פלסטינים דורשים להשיב גופות יקיריהם כחלק מעסקת שליט

המדינה הסכימה להשיב את הגופות לפני שנים, אולם נסוגה בה בעקבות חטיפת שליט ב-2006. עתה מבקשות המשפחות לסיים את הפרשה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

29 משפחות פלסטיניות שגופות קרוביהם נמצאות בידי ישראל, פנו לרשויות בעקבות עסקת שליט בדרישה להחזיר את הגופות.

מאז 1967, ישראל מחזיקה בכ-180 גופות של פלסטינים, שנהרגו בהתקלויות שונות וכן גופות של מחבלים מתאבדים. רוב הגופות נמצאות מעבר לגדר המערכת בבית הקברות לחללי אויב סמוך לגשר אדם.

כבר לפני עשור, הגישו כמה משפחות עתירות לבג"ץ בדרישה להשיב את הגופות. בתחילה המדינה הסכימה, בכפוף להליכי זיהוי. אך לאחר חטיפת גלעד שליט לעזה, שינתה המדינה את עמדתה ואמרה כי הגופות לא יוחזרו כי הם קלף מיקוח בעסקת שליט.

חגיגות בכפר עיסאוויה לקראת שחרור האסירים אל מזרח ירושליםצילום: פתאל מיכל

ביולי האחרון עורר עניין הגופות סערה זוטא, לאחר שהרשות הפלסטינית הודיעה כי הגיעה להסכם עם ישראל על פיה יקבלו את הגופות, מחווה לחודש הרמאדן. בישראל נלחצו מהביקורת וביטלו את ההחזרה.

כעת, לאחר עסקת שליט, התאגדו 29 משפחות בדרישה להחזיר את הגופות. השמות הבולטים ברשימה הם גופות האחים עדאל ועימאד עוודאלה, שהיו ראשי הזרוע הצבאית של החמאס בגדה עד שחוסלו בשנת 1998. באמצעות עורכת הדין סיגי בן ארי מהמוקד להגנת הפרט, כתבו המשפחות לרשויות הצבא כי "נוכח שינוי הנסיבות וחזרתו של גלעד שליט לביתו, אנו פונים אליך בבקשה לסיים במהירות את הליך העברתם לחיק המשפחות. יש לפעול לאלתר על מנת להביא לסופה את הסוגיה הכאובה לאחר שנים רבות של המתנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ