בעוד הקוורטט מנסה לחדש את המו"מ, ליברמן מחריף את ההתקפות על עבאס

לשכת השר במכתב לשגרירים זרים: אבו מאזן הוא מכשול לשלום. גורמים במשרד החוץ: זה נעשה ללא תיאום. לא ידענו מה להשיב לשגרירים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לשכתו של שר החוץ אביגדור ליברמן הפיצה היום (רביעי) מסמך רשמי לעשרות שגרירויות זרות, בו נטען כי יו"ר הרשות אבו מאזן הוא המכשול העיקרי בפני קידום תהליך השלום. זאת, בזמן שנציגי הקוורטט מנהלים שיחות בירושלים וברמאללה בניסיון לחדש את המו"מ. כזכור, לפני יומיים התבטא ליברמן בצורה דומה והביע תקווה שאבו מאזן יתפטר.

המסמך הופץ לכל 27 שגרירי האיחוד האירופי בישראל וכן לשגרירי ארה"ב, רוסיה, סין, הודו, יפן, אוסטרליה, קנדה, קולומביה ולשליח הקוורטט - טוני בלייר. המסמך מונה את הצעדים החיוביים שעשתה ישראל כלפי הפלסטינים מאז הקמת ממשלת נתניהו, ולעומתם את הצעדים השליליים שעשו הפלסטינים כלפי ישראל באותה תקופה. פרק הסיכום של המסמך כולל מתקפה ממוקדת על יו"ר הרשות, בהמשך לדברים שאמר נגדו שר החוץ ליברמן בתחילת השבוע.

"ברור היום שאבו-מאזן מונע בעיקר מדאגתו למורשת ההיסטורית שלו ולרווחתו האישית", נכתב במסמך. "לאור מה שקרה לעמיתיו הקרובים – נשיאי תוניסיה ומצרים לשעבר – אבו-מאזן מחפש יציאה מכובדת מהזירה הפוליטית".

מי באמת על הכוונת של ליברמן, עבאס, או ביבי? ספרו לנו בפייסבוק

ליברמן. "אבו מאזן מקריב אינטרסים פלסטיניים לטובת עתידו"

במסמך הודגש עוד כי אבו-מאזן מקצין את עמדותיו בנוגע לסוגיות הליבה של הסדר הקבע עוד יותר מקודמו, יאסר ערפאת. "עמדותיו לא נועדו להשיג פשרות אלא לעורר חיכוך ועימות עם ישראל", נכתב. "לא ניתן להימלט מהמסקנה שלא יושג הסכם כל עוד אבו-מאזן עומד בראש הרשות הפלסטינית, במיוחד לאור העובדה שהוא מקריב אינטרסים פלסטיניים לטובת עתידו האישי".

לשכת שר החוץ הפיצה את המסמך במנותק מהאגפים הרלוונטיים במשרד החוץ, שגילו על קיומו רק כשהתבקשו להפיץ אותו לשגרירויות הזרות שעימן הם נמצאים בקשר. שגרירים זרים רבים התקשרו למשרד החוץ וביקשו לקבל הבהרה האם המסמך מייצג את העמדה הרשמית של משרד החוץ או של ממשלת ישראל. "לא ידענו מה להשיב להם", אמר גורם במשרד החוץ.

ליברמן עצמו יצא אחר הצהריים לביקור מדיני בבוסניה-הרצגובינה כדי לשכנע את מנהיגיה להצביע נגד המהלך הפלסטיני במועצת הביטחון של האו"ם.

לחצו לצפייה במסמך


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ