השליח לשעבר מיטשל: הקיפאון יביא לאלימות בגדה

שליחו של אובמה למזרח התיכון מזהיר שללא התקדמות מדינית, תהיה התמוטטות פנים-פלסטינית. לדבריו, ישראל נמצאת בתהליך של בידוד מדיני

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הסנאטור ג'ורג' מיטשל, ששימש עד לפני כמה חודשים כשליחו של הנשיא אובמה למזרח התיכון, מזהיר כי המשך הקיפאון המדיני בין ישראל לפלסטינים עלול להביא להתלקחות אלימה בגדה המערבית. בהרצאה שנשא במכון "צ'אטהם האוס" בלונדון בשבוע שעבר הדגיש מיטשל כי עסקת שליט חיזקה את החמאס והחלישה את יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן).

דבריו של מיטשל במכון המחקר הלונדוני ב-17 באוקטובר היו החריפים והמפורטים ביותר שנשא השליח האמריקאי לשעבר, מאז התפטר מתפקידו בחודש מאי. מיטשל ציין כי הוא פסימי ומאוכזב מהמבוי הסתום שאליו נקלע תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

"החוק, הסדר והביטחון האישי (בגדה המערבית, ב"ר) הושגו בצורה שלא היתה מעולם", אמר מיטשל. "הבעיה היא שלא ניתן יהיה להמשיך במאמץ הזה, ללא התקדמות או לפחות תקווה להתקדמות בחזית המדינית. תהיה התמוטטות פנים-פלסטינית ותהיה התמוטטות במערכת היחסים בין הפלסטינים לישראל. לזכותו של הנשיא עבאס יש לומר, כי למרות שלא הצלחנו להיכנס למו"מ משמעותי, הוא שימר את התיאום ושיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל. אבל גם הוא יאמר לכם שהדבר לא יימשך לעד. חייב להיות אופק מדיני".

מיטשל התייחס לעסקה לשחרורו של גלעד שליט וציין כי מדובר בנושא רגיש מאוד עבור הישראלים, ולכן לשחרורו יש גם תוצאות חיוביות. "אבל יש גם תוצאות שליליות", הוסיף מיטשל. "העסקה תיתן חיזוק לחמאס מול הרשות הפלסטינית".

במקביל לאזהרותיו מפני התלקחות אלימה, מתח מיטשל ביקורת לא פשוטה על התנהלות הרשות הפלסטינית במהלך הניסיונות האמריקאיים לחדש את המשא ומתן עם ישראל. מיטשל טען כי הפלסטינים לא הסכימו לקבל את הקפאת הבנייה ל-10 חודשים, עליה הכריז ראש הממשלה נתניהו בנובמבר 2009, טענו כי אינה מספיקה וסירבו להיכנס למשא ומתן. "אבל ברגע שהם כבר נכנסו למשא ומתן, הם טענו שלא ניתן לוותר על ההקפאה הזו, וכי יעזבו את השיחות אם ההקפאה לא תוארך", אמר.

מיטשל לא חסך ביקורת גם מישראל. "יש עכשיו (בישראל, ב"ר) תחושה של רגיעה וביטחון, אבל אם ניתן ללמוד מההיסטוריה, המצב הזה לא יימשך לאורך זמן", אמר מיטשל. לדבריו, ישראל ניצבת מול אתגר דמוגראפי, במסגרתו מספר היהודים בין הים התיכון לנהר הירדן כמעט זהה למספר הערבים. "אם פתרון שתי המדינות יאבד, ישראל תצטרך לבחור בין היותה מדינה יהודית להיותה דמוקרטיה", אמר.

מיטשל הוסיף כי ישראל נמצאת בתהליך של בידוד בינלאומי ודה-לגיטימציה. "יחסיה של ישראל עם טורקיה, מצרים ועם מדינות מרכזיות אחרות נמצאים בתהליך של הידרדרות - וזה איום עצום", אמר. "ארה"ב הטילה וטו על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם בנושא ההתנחלויות בפברואר. 135 מדינות תמכו בהחלטה, ורק ישראל וארה"ב התנגדו לה. תוצאות ההצבעה על ההחלטה (להכיר במדינה פלסטינית, ב"ר), לא יהיו כאלה חד-צדדיות אבל עדיין יהיו ברורות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ