תושבי סילוואן: יו"ר אלע"ד עצר קטין פלסטיני שיידה אבנים

דוד בארי תועד על ידי הפלסטינים מוליך ילד בן עשר למשטרה; עמותת אלע"ד פרסמה בתגובה סרטון המתעד את התפרעויות הילדים זמן קצר לפני כן

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

יו"ר עמותת אלע"ד, דוד בארי, צולם כשהוא תופס ילד פלסטיני בן עשר שיידה אבנים לעבר בית השייך לעמותה בשכונת סילוואן. בסרטון, שצילמו שכנים פלסטינים לפני כשבוע, נראה בארי כשהוא אוחז בידו של הילד ומושך אותו במשך כמה דקות עד שהוא מוסר את הילד לידי המשטרה. בדרך הוכה הילד על ידי גבר פלסטיני, שלטענת בני משפחתו של הילד, מוכר כמי שמשתף פעולה עם המתנחלים.

בסרט נגדי שהציגה אלע"ד נראה הילד וקבוצת ילדים נוספים, כשבמשך דקות ארוכות הם משחיתים את הבית באמצעות אבנים ומוטות ברזל. ההתרחשות הזאת קודמת בכמה דקות לסרטון שצילמו הפלסטינים. בסופו, מגיע בארי ותופס את אחד הילדים.

בארי, מפעילי הימין המוכרים ביותר בירושלים, נחשב לרוח החיה מאחורי עמותת אלע"ד, עמותת המתנחלים החשובה במזרח ירושלים והגוף המפעיל את הגן הלאומי עיר דוד שבסילוואן. לפני כשנה נקלע בארי לתקרית מצולמת אחרת, שבמהלכה הוא דרס ברכבו שני ילדים פלסטינים שיידו לעברו אבנים בסילוואן. הילדים נפצעו ובארי טען שחשש לחייו ולחיי בנו שהיה ברכב, ופגע בילדים שלא במתכוון.

בסרטון שצילמו הפלסטינים במקרה הזה, תועד בארי הולך באזור אבו טור, לא הרחק מסילוואן, שם מחזיקה עמותת אלע"ד במבנה. בסרטון הערוך הוא אוחז בחוזקה בידו של ילד פלסטיני כבן 10. בתחילה נראה שהילד מנסה להתנגד לבארי שמוליך אותו לעבר המשטרה, אך עד מהרה הוא מוותר והולך כמעט ללא התנגדות. באמצע הדרך נתקל בארי במבוגר פלסטיני שצועק על הילד וסוטר לו בעוצמה פעמיים. לאחר מכן משוחח בארי עם המבוגר כשהוא אוחז בילד.

בהמשך נראים בארי והילד מגיעים אל קבוצת שוטרים, המכניסים את הילד לאחת מניידות המשטרה הנמצאות לידם. לדברי אביו של הילד, הוא עוכב לחקירה במשך כמה שעות ובמהלכן נשאל על יידוי האבנים. יש לציין כי גילו הצעיר של הילד פוטר אותו מאחריות פלילית, וממילא לא ניתן להעמידו לדין.

עו"ד עאמר יאסין, המייצג את המשפחה, אומר כי הילד לא היה שותף להשחתת הבית לפני המעצר. הוא הודיע כי בכוונתו להגיש היום תלונה למשטרה בגין תקיפה וכליאת שווא. "הוא לא יידה אבנים, וגם אם עשה זאת, אסור היה לאזרח לקחת סמכויות של שוטר על דעת עצמו", אמר יאסין. "אם אני אלך ואתפוס ילד יהודי ואגרור אותו, ישר יחשיבו אותי למחבל", אמר אביו של הילד, "הילד סיפר שכאב לו והוא פחד". בסרטון התגובה, הציגה עמותת אלע"ד באמצעות המרכז למידע של סילוואן, תיעוד ממצלמת האבטחה של הבית הסותר את טענות המשפחה.

גורמים משפטיים ששוחחו עם "הארץ" אמרו כי לפי המידע המוצג בשני הסרטונים, בארי בהחלט יכול לטעון שמדובר בעיכוב חוקי. לדברי הגורמים, "יש לאזרח זכות לעכב אזרח אחר כשהוא רואה ביצוע עבירה, והוא גם רשאי להפעיל כוח סביר עד להגעת המשטרה. מניעת עבירה היא זכות שיש לכל אדם". בארי סיפר למקורביו כי מיד כשתפס את הילד דאג להזעיק את המשטרה, וכי כשהילד התלונן שהאחיזה מכאיבה לו הוא הרפה ואף החליף יד וכי כל מטרתו הייתה למנוע ממנו לברוח ולמסור אותו לשוטרים. בארי הוסיף למקורביו כי השכן שהכה את הילד, עשה זאת ביוזמתו וכדי להפגין כעס על המעשים של הילד. לדבריו, השיחה ביניהם נועדה לעכב את הילד עד להגעת המשטרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ