אבו מרזוק: עסקת שליט חיזקה את החמאס

עם זאת, הדגיש סגן יו"ר הלשכה המדינית של החמאס את התנגדותו לקיום בחירות למועצה המחוקקת ולנשיאות, כפי שהציע יו"ר הרשות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

סגן יו"ר הלשכה המדינית של החמאס ד"ר מוסא אבו מרזוק אמר לעיתון אל-חיאת כי עסקת שחרורו של גלעד שליט תמורת 1,027 פלסטינים מחזקת את מעמדו של החמאס שהופך למאוד פופולרי בחברה הפלסטינית. עם זאת, למרות הרוח הגבית מהעסקה, הדגיש מרזוק כי הוא מתנגד בתוקף לקיום בחירות למועצה המחוקקת ולנשיאות בזמן הקרוב, כפי שהציע יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס.

אבו מרזוק דחה את הטענה שהחמאס מיהר לבצע את העסקה והתגמש בתנאיו במיוחד לאחר נאומו של עבאס בעצרת האו"ם. הוא טען כי החמאס לא במירוץ מול הרשות וכי העסקה הייתה אירוע לאומי פלסטיני ולא עניין פוליטי. "הודעתו של מחמוד עבאס על קיום בחירות מיידיות היתה נמהרת", אמר. "האווירה הביטחונית והמדינית לא מאפשרת קיום בחירות בתקופה זו. הרשות הפלסטינית עדיין רודפת את אנשי חמאס בגדה ומונעת כל פעילות פוליטית".

גלעד שליט ובכיר החמאס מוסא מוחמד אבו מרזוק (מימין), לאחר שהועבר שליט לרפיח המצרית ביום שלישיצילום: אי-פי

אבו מרזוק התייחס בהרחבה להעסקה ואמר כי לאורך השנים הפך שליט לאחד הקלפים החזקים שהיו בידי החמאס וכי חשיבותו רק עלתה וההוכחה לכך הוא מספר האסירים ששוחרו תמורתו. עם זאת הדגיש אבו מרזוק כי לא ניתן היה להחזיק בו לנצח. "חטיפת שליט מלכתחילה היתה לה מטרה אחת והיא להחליפו באסירים, ולכן עניין זה הופרד מהמישור הפוליטי מדיני", אמר.

יש לציין כי למרות הפרסומים בעניין התחזקות החמאס בעקבות העסקה לשחרור שליט יש הגורסים שאין בדבר כדי לערער את מעמדו של עבאס. בכיר פלסטיני המזוהה עם עבאס אמר ל"הארץ" כי "צריך לזכור שהחמאס ניהל משא ומתן במשך השנים עם ישראל בצורה עקיפה על הסרת המצור והכנסת סחורה ושחרור שליט תמורת אסירים, מדובר בעניינים חשובים אולם לא אסטרטגיים. אבו מאזן מנהל משא ומתן לסיום כיבוש והקמת מדינה וההבדל הוא גדול".

בתוך כך, עבאס וראש הלשכה המדינית של החמאס חאלד משעל ייפגשו בימים הקרובים בקהיר וידונו במה שהוגדר על ידי אבו מאזן כ"המשך הדרך". בפגישה עם חברי מועצת המהפכה של הפתח שלשום הוא אמר כי הפגישה בינו לבין משעל לא תתמקד בעניין הרכבת ממשלת האחדות. "יש התפתחויות בינלאומיות ואזוריות שמחייבות דיון מעמיק יותר ולקבוע לאן מועדות פנינו", אמר.

ועדת המעקב של הליגה הערבית תתכנס בתחילת השבוע הבא לדיון בעניין הפנייה לאו"ם והמשך המאמצים במישור זה. בנוסף להצעות שמעלה הקוורטט. עבאס אמר כי עומדת בפניו אופציה שלישית והיא פירוק הרשות.

בכיר ברשות אמר בשיחה ל"הארץ" כי סוגיית פירוק הרשות עולה מפעם לפעם כסוג של בלון ניסוי אולם אין מדובר בצעד שנחשב לצעד קונקרטי: "אם מדברים על אסטרטגיה וטקטיקה בהתנהלות מול ישראל והקהילה הבינלאומית אז זו חלופה שעולה, אבל בין לדבר על זה ובין ליישם את המהלך המרחק הוא גדול מאוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ