פרופסור אמריקאי צעק לעבר דיפלומט ישראלי: "מוות לישראל!"

יועצו הבדואי של שר החוץ הרצה במוסד והותקף על ידי פרופסור מוסלמי. נשיא האוניברסיטה: הדברים ראויים לגנאי

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

עוד דיפלומט ישראלי הותקף מילולית במהלך הרצאה באוניברסיטה: הפעם היה זה איסמאעיל חאלדי, שהיה סגנו של הקונסול הישראלי בסן פרנסיסקו וכעת הוא יועצו של שר החוץ אביגדור ליברמן. הוא זכה לצעקות מפי אחד המרצים באוניברסיטה, שקרא "מוות לישראל" ועזב את האולם.

חאלדי, שפרסם בשנה שעברה את ספרו "מסעו של רועה: סיפורו של הדיפלומט הבדואי הראשון של ישראל", מדבר לעתים קרובות בפני קהלים שונים בארה"ב על הפוליטיקה במזרח התיכון ועל הגיוון בחברה הישראלית.

במהלך פרק השאלות והתשובות אחרי ההרצאה שנתן באוניברסיטת קנט ביום שלישי, אחד הפרופסורים באוניברסיטה, מרצה מוסלמי להסטוריה בשם חוליו פינו, שאל אותו כיצד ישראל יכולה לסייע לטורקיה עם "כספי דמים". חאלדי התווכח עם פינו, והפרופסור קרא "מוות לישראל!" ועזב את המקום.

לאחר עזיבתו, חאלדי קרא לקהל להמשיך בדיאלוג וטען שאנשים רבים לא מבינים את המצב בישראל. "זו האחריות שלי לומר את האמת ולבנות מערכות יחסים", אמר.

מיטב החדשות וכתבות המגזין בעמוד הפייסבוק של הארץ - עשו לנו לייק

נשיא האוניברסיטה לסטר לפטון פרסם באתר האוניברסיטה מכתב תגובה לדברי פינו. "אני רואה את הדרך שבה התנהגו כלפי המרצה האורח שלנו בקמפוס בושה לאוניברסיטה" כתב. "זו היתה זכותו של פרופסור פינו להציג שאלה פרובוקטיבית למר חאלדי, אך אז פרופסור פינו צעק 'מוות לישראל!' ועזב את האולם. אולי זו היתה זכותו של הפרופסור לעשות זאת, אך זו חובתי בתור נשיא האוניברסיטה לומר שדברים אלה ראויים לגנאי והתנהגותו מעוררת דאגה עמוקה". 

דובר האוניברסיטה תומס ניומן סרב לומר ל"הארץ" האם האוניברסיטה שוקלת בשלב זה צעדים נוספים כלפי פרופסור פינו, שאמר ל"הארץ" בתגובה: "אמרתי את מה שאמרתי למען ילדי פלסטין, לא בגלל שום סיבה אחרת. הפוליטיקה היחידה שאני נאמן לה זה 'אין אל חוץ מאללה, ומוחמד הוא שליחו. אסלמו עליכום ושלום עליכם". חאלדי עצמו בחר שלא להגיב לידיעה.

בעבר פינו עורר מחלוקת כשכתב במאמר דעה ב"דיילי קנט סטייטר" ב-2002 דברי שבח למחבל מתאבד, וב-2007 התברר שהוא כתב מאמרים לאתר ג'יהדיסטי. שנתיים מאוחר יותר האף-בי-איי אף ערך חיפוש בביתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ