החמאס השיג טילי נ"מ מתקדמים שהוברחו מלוב

בישראל מוטרדים מהשלכות החדרת הטילים לרצועה, הן על חופש הפעולה הכמעט מוחלט שיש למטוסי חיל האוויר, והן על התעופה האזרחית לאילת

עמוס הראל
אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
אבי יששכרוף

במערכת הביטחון בישראל גוברת הדאגה מאיכותם המשתפרת של הטילים נגד מטוסים שברשות החמאס ברצועת עזה. באחרונה הצליח החמאס להבריח לרצועה טילים מתקדמים יחסית מתוצרת רוסית, ממחסנים צבאיים שנבזזו בלוב. בישראל מוטרדים מהשלכות החדרת הטילים המתקדמים לרצועה, הן על חופש הפעולה הכמעט מוחלט שיש כיום למטוסי חיל האוויר בשמי הרצועה, והן על התעופה האזרחית לאילת.

בשנים האחרונות הוברחו לרצועה, ביוזמה איראנית, טילי כתף מסוגים שונים. אולם הפלת שלטונו של מועמר קדאפי בלוב סיפקה לחמאס הזדמנות להברחות בהיקף ובאיכות אחרים. רשתות מבריחים שניצלו את המהומה במדינה פרצו למחסני הצבא וגנבו כמויות גדולות של נשק, חלקו מתקדם יחסית. הנשק נמכר לארגוני טרור וגרילה שהיו מעוניינים בו - ובראשם הפלגים הפלסטיניים, וכנראה גם ארגונים איסלאמיים קיצוניים בסומליה.

האם ישראל והחמאס בדרך לסבב הסלמה נוסף? דברו על זה בפייסבוק "הארץ"

ארצות הברית מודאגת מהברחות הנשק מלוב. שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, שביקרה בשבוע שעבר בלוב, הודיעה כי ממשל אובמה יעניק לשלטון החדש במדינה סיוע מיוחד בהיקף של מיליוני דולרים, במטרה להילחם בהברחות הנשק. מומחים אמריקאים הביעו חשש בעיקר מהעברת טילי כתף לידי טרוריסטים, ואמרו כי הסיוע נועד לאפשר ללובים לאתר מחסנים של טילים כאלה ביעילות ולהשמידם.

מצבורים של נשק שנבזזו 100 קילומטר מדרום לעיר סירת, במדבר הלובי צילום: אי-אף-פי

לפני כמה שבועות עסק הקבינט הישראלי בשאלת ההגנה על התעופה האזרחית לאילת, וברכש אפשרי של מערכות הגנה מנ"מ (סוגיה שמתעכבת כבר תשע שנים, מאז הניסיון הכושל מצד פלג של אל-קאעדה להפיל מטוס ישראלי במומבסה בקניה).

בקרב שהתפתח בין צה"ל למחבלים בכביש 12 בדרך לאילת, בפיגוע שבו נרצחו ב-18 באוגוסט השנה שמונה ישראלים, ירו המחבלים טיל לעבר מסוק קרב של חיל האוויר. הטיל החטיא את המסוק. חיל האוויר פועל כבר כמה שנים ברצועה על סמך הנחת עבודה כי בידי הפלגים הפלסטיניים ישנם טילי נ"מ.

האנרכיה השוררת בחודשים האחרונים בסיני, מאז הפלת שלטונו של חוסני מובארק במצרים, מאפשרת לפלסטינים לפעול כמעט באין מפריע לשיפור ההכשרה ואמצעי הלחימה של הארגונים השונים. לדברי מקורות ביטחוניים ישראליים, אנשי חיזבאללה ומומחים מטעם משמרות המהפכה האיראניים ביקרו ברצועה בחודשים האחרונים, לפקח על הכשרת אנשי חמאס ולהדריך את פעילי הארגון בייצור רקטות. המומחים נכנסו לרצועה דרך המנהרות ברפיח. מצרים הפסיקה את העבודות להקמת קיר פלדה למניעת חפירת מנהרות ברפיח, לאחר שהפלסטינים פוצצו חלקים מן הקיר.

בישראל מזהים מאמץ של החמאס לשקם ולפרוס מחדש את רשתות הטרור של הארגון בגדה המערבית, מהלך שהחל עוד לפני עסקת שליט ושחרור 477 האסירים הפלסטינים בשלב הראשון של העסקה. בחודשים יולי ואוגוסט עצרו צה"ל והשב"כ בגדה עשרות פעילי חמאס שהיו חברים בשבע חוליות טרור חדשות. החוליות עמדו מאחורי פיצוץ מטען שבו נהרגה תיירת מבריטניה, מרי גרדנר, ליד בנייני האומה בירושלים במארס השנה, ובניסיון לשגר מחבל מתאבד שנעצר בדרכו לפסגת זאב בירושלים באוגוסט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ