לאחר ששר החוץ אביגדור ליברמן הביע את תקוותו שיו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) יתפטר, נחלץ ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, להגן עליו. "הוא נגד הטרור לא בגלל שהוא אוהב אותנו, אבל הוא נגד הטרור", אמר בכנס סטודנטים של תנועת איילים באשלים.

"מדינת ישראל טועה כאשר היא לא מנהלת משא ומתן עם הפלסטינים" הוסיף ראש השב"כ לשעבר, "היא מפסידה מכך הרבה דברים - כמו את התמיכה הבינלאומית". לדבריו, "השלטון בגדה עושה מ-2007 מאמצים גדולים להילחם בטרור. כמי שהיה מעורב הרבה שנים במה שקורה שם, משנת 93', אני לא זוכר תקופה שבה הפלסטינים נלחמו בטרור כה רצינית כמו היום".

דיסקין גרס כי הוא לא יודע אם ניתן להגיע להסכם שלום, אך הוא חייב את קיומו של משא ומתן "זהיר ואיטי" עם הפלסטינים. אבו מאזן "הוא מטבעו לא טיפוס של מנהיג אלא של מדינאי", אמר. "מהיכרות רבת שנים איתו אני יכול לומר שהוא מתנגד לטרור. הוא לא מתנגד לכך מאהבת ישראל, אלא כי הוא חושב שזה גורם נזק קשה לפלסטינים". דיסקין הוסיף כי אבו מאזן לא אוהב את ראש הממשלה סלאם פיאד אך "כיוון שהוא מבין שבלי פיאד לא יגיעו כספים לפלסטינים הוא מחזיק את פיאד לידו".

דיסקין ציין כי אבו מאזן הוא כבר בן 76, והעריך שהוא "לא לגמרי בריא כמו אנשים רבים בגילו. הוא די עייף מבחינה נפשית כבר די הרבה זמן. הוא מחזיק בתפקיד מתוך הבנה שאולי הוא יהיה זה שירשום את הקמת המדינה הפלסטינית על דפי ההיסטוריה, עושה מאמצים כבירים בנושא הזה ואני חושב שהוא הצליח להתקדם מאוד".

דיסקין אמר שהאירועים סביב הניסיון להכריז על מדינה פלסטינית באו"ם הם רק נקודה על ציר הזמן. "הצלחנו לבלום את זה זמנית אבל המאמצים עדיין נמשכים,אם תשאלו אותי האם מדינת ישראל תוכל למנוע את השיטפון? לדעתי זו אשליה". הוא הוסיף כי לדעתו, "אבו מאזן יעזוב את תפקידו כשהוא יחוש שהוא לא יכול לקדם את התהליכים קדימה". דיסקין אמר שלאבו מאזן אין יורש טבעי. "ברגע שהוא יזוז, תתחיל מלחמת ירושה".

בהתייחסות עקיפה אך ברורה לעסקת שליט אמר דיסקין כי "ייטב אם מדינת ישראל תפסיק לבצע עסקאות שבויים. נקודה סוף. העסקאות האלה לא עושות טוב למדינת ישראל". דיסקין אמר שחמאס אמנם "קיבל חמצן מעסקת גלעד שליט" אבל הוסיף כי הארגון מוטרד מהבידוד הבינלאומי והתהפוכות בסוריה שם ישבה מפקדת הארגון.

יובל דיסקין, היוםצילום: אילן אסייג

דיסקין התייחס בדבריו גם להשלכות האביב הערבי. הוא אמר שיש קשר בעיניו בין המהומות בעולם הערבי לבין המחאה ברוטשילד: "העם הבין את הכוח שיש לו ואת הלחץ שהוא יכול להפעיל על המערכת הפוליטית החברתית והכלכלית", אמר.

ביחס לתהפוכות בקרב המדינות השכנות ולמשפטו של מובארק ציין דיסקין כי "ברמה האנושית, כשאתה מסתכל על בן אדם כזה שיושב בתוך כלוב, אני לא יכול להגיד שזה לא מעורר בי תחושת חמלה". עוד אמר דיסקין כי בין אלה שארגנו את מעצרו ומשפטו של מובארק כאלה "שליקקו לו את הישבן במשך עשרות שנים וחיו מכף היד שלו".

"השלטון בירדן מאד חרד מהפלסטינים"

דיסקין התייחס גם לפריצת המפגינים לשגרירות ישראל בקהיר: "זה אולי מפתיע שזה לקח כל כך הרבה זמן", אמר. "השגרירות קרובה מאוד לכיכר תחריר. אחד החששות שלנו מאז שהתחילו המהומות היה שהזעם של מאות האלפים יופנה לשגרירות. היה ברור שהמצרים לא יכולים להעניק מטריית הגנה לשגרירות".

בהתייחסו למהומות בסוריה, סיפר כי עוד כשכיהן כראש השב"כ, סבר ש"בסוריה הסיפור צפוי לקחת הרבה מאוד זמן. הוא לא ייגמר מחר או מחרתיים". דיסקין העריך כי המיעוט העלאווי יעשה ככל שביכולתו כדי לדכא את המהומות . "יישפך שם דם רב. נשאלת השאלה מדוע העולם המערבי הנאור מצא לנכון להתערב בלוב ולא מוצא נכון להתערב בנעשה בסוריה. אני מעריך שיש קשר לכך שסוריה משפיעה על לבנון ועיראק. האמריקאים מאוד רגישים במה שקורה במקומות האלה ויש כאן מאזן אימה מסוים שכנראה קושר את הידיים של האמריקאים, ולכן אני חושב שלא נראה את העולם מתערב בכוח בסוריה. מה שכן יטילו יותר סנקציות כלכליות".

לגבי ירדן אמר דיסקין, כי "השלטון מאוד חרד מהפלסטינים. הירדנים מגלים רגישות אדירה לכל התבטאות ישראלית שגורסת שהפיתרון לבעיה הפלשתינאית נמצא בירדן. זה מוציא אותם מהכלים. זה יכול להגיע עד כדי פגיעה ביחסים בין שתי המדינות. הירדנים בסיטואציות מסוימים עלולים לשנמך את רמת הקשרים הדיפלומטיים עם ישראל או אפילו במצב מסוים להחזיר שגרירים...צריך להיזהר ולא לדרדר את יחסינו עם ירדן".

ראש השב"כ חתם את הסקירה בהתייחסות למצבם של ערביי ישראל. "הם חשים תחושת אי שיויון קשה במדינת ישראל. במידה רבה הם צודקים", אמר. "הם לא משרתים בצבא. האם היינו רוצים שהם ישרתו בצבא? אני לא הייתי רוצה לדרוש מהם את זה אלא שירות אזרחי. לא הייתי רוצה לשים אותם בדילמה הזו". דיסקין הוסיף כי הוא מתנגד באופן נחרץ להטלת עונש מוות על מחבלים. "אני לא מאמין בדבר הזה. אני חושב שגם אם במדינות שנראות לנו נאורות כמו בארה"ב מטילה עונש מוות, זה לא אומר שהיא מדינה נאורה באמת".

כשענה לשאלה מהקהל באשר לאופן שבו מתקבלות החלטות בדרג המדיני, השיב: "התפקיד של הדרג המדיני הוא לא להסתתר מאחורי הביטחוני". הוא הוסיף כי "עבודת המטה בדרג הביטחוני הרבה יותר טובה מבמדיני, למרות שגם שם יש טעויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ