הביוגרפיה של קונדוליסה רייס: אולמרט הסתכן יותר מרבין

את ההצעה של אולמרט, שכללה את חלוקת י-ם וחילופי שטחים, הסתירה רייס מיועציה; אבו מאזן דחה אותה כי לא הסתפק בזכות שיבה ל-5,000 איש

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בוושינגטון

"אולמרט יכול היה למות בנסיון להשיג הסכם שלום, רבין נרצח על הרבה פחות מכך", כך כתבה קונדוליסה רייס, שרת החוץ האמריקאית לשעבר בביוגרפיה החדשה שלה, "אנשים רגילים יוצאי דופן", שתצא לאור ב-1 בנובמבר.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש והיא, כתבה רייס, התרשמו שראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, רוצה להגיע להסכם. הוא מינה את שרת החוץ ציפי לבני בתור אחראית לשיחות, ולבני, למרות שלא היתה מעורבת בנושא שנים כמו הצוות הפלסטיני, למדה מהר. רייס, החלה לבקר באזור לעתים קרובות יותר, וההתקדמות היתה "איטית, אך יציבה", כדבריה. היא היתה בטוחה שהצדדים באמת מנסים להגיע להסדר.

לדבריה, הביקורים התנהלו במתכונת קבועה: פגישות עם נציגי מדינות ערב באמצעות המועצה לשיתוף הפעולה במפרץ, הפגישות במשרד של אולמרט שעישן סיגר והיא שתתה תה, שיחות מעמיקות במהלך ארוחת ערב, ולאחר מכן פגישות עם הפלסטינים.

בפגישה שערכה עם אולמרט, הוא הודיע לרייס שבשביל להגיע להסכם לפני תום כהונתו של בוש, צריך לנהל מו"מ לא דרך אבו-עלא, אלא עם אבו-מאזן ישירות, כשסוכן מכל צד יהיה אחראי על ניסוח ההסכם שהמתווכים כבר יסגרו את פרטיו.

"התחלתי לשאול לגבי היחסים בין מה שהוא הציע לבין מה שציפי לבני עשתה", כתבה רייס. "הרגשתי לא בנוח, כי זה היה די ברור שהוא לא אמר לה את מה שהוא אמר לי", אך אולמרט המשיך: "אני יודע מה הוא צריך. הוא צריך משהו על הפליטים וירושלים. ניתן לו מספיק אדמה, אולי משהו כמו 94% עם חילופי שטחים. יש לי רעיון לגבי ירושלים. יהיו שתי בירות, אחת בשבילנו במערב ירושלים ואחת בשביל הפלסטינים במזרח ירושלים. ראש העיר של מועצת העיר המשותפת ייבחר בהתאם לשיעור האוכלוסיה. זה אומר שאם יש ראש עיר ישראלי, סגנו יהיה פלסטיני. נמשיך לשמור על המקומות הקדושים כי אנחנו יכולים להבטיח גישה אליהם".

"זה בטח לא יעבוד, חשבתי לעצמי", כתבה רייס. "אבל תתרכזי, תתרכזי. זה לא יאמן".

בהמשך אולמרט אמר: "אקלוט קצת פלסטינים לתוך ישראל, אולי חמשת אלפים. אני לא רוצה לקרוא לזה איחוד משפחות כי יש יותר מדי בני דודים, לא נהיה מסוגלים לשלוט בזה. חשבתי על הדרך לנהל את העיר העתידית - צריכה להיות ועדה - לא פקידים אלא אנשים חכמים - מירדן, ערב הסעודית, הפלסטינים, ארה"ב וישראל. הם יפקחו על העיר, אבל לא מהזווית הפוליטית". האם אני באמת שומעת את זה? תהיתי", ממשיכה רייס. "האם ראש ממשלת ישראל אומר שהוא יחלק את ירושלים וישים גוף בינלאומי לפקח על המקומות הקדושים? תתרכזי, תכתבי את זה. לא, אל תכתבי. מה אם זה ידלוף? זה לא יכול לדלוף, זה רק שנינו".

אולמרט המשיך לפרט את החזון שלו, עם סיוע אמריקאי בתחום הביטחון. "אני יכול למכור את העסקה הזאת, אך לא אם צה"ל יגיד שזה פוגע בביטחון ישראל", אולמרט אמר לרייס. "זה משהו שאף ראש ממשלה ישראלי לא ישרוד. ואני חייב לדעת שאת לא תפתיעי אותי עם רעיונות אחרים לפני שתהיה לנו הזדמנות לדון בהם. אני לוקח כאן סיכון עצום, וארה"ב לא יכולה לעקוף אותי".

"ראש הממשלה, זה מדהים, אני אנסה לעזור", רייס אמרה לאולמרט. "אדבר עם אבו-מאזן מחר".

את ההצעה של אולמרט להקים ועדה בינלאומית שתפקח על המקומות הקדושים, שמרה רייס בסוד אפילו מיועציה אליוט אברמס ודיוויד וולש, מחשש שפליטת פה שלהם בנושא תסבך את אולמרט. כשטלפנה לסטיבן הדלי, רק אמרה לו שהיא שמעה מאולמרט חדשות יוצאות דופן.

"לא הרגשתי בנוח - למרות שדיברתי בקו מאובטח, הייתי בבית מלון ישראלי, ומי יודע מי יכול היה להאזין. "תגיד לנשיא שהוא צדק לגבי אולמרט, הוא רוצה הסכם. ולמען האמת, הוא יכול למות בנסיון להשיג הסכם, אמרתי כשנזכרתי שרבין נרצח כשהציע הרבה פחות מזה".

תגובתו של אבו-מאזן היתה כניסה מיידית למו"מ, כהגדרת רייס. "אני לא יכול להגיד לארבעה מיליון פלסטינים שרק חמשת אלפים יכולים ללכת הביתה", אמר לה וגם אמר שהוא לא רוצה למנות סוכן מטעמו, אלא לעשות את זה בעצמו - ואולמרט הסכים מיד לקבוע פגישה.

רייס הודתה שהצעתו של אולמרט רדפה אותה ואת הנשיא בוש בחודשים האחרונים של הממשל. היא ביקשה מבוש לקבל את שני המנהיגים בפעם האחרונה, למרות שכבר היה ידוע שאולמרט יפרוש בקיץ ושהבחירות בישראל קרבות.

"הוא (אולמרט) היה ברווז צולע, וכך גם הנשיא (בוש) כתבה רייס. "אך עדיין דאגתי שאולי לעולם לא תהיה הזדמנות כזאת. ציפי לבני דחקה בי (ואני מאמינה, גם בעבאס) שלא לקדש את הצעתו של אולמרט".

"'אין לו עמידה בישראל', אמרה", כותבת רייס. "זה כנראה נכון, אבל שראש ממשלת ישראל יעלה און רקורד הצעה עם האלמנטים המדהימים האלה, והנשיא הפלסטיני מקבל אותם - זה ידחף את תהליך השלום לרמה חדשה. עבאס סרב. היתה לנו הזדמנות אחת אחרונה. שני המנהיגים באו בנפרד בנובמבר ודצמבר להיפרד. הנשיא לקח את עבאס לחדר הסגלגל לבד וקרא לו לשקול מחדש. הפלסטיני עמד על שלו, והרעיון מת. כעת, כשאני כותבת ב-2011, נראה כי התהליך בנסיגה", סיכמה רייס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ