הסלמה בניגוד לאינטרסים של שני הצדדים

הסבב הנוכחי דומה להסלמה אחרי הפיגוע באילת: הג'יהאד בחזית, החמאס בולם וצה"ל דבק בהכלה ובאיפוק. הרקטות שמגיעות לת"א בינתיים במחסנים

עמוס הראל ואבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל ואבי יששכרוף

נתחיל בקונספירציות: ההסלמה המחודשת בדרום לא נועדה לשבש את חזרתה של המחאה החברתית. ספק רב אם פעילי הג'יהאד האיסלאמי, ששיגרו ביום רביעי בלילה רקטת גראד לאזור אשדוד, כללו בשיקוליהם את ההפגנה בכיכר רבין במוצאי שבת. גם אנשי השב"כ, שהמליצו על הפגיעה בחוליית הג'יהאד אתמול בצהרים, לא התעניינו כנראה בתוכניות של דפני ליף. השב"כ זיהה הכנות לשיגור נוסף של קטיושות במחנה אימונים על הריסות ההתנחלות עצמונה; חיל האוויר הוזנק. תוצאת התקיפה - חמישה הרוגים מאנשי הג'יהאד, בהם פעיל אזורי בכיר יחסית, היא שמכתיבה את עוצמת ההסלמה הנוכחית. בתקיפות נוספות של חיל האוויר נהרגו עוד חמישה פעילי ג'יהאד.

סבב המהלומות שנפתח אתמול מזכיר בינתיים את הסבב הקודם, שארך ימים אחדים בעקבות הפיגוע ליד אילת ב-18 באוגוסט. גם הפעם, לשני השחקנים העיקריים, ישראל והחמאס, אין עניין של ממש בהתכתשות ממושכת. החמאס עוד לא מיצה את מפגן העוצמה שלו לאחר עסקת שליט, שבה משתחררים יותר מאלף אסירים פלסטינים.

המדיניות המוכתבת לצה"ל ברצועה, זה כמה חודשים, דבקה בהכלה ובאיפוק. הדרג המדיני, גם אם הוא משתעשע ברעיונות של החזרת ההרתעה כלפי עזה, אינו נראה להוט בשלב זה להיכנס להרפתקה צבאית ברצועה, שיעדיה אינם ברורים וסיומה לוט בערפל.

פגיעת גראד, אתמול בבית ספר באשדוד. כיפת ברזל לא פעלה בעירצילום: אליהו הרשקוביץ

הג'יהאד הגיב על הרג אנשיו בירי מסיבי: כ-30 קטיושות ופצצות מרגמה, שמהן נהרג ישראלי אחד ונפצעו ארבעה. צילומים שהפיץ הג'יהאד אמש מתעדים שיגור של חמש רקטות בו זמנית. חיל האוויר התמקד בפגיעה בחוליות ירי, אך אפשר להניח שבקרוב יהיו גם תקיפות יזומות נגד מפקדות ומוצבים של החמאס והג'יהאד. בעבר, סבבים כאלה דעכו בתוך פחות משבוע. ההמשך תלוי בעיקר בהיקף האבידות. אם יהיו הרוגים ישראלים בהפגזות, תוחרף התגובה הצבאית.

גם עמדת החמאס חשובה. בסבב האחרון, באוגוסט, החמאס הצטרף בשלב מאוחר לירי משום שהארגון חש שהוא מאבד נקודות בדעת הקהל העזתית לטובת הפלגים הקטנים והקיצוניים יותר. אבל בכל פעם שהנהגת הארגון חשה שהעניינים יוצאים מהשליטה ושישראל עלולה לסכן את עתיד מפעלו הגדול של החמאס - השלטון האיסלאמי בעזה - היא בחרה ללחוץ על הבלמים. הפעם, יהיו לה עוד תמריצים לכך: הקשר המתהדק עם השלטון הזמני במצרים והחשש כי לחימה ממושכת תעכב את השלמת השלב השני בעסקת שליט, שבו אמורים להשתחרר עוד 550 אסירים ביטחוניים.

בחמאס לא הופתעו מהחלטת הג'יהאד לשגר את הגראד לישראל, לאחר שבועות ארוכים של שקט יחסי. אילו התארכה ההפוגה בלחימה עלול היה הג'יהאד לשקוע, הרחק מתשומת הלב של הציבור הפלסטיני. זו אינה כוונתו, בוודאי לא האג'נדה של מפעיליו האיראנים, השמחים לכל תבערה מחודשת.

כעת, הג'יהאד שוב עומד בחזית ה"התנגדות" (מוקאוומה), הרעיון שהחמאס מחויב לו פומבית אך שוב אינו מממשו באותה תדירות כבעבר. כדי שלא להיתפס כארגון שוויתר על האידיאולוגיה לטובת הנוחות, החמאס חייב לאפשר לג'יהאד להגיב ברקטות על הרג אנשיו, אך זה נכון כאמור רק לזמן מוגבל.

שר החוץ, אביגדור ליברמן, שטען בשבוע שעבר כי יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) הוא המכשול המרכזי לשלום, אמר אתמול בביקורו בבוסניה כי הוא מקווה שהרשות (יחד עם הקהילה הבינלאומית) תסייע בהפסקת הירי. אולי צריך לעדכן את ליברמן שלרשות אין שום השפעה על עזה וכרגע, לנוכח הצהרותיו של שר החוץ, גם אין לה אינטרס לעשות זאת.

כיפת ברזל לא הופעלה

שאלה נוספת שעלתה אמש נוגעת לתפקודן של סוללות כיפת ברזל. בסבבים הקודמים, באפריל ובאוגוסט, נחלה הכיפה הצלחות מרשימות. אתמול נרשם יירוט מוצלח אחד, מעל באר שבע, אולם הקטיושות שנורו לאשדוד ולאשקלון לא יורטו.

הפלסטינים שומרים בינתיים את "נשק יום הדין" שלהם במחסנים. הקטיושות נורות לטווח של כארבעים קילומטרים, עד באר שבע במזרח וגדרה בצפון, אף שברשות הפלגים גם רקטות המסוגלות לפגוע בתל אביב ובהרצליה. גם כך, מצאו עצמם אמש כמיליון ישראלים בני ערובה של החלטות ראשי הזרועות הצבאיות של הארגונים ברצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ