לראשונה: ישראל העבירה לרשות אמצעים לפיזור הפגנות

הפלסטינים ביקשו לקבל את האמצעים, ביניהם כדורי גומי וגז מדמיע, להיערכות לאירועי ספטמבר, אבל הטיפול התעכב. ההעברה עלולה לעורר כעס בימין

אבי יששכרוף ועמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף ועמוס הראל

לראשונה מאז הקמת הרשות הפלסטינית, ישראל העבירה למנגנוני הביטחון הפלסטיניים ציוד לפיזור הפגנות, הכולל גז מדמיע וכדורי גומי. הדבר נעשה לפי בקשה שהעבירו הפלסטינים למערכת הביטחון בישראל לפני כמה חודשים, לצורך ההיערכות שלהם לאפשרות של הפגנות המוניות בספטמבר השנה. אבל הטיפול בבקשה התעכב, ורק בימים האחרונים התירה ישראל להעביר את אמצעי הלחימה הלא קטלניים לידי המנגנונים הפלסטיניים.

בין אמצעי הלחימה שהועברו: כ-20-30 מטולי פדרל לירי רימוני גז מדמיע, פצצות עשן ורימוני הלם; קרוב ל-500 רימוני פדרל המותאמים לשיגור מהמטולים המיוחדים; כ-500 רימוני גז מדמיע; 2,000 כדורי גומי; 60-70 מסכות גז; מגינים שקופים המשמשים לפיזור הפגנות.

לא ברור אם הציוד הועבר לידי הביטחון הלאומי, הנחשב מעין צבא פלסטיני, או לידי המשטרה הפלסטינית האזרחית, שיש לה כוחות מיוחדים המאומנים לפיזור הפגנות. בביטחון הלאומי יש כבר כ-4,700 חיילים שעברו אימונים מיוחדים בירדן, במימון אמריקאי, במסגרת הסיוע שארה"ב מעניקה לכוחות הביטחון הפלסטיניים. בירדן מתאמן כעת הגדוד השמיני, של 500 חיילים. למעשה, עוד לפני סוף השנה יהיו יותר מ-5,200 לוחמים שסיימו את ההכשרה הצבאית המיוחדת. 250 מהם אף סיימו קורס קצינים מתקדם, בירדן, במימון אמריקאי. כמו כן הוקמו מרכזי אימונים חדשים באזור העיר יריחו.

הטיפול בבקשה לאמצעי פיזור הפגנות התעכב במשך כמה חודשים בעיקר בגלל השתהות הדרג המדיני. אבל בסופו של דבר אישרה ישראל את ההעברה, העלולה לעורר כעס בימין בישראל ובקרב תומכי החמאס בגדה המערבית. ההעברה נעשתה למרות הניסיונות של שר החוץ אביגדור ליברמן לטעון כי יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) הוא מכשול עיקרי לשלום, ולפנייה של הרשות למוסדות האו"ם בבקשה לקבל הכרה במדינה פלסטינית. נראה כי כוחות הביטחון הישראליים והפלסטיניים ממשיכים בשיתוף הפעולה ביניהם, למרות חילופי ההאשמות בדרג המדיני.

המשטרה הפלסטינית מתרגלת פיזורהפגנות ברמאללה בספטמברצילום: אי- פי

במערכת הביטחון מתנגדים בתוקף ליוזמות שהועלו בקונגרס האמריקאי לקצץ בסיוע שאמור להינתן - בשנת התקציב הבאה - לרשות הפלסטינית, ולהמשך הקפאת כ-192 מיליוני דולרים שהיו צריכים לעבור כבר לידי הרשות. יוזמה עצמאית בקונגרס מעכבת את ההעברה.

במשרד החוץ הישראלי דווקא לא מתנגדים להקפאה או לקיצוץ הכסף. לעת עתה לא ברור מה עמדת ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בעניין זה.

יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים, איליאנה רוס-לטינן, היא זו המובילה בארה"ב את עיכוב העברתם של כ-147 מיליון דולר מתוך 192 מיליון הדולרים שאמורים היו לעבור לידי הרשות הפלסטינית. רוס-לטינן, חברת קונגרס ותיקה מפלורידה, הידועה בקו האנטי פלסטיני שלה, יש האפשרות לעכב את ההעברה אף שכל הגורמים האחרים בקונגרס כבר הסירו את התנגדותם. רוס-לטינן אף הציעה בסוף אוגוסט חוק להפסקת המימון האמריקאי לכל גוף באו"ם שיכיר במדינה הפלסטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ