ניר חסון
ניר חסון

שופטי בית המשפט העליון קבעו היום (רביעי) שההסכם בין המדינה לבין עמותת אלע"ד על ניהול הגן הלאומי עיר דוד הוא חוקי. עם זאת הם מתחו עליו ביקורת והוסיפו כי יש לערוך בו שינויים. עיריית ירושלים הודיעה לבית המשפט כי היא תומכת בהכנסת נציג פלסטיני לצוות ההיגוי שמנהל את הגן.

בית המשפט העליון דן בעתירת עמותת עיר עמים ועותרים נוספים נגד ההסכם שמאפשר לעמותת הימין להפעיל את הגן הלאומי עיר דוד שבסילוואן. לטענת העותרים, ההסכם למעשה מפריט את הגן הלאומי החשוב והרגיש ביותר בארץ. לטענת אלע"ד ורשות הטבע והגנים, שחתומה על ההסכם, מדובר בהסכם תפעול של הגן ולא בהסכם ניהול שלו.

עוד טרם הדיון הודיעה המדינה, באמצעות המשרד להגנת הסביבה, כי ההסכם חוקי, אך יש לבצע בו שינויים. השופטים קיבלו את עמדת המדינה והורו לצדדים לבצע את השינויים לקראת חתימת ההסכם המחודש במרץ 2012.

"עצם ההסכם אין בו פסול", אמרה ראש ההרכב, השופטת אסתר חיות, "אבל צריך לוודא שהעמותה תתפעל ולא תנהל". בין השינויים שיידרשו בהסכם יהיו כנראה נושא הוצאת ההדרכות הרשמיות באתר מידיה של עמותת אלע"ד. בנוסף תאלץ אלע"ד למצוא פתרון לפתיחת האתר בשבתות ולהעביר את גביית הכספים ממנה אל רשות הטבע והגנים. השופטים גם מתחו ביקורת מרומזת על סעיף בהסכם הנוכחי לפיו לאלע"ד יש נציג בצוות ההיגוי שמנהל את האתר ולו יש זכות וטו על ההחלטות. בהקשר לסעיף זה הציעה עיריית ירושלים בתשובתה לבג"צ כי צוות ההיגוי יורחב ויצורף אליו גם נציג התושבים הפלסטינים המתגוררים בתוך הגן הלאומי. עם זאת העירייה הוסיפה כי "נציגות כזו, במצב הפוליטי המדיני הקיים, אינה ברת מימוש".

מטיילים בעיר דוד, השנה. החוק ופסיקות קודמות אינם מתירים למדינה להעביר את הניהול של גן לאומי לידיים פרטיותצילום: אמיל סלמן

שני הצדדים בירכו על החלטת השופטים. לדברי עו"ד מיכאל ספרד, שהגיש את העתירה, ההתנהלות של אלע"ד והמדינה "נכנסה למסדרון מואר. ממצב של הסכם סודי עברנו למצב שבו יש ביקורת לפני חתימת ההסכם". לדבריו, גם אלע"ד תאבד כמעט בוודאות את השליטה שלה על ההדרכות הרשמיות באתר.

מנגד אמר עו"ד פרופ' דוד ליבאי, שייצג את עמותת אלע"ד כי העמותה לא חלקה על כך שיש לתקן את ההסכם. "ההסכם נעשה לפני 6 שנים. מאז נצבר ניסיון והופקו לקחים ואנו מוכנים לשינויים. העתירה הייתה ניסיון להכניס יריבות פוליטית בדיון אך הוא לא צלח. בית המשפט קבע שההסכם חוקי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ