ילדה פלסטינית בת 4 נפצעה קשה - לא ברור מי ירה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ילדה פלסטינית בת ארבע נפצעה שלשום באורח קשה מאוד מירי באזור ענתא שמצפון לירושלים. נסיבות הירי ומקורו אינם ברורים.

הילדה, אסיל עררה, היא בת למשפחה בדואית שחיה סמוך לכפר הפלסטיני ענתא. שלשום בצהריים היא שיחקה עם ילד בן עשר, שהעיד בפני תחקירן ארגון רופאים לזכויות אדם כי לפתע שמע רעש וראה את הילדה קורסת. עררה נפצעה מכדור שחדר לצווארה והיא הובהלה על ידי הוריה למרפאה מקומית ומשם לבית החולים אל מוקדס שבמזרח ירושלים. אתמול היא נותחה בידי ד"ר סמאח חסין, נוירו-כירורג בכיר. בתום הניתוח אמר חסין כי ככל הנראה, חייה של הילדה ניצלו, אך קרוב לוודאי שהיא תיוותר נכה מהצוואר ומטה לשארית חייה.

בני המשפחה לא יודעים ממה נפגעה הילדה, אך הם הטילו את האשמה על בסיס צה"ל הסמוך. לדברי דודה של הילדה, מוחמד אל באסיס, בני המשפחה עברו להתגורר בחודש האחרון סמוך מאוד לגדר המחנה. אל באסיס הוסיף שהם שומעים מידי פעם קולות ירי מתוך הבסיס. גורמים בצה"ל דחו אתמול את טענות המשפחה ואמרו שלא היה כל דיווח על ירי או על פעילות צבאית באזור שלשום בצהריים. גורמים ביטחוניים ששוחחו עם בני המשפחה אף רמזו שייתכן שמדובר בירי על ידי בן משפחה או בכדור שנפלט בטעות במהלך חתונה. אל באסיס הגיב לכך בכעס: "מי ירצה לפגוע בילדה בת ארבע? ואיזה חתונה יש באחת בצהריים?".

לדברי חבר המשפחה, חאלד גנידי, בעוד הבת מאושפזת בבית החולים, נאסר ביום הראשון על אמה, שנמצאת בחודש השביעי להריון, להגיע אליה מכיוון שהיא תושבת שטחים ללא היתר לעבור לישראל. אתמול, לאחר השתדלויות, הורשתה האם להיכנס לירושלים ולבקר את בתה. "המצב שלהם גם ככה על הפנים", אמר גנידי. "האבא חולה, הם גרים באוהל, אין להם כלום, חיים מנדבות של אנשים ומלמכור קצת ברזל", אמר גנידי על מצבה של המשפחה טרם האסון.

דוברת מטעם הממשלה הפלסטינית גינתה אמש את התקרית וקראה לחקירה אובייקטיבית של האירוע והעמדה לדין של האחראים על הירי. "אזור זה הינו תחת שליטה ישראלית מלאה, ואנו מטילים על ישראל האחריות", נמסר בהודעת הממשלה הפלסטינית.

בינואר 2007 נהרגה הילדה הפלסטינית עביר עראמין לא הרחק מהמקום בו נורתה עררה. עראמין, שהיתה בת 10, נהרגה כתוצאה מפגיעת כדור גומי, שנורה בניגוד להוראות הפתיחה באש על ידי שוטרי מג"ב.

לפני כחודש קיבלה שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, אורית אפעל-גבאי, את דרישת ההורים, ופסקה כי על המדינה לפצותם בסכום של כשני מיליון שקלים.

ביולי השנה דחה בג"ץ את דרישת ארגון יש דין וההורים להעמיד לדין את השוטרים שירו, אולם השופטים מתחו ביקורת נוקבת על התנהלות החקירה.

תגובות