וייסגלס: הסיכוי לשלום עכשיו הוא פחות או יותר אפס

"הפלסטינים חושבים שהם קיבלו את ההצעה הטובה ביותר כשהם היו ילדים ממש רעים. איזה תמריץ יש להם להיות טובים?", אומר ראש לשכת שרון לשעבר

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

פחות משבוע לפני פרסומו של הספר האוטוביוגרפי של שרת החוץ של ארה"ב לשעבר קונדוליזה רייס שבו היא מסכמת כי בימים אלה תהליך השלום "בנסיגה", ראש לשכתו לשעבר של אריאל שרון, דב וייסגלס, מספק הערכת מצב קודרת לא פחות.

"זה קל להעריך את המצב כשאין תהליך", אמר וייסגלס בשיחת ועידה עם כתבים שארגן הפורום למדיניות ישראל, ארגון אמריקאי המקדם "מעורבות אחראית של ארה"ב בתהליך השלום". "אחרי יוזמתו של (אהוד) ברק ב-2000, מכתבו של הנשיא בוש לשרון ב-2004 והצעתו של אולמרט, זה לא מציאותי לצפות מהפלסטינים להסכים לפחות ממה שהוצע להם לפני 11 שנה. הפלסטינים חושבים שהם קיבלו את ההצעה הטובה ביותר כשהם היו ילדים ממש רעים שלא הגיע להם שום אמון. איזה תמריץ יש להם להיות טובים?".

וייסגלס אמר שהסיכויים לשלום עומדים היום "פחות או יותר על אפס", למרות מאמצי הקוורטט להחיות את תהליך השלום. "מעורבות בינלאומית נחשבה לאלמנט המפתח לקידום התהליך, אך היא לא יכולה לשמש חלופה לשחקנים עצמם", אמר ל"הארץ". "בהתחשב בפערים בין עמדות הצדדים וברמת האמון הנמוכה, אני לא חושב שמעורבות בינלאומית יכולה לעזור כשהשחקנים עצמם כל כך רחוקים. אפשר לשחק תפקיד מגשר כשניתן לגשר על הפערים, אבל זה לא המצב עכשיו".

דב וייסגלס צילום: קידר ניר

נתניהו, המשיך ויסגלס, לכוד בין הרצון שלו לנהל דיאלוג לבין השכנוע שזה יהיה סוף הקואליציה שלו. "השותפה הטבעית שלו לתהליך השלום זו קדימה, ואין סיכוי שהם יצטרפו אליו עכשיו". שרון, לדבריו, "לא נולד יונה, אבל היה לו האומץ לאתגר את בסיס התמיכה שלו כשהוא החליט שהנסיגה מעזה חיונית".

"כשהרעיון של הנסיגה הוצג לראשונה ליועצים שלו, אחד מהם אמר לשרון: "תוך שלושה חודשים אין לך ממשלה, תוך חצי שנה אין לך כנסת, תוך 9 חודשים אין לך מפלגה, ותוך שנה אתה תהיה בבית". "מה הבעיה? ענה שרון. יש לי בית יפה". אך הרגע הזה לדברי וייסגלס התפספס בממשלת נתניהו.

"הממשל האמריקאי היה אמור לדעת שממשלה בישראל הכי יעילה בשנה הראשונה. עכשיו אנחנו כבר בעידן הבלתי אפשרי. הפערים בין הצדדים לא ניתנים לגישור, אלא אם הפלסטינים נותנים לנו הנחת ענק, או הפוך". הממשל האמריקאי, הוסיף, לא היה ברור מספיק בלהעביר את המסר שזה "לא מקובל שכל ראש ממשלה חדש בישראל ימציא את הגלגל מחדש".

בהתייחסו לפניה הפלסטינית לאו"ם, אמר: "בכל רע יש נקודה טובה, והנקודה הטובה היא שזה מרענן לראות את ההתנגדות הפלסטינית מחליפה אבנים וסכינים בדיפלומטיה". באשר לחמאס, וויסגלס אמר שהוא לא רואה שום פתרון. "זו אויבת מרה של ישראל", אמר. "אפילו הפלסטינים בגדה לא ירצו שרמאללה תהפוך לעזה. האם מישהו מאמין שסעאב עריקאת, בוגר אוניברסיטת סן פרנסיסקו, יחביא את אשתו מאחורי צ'אדור?" (בד גדול ופתוח שנשים לובשות מעל לבגדים)

אז מה היהודים האמריקאים יכולים לעשות במצב הנוכחי, נשאל על-ידי אחד הכתבים. וייסגלס צחק: "הלוואי שהם היו יכולים להצביע בישראל. אז זו היתה יכולה להיות ממשלה אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ