דרישת הרשות הפלסטינית מתמקדת בשחרור כ-170 אסירים ותיקים, שמוחזקים בבתי הכלא בישראל עוד לפני הסכמי אוסלו. כמו כן רוצה הרשות בשחרורם של ראש הזרוע הצבאית של הפתח, מרוואן ברגותי, ומזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת.


בעסקת שליט שוחררו כ-130 אסירים מקבוצה של כ-300 שנעצרו עוד לפני ספטמבר 1993. מדובר בקבוצה שהרשות דורשת את שחרורה זה כ-18 שנה, וישראל עומדת בסירובה לעשות זאת. לתדהמת הרשות הסכימה ישראל לשחרר את האסירים דווקא לידי חמאס, צעד שעורר זעם בצד הפלסטיני.

בינתיים, בחמאס אומרים כי בקרוב צפוי ביקור של ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, בעמאן, בירת ירדן, יחד עם נציג השלטון הקטארי. בביקור תיתכן פגישה בין משעל למלך ירדן עבדאללה, לאחר שנים שנציגי ירדן החרימו את החמאס. להערכת הגורמים בחמאס, בקרוב ייפתחו שתי נציגויות של החמאס - בקהיר ובירדן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ