מפקד צה"ל היוצא ביו"ש: פעולות "תג מחיר" הן טרור

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

תת-אלוף ניצן אלון, המפקד היוצא של כוחות צה"ל בגדה המערבית, אמר אתמול כי הצבא לא הצליח למנוע באופן יעיל מעשי "תג מחיר" נגד פלסטינים ורכושם, מעשים שהגדיר אותם "טרור". אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, מתח ביקורת בטקס החילופין עם המפקד הנכנס, תא"ל חגי מרדכי על "נבחרי ציבור" שהשתתפו בהתקפות הימין הקיצוני על תא"ל אלון.

אלון הזהיר בטקס כי ייתכן שהצבא יצטרך לפעול בעתיד תוך "עימות מתגבר עם שוליים קיצוניים אך מתרחבים בחברה הישראלית. כבר היום מיעוט קיצוני, שולי במניינו אך לא בהשפעתו, עלול להביא להסלמה רבתי במעשים הנקראים 'תג מחיר' אך מגיעים לכדי טרור".

לדבריו, "מעשים אלה לא רק ראויים לגינוי על העוול והאיוולת שבהם, אלא גם למניעתם ולמעצר המבצעים באופן יעיל יותר מכפי שהצלחנו כמערכת עד כה".

אלון הוסיף כי "באזור שבו בכל יום ישנם אירועים המהווים טריגר להתלקחות, צריך להיות אקטיבי ויוזם כדי לשמר מצב קיים ביציבות. משימה זו הולכת ונהיית קשה ברמה האסטרטגית. הפערים בעמדות היסוד בינינו לבין הפלסטינים מתחדדים. ראיית הרשות הפלסטינית את החמאס כאויב משותף (לישראל ולרשות, ע"ה) עלולה להשתנות".

האלוף מזרחי התייחס להתקפות הימין הקיצוני על אלון, שכללו גם הפגנה מול ביתו. הוא אמר כי אלון "ידע להוביל את הקשר עם ההתיישבות היהודית ברגישות הנדרשת, אך גם בנחישות וללא קריצות וקיצורי דרך. תא"ל אלון ספג לא מעט על אותה נחישות, לטעמי שלא בצדק. אני מוצא לנכון לגנות את אותם נבחרי ציבור, בכירים בשירות הציבורי, שהלכו שבי אחר שמועות ויצאו בהצהרות שכל קשר בינן למציאות אפילו לא מקרי".

נראה שמזרחי התכוון בין היתר לח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), שקרא לפני כשבוע לפטר את אלון. גם בכירים בהנהגת המתנחלים תקפו בעבר את אלון.

תא"ל אלון, בעבר מפקד סיירת מטכ"ל, טרם שובץ לתפקיד חדש. עם זאת, במטכ"ל מעריכים שהוא צפוי בהמשך לקידום לדרגת אלוף. תא"ל חגי מרדכי היה בתפקידו האחרון מפקד אוגדת מילואים בפיקוד הצפון. במלחמת לבנון השנייה היה מפקד חטיבת הצנחנים הסדירה.אתמול נכנס גם אלוף חדש לתפקידו: האלוף עוזי מוסקוביץ מונה לראש אגף התקשוב במטכ"ל. מוסקוביץ, קצין שריון בהכשרתו, החליף את האלוף עמי שפרן הפורש מצה"ל בתום כ-40 שנות שירות.

תגובות