בעקבות השחתתה: עיריית תל אביב פירקה את אנדרטת רבין לתיקונים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

תשעה ימים לפני העצרת במלאת 16 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבי, פרקה עיריית תל אביב את אנדרטת הזיכרון לרבין, על מנת לתקן אותה. האנדרטה, הניצבת במקום הרצח מאחורי בניין העירייה, הושחתה לפני כשבועיים בידי שבואל סחיווסחורדר, שהוריו ושלושה מאחיו נרצחו בפיגוע במסעדת סבארו בירושלים בשנת 2001.

סחיווסחורדר, בן 27 מגבעת שמואל, מחה על שחרור המעורבים בפיגוע במסגרת עסקת שליט. הוא ריסס על האנדרטה בשעת לילה כתובות "תג מחיר" ו"לשחרר את יגאל עמיר". כמו כן, הוא שפך צבע לבן על האבנים שבמרכז האנדרטה.

זו הפעם השלישית שמצבת הזיכרון הושחתה בשנים האחרונות. העירייה ניקתה אותה באותו היום, אך לא הצליחה להשיבה למצבה המקורי. אתמול פירקו פועלים את הלוחות השחורים המקיפים את מצבת הזיכרון והעבירו אותם לצביעה מחדש. לצד זה, מתבצעות עבודות ניקיון של האבנים בשיתוף הפסלת של האנדרטה, יעל בן ארצי. התיקון צפוי להסתיים באמצע השבוע הבא ובכל מקרה לפני העצרת במוצאי שבת. עלות התיקון כעשרת אלפים שקלים.

לראשונה, העמותה למען הקמת מרכז יצחק רבין אינה מארגנת או מממנת השנה את העצרת. במקומה, יוזמת את העצרת ונושאת בעלויות עמותה חדשה בשם "ארבעה בנובמבר 1995", שבין מקימיה חמי סל, שהפיק את העצרות הקודמות. טרם נקבעה רשימת הדוברים והאומנים, אך המארגנים הבהירו כי בין הנואמים לא יהיו חברי כנסת או שרים.

דליה רבין התייחסה אתמול להחלטת מרכז רבין שלא לקיים את העצרת השנה, ואמרה כי "קיבלנו החלטה שהפורמט הזה מיצה את עצמו ואנחנו מחפשים משהו אלטרנטיבי". בשיחה עם "הארץ" היא הוסיפה כי עלותה של העצרת כחצי מיליון שקלים. "חשבתי שלהוציא סכום כזה על עצרת שלדעתי כבר מיצתה את עצמה כפורמט הנצחה, זה מיותר, וזה התקבל".

בתוך כך, תנועת "דרור ישראל" תקים בשבוע הבא ב-19 ערים אוהלי זיכרון ותזמין אליהם את הציבור. בין השאר יוקמו אוהלים בתל אביב, ירושלים, באר שבע, הוד השרון, טבריה, כרמיאל ואשקלון. תוצג בהן תערוכה המתארת את חייו ופועלו של רבין ואת ההסתה שקדמה לרציחתו. אישי ציבור ואומנים צפויים להשתתף בדיונים באוהלים על החברה הישראלית, 16 שנה לאחר הרצח.

תגובות