פלסטיני: חייל ירה בי מטווח קצר; צה"ל: "הקצין חש איום על חייו"

בצבא חוקרים עדויות על ירי במפגין ששכב על האדמה בעת הפגנה לפני כשבועיים. בין היתר, ייבדק מדוע הקצין ביצע מעצר לבדו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

קצין מחטיבת כפיר ירה בפלסטיני בעת פיזור הפרת סדר בכפר בית אומר, כדי להבריח פלסטינים אחרים שרצו לבצע בו לינץ' - כך עולה מחקירת המשטרה של התקרית, שאירעה לפני כשבועיים. כוח צה"ל מגדוד נחשון שנשלח באותו היום לכפר הסמוך לחברון, פעל כדי לפזר את את ההתפרעות שבסופה נורה בכתפו אמיר סבארנה, תושב הכפר בן 22, ונפצע בינוני. בצה"ל עדיין בודקים את האירוע.

עדויותיהם של הקצין ושל תושב הכפר שנפצע סותרות זו את זו. בחקירת המשטרה, טען סבארנה כי הלך בדרך צדדית כדי לא להיכנס לאזור המהומות, כשלפתע התנפלו עליו שני חיילים. על-פי עדותו, אחד החיילים כיוון לעברו אקדח וירה בו מטווח קצר בזמן שהחייל השני החזיק אותו.

לעומת זאת, סיפר הקצין לחוקרי המשטרה שבמהלך הפרת הסדר החליט לעצור חלק מהמפגינים. לטענתו, הוא החל לרוץ אל עבר כמה מיידי האבנים ביחד עם חייל נוסף, כשבשלב מסוים השניים התפצלו והוא זינק על אחד הפלסטינים. תוך כדי מאבק על הקרקע, התקרב לעברם גבר אחר כשבידיו אבן גדולה משיש. "ראיתי את החשוד עם האבן מסתכל עליי, ויריתי בשני. לאחר הירי החשוד השליך את האבן וברח מהמקום", סיפר הקצין.

מדובר צה"ל נמסר באותו היום שהקצין ירה משום שהיה בסכנת חיים. כעת מתברר, לפי שתי העדויות, כי הירי כלל לא בוצע לעבר מיידה האבנים. בצבא עוד חוקרים את האירוע, ובין היתר נבחן מדוע הקצין ביצע מעצר לבד, ומדוע היה חמוש באקדח.

לאחר הירי, פונה הפצוע למחנה עציון הסמוך, ומשם לבית החולים הדסה עין כרם. לאחר שקיבל טיפול רפואי הוא נעצר בחשד ליידוי אבנים. בדיון בהארכת מעצרו בבית המשפט הצבאי בעופר, החליטו השופטים לשחררו בשל חוסר ראיות. המדינה ערערה על החלטה זו, וכעת בית המשפט הצבאי הגבוה יצטרך לפסוק בעניין.

בעקבות הירי, הגיש הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל תלונה למצ"ח בדרישה לחקור את האירוע. "ירי על אזרח נתפס, שמוחזק כשראשו מורכן ואין ביכולתו להתגונן, הוא מעשה נבלה ובלתי-חוקי בעליל. אנו מצפים ממפקדיו של היורה לעצור אותו, ולמצות עמו את הדין", אמר מנכ"ל הארגון, ד"ר ישי מנוחין.

במקביל, פתחה מצ"ח בחקירת תלונות של רועי צאן מבקעת הירדן בטענה להתנכלות סדרתית של חיילי צה"ל, ששיאם מעצר של רועה צאן הסובל מפיגור שכלי ושחרורו הרחק ממקום מגוריו מבלי שתהיה לו דרך להגיע הביתה. כפי שפורסם ב"הארץ", רק לאחר שעות הוא אותר על ידי המשטרה הפלסטינית. במכתב שנשלח לאגודה לזכויות האזרח ציינו במצ"ח כי הפרקליט לעניינים מבצעיים החליט לחקור את כל התלונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ