מושב חורף של חקיקה גזענית מול חברתית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי הכנסת חזרו היום מפגרת הקיץ. החופשה הממושכת, כמעט שלושה חודשים, הותירה את הזירה הפרלמנטרית הרחק מהשיח הציבורי, באחת העונות הבוערות שידע בשנים האחרונות: מחאת האוהלים מחד והעימותים מול הרשות הפלסטינית במישור המדיני, מאידך, תפסו את חברי הכנסת ללא במה נוחה לפרוק תסכולים, וללא יכולת של ממש להשפיע על סדר היום.

גם עסקת שליט תפסה את חברי הכנסת הרחק מהמשכן: לא התקיים דיון פרלמנטרי משמעותי על השלכות העסקה ובניגוד להצהרות קודמות של ראש הממשלה, היא לא הובאה לדיון בפני המליאה לפני מימושה וגם לא להצבעה בכנסת. באופוזיציה היה דווקא מי ששמח על כך שהמשכן לא היה פעיל בתקופה הזאת. "נתניהו יכול היה לנצל את הכנסת כדי לצמצם את הנזק שגרמה לו מחאת האוהלים ולשנות את סדר היום התקשורתי", אמרה ח"כית מהאופוזיציה. "הוא יכול היה לאפשר לח"כים להעלות הצעות חוק שנויות במחלוקת או לקדם רפורמות כדי להסיט את תשומת לב הציבור מהביקורת כלפיו. מהבחינה הזאת, הפגרה בהחלט תרמה לנו".

חיים קלים לנתניהו

ההצבעה במליאה על חוק החרם, ביולי האחרוןצילום: מיכאל פתאל

אבל הכנסת המנומנמת עשתה חיים קלים לראש הממשלה, בנימין נתניהו: ללא הצבעות אי אמון בממשלתו, הקואליציה האיתנה המשיכה לפעול באין-מפריע. המושב הנוכחי נדיר בפוליטיקה הישראלית: ב-20 השנים האחרונות לא הצליח אף ראש ממשלה לשרוד תקופה המקבילה לזו של נתניהו. אלא שבחודשים הקרובים, המפלגות צפויות להתחיל להיערך לבחירות הבאות והדבר צפוי להשפיע באופן משמעותי על תפקוד הממשלה והכנסת ולהפוך את המושב הנוכחי לסבוך.

מועד הבחירות הרשמי הוא עדיין אוקטובר 2013, אולם בקואליציה ובאופוזיציה כאחד מעריכים שיוקדם. מפלגת העבודה כבר בחרה יו"ר וחבריה המסוכסכים ינסו לפעול במשותף; מרצ צפויה כנראה להקדים את מועד הבחירות לראשות המפלגה ולקיים אותן בינואר; ועידת הליכוד צפויה להתכנס בינואר וגם קדימה עשויה להכריז על בחירות דומות בחודשים הקרובים. ריח הבחירות צפוי להקצין את עמדותיהן של כל סיעות הבית, ולהגדיל את הדרישות הכספיות של השותפות הקואליציוניות. בקואליציה היה מי שסימן את חודש מאי הבא כמועד אפשרי לבחירות, אחרי שראש הממשלה ייכשל בהעברת תקציב נוסף בשל דרישות השותפות הקואליציוניות.

מאמר המערכת: דגל שחור מעל מושב החורף של הכנסת

שלושה אירועים מרכזיים ישפיעו כבר בימים הקרובים על סדר יומו הלחוץ של ראש הממשלה: התפתחות מדינית בסכסוך עם הפלסטינים; הקואליציה שלו צפויה להיטלטל בין המלצותיה של ועדת טרכטנברג לדרישות החברתיות של המפלגות השונות; גם מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, עשוי להלום בממשלה בתוך שבועות אחדים באמצעות פרסום הדו"ח הנוקב שחיבר על מחדלי השריפה בכרמל.

ח"כ דליה איציק, יו"ר סיעת קדימה, אמרה ביום חמישי כי אחד העניינים המרכזיים שבהם תתמקד המפלגה הוא תביעה לביטול תקציב המדינה והכנת תקציב חדש, שיכלול מענה למחאה החברתית. "אנחנו נדרוש מנתניהו לפתוח את תקציב המדינה מחדש. אנחנו רוצים שהממשלה תנהל משא ומתן עם כל הגורמים הרלוונטיים, וגם אתנו, ותגבש אמנה חברתית מחודשת".

ארבעה תחומי חקיקה פופולריים צפויים לעמוד בלב פעילות הח"כים במושב הנוכחי: חקיקת דו"ח טרכטנברג ויצירת רפורמה כלכלית משמעותית בעקבותיה; שורת חוקי עסקת שליט שידרשו לסנדל את הממשלה מביצוע עסקאות שבויים המוניות בעתיד; ניסיונות חקיקה להכשרת הבנייה במאחזים והמשך חקיקת חוקי נאמנות-אזרחות.

קפצו על העגלה

ישראל ביתנו אמנם מובילה את החקיקה בעניין, אך לא מעט ח"כים מסיעות אחרות קפצו בחודשים האחרונים על העגלה. יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, אמר בסוף השבוע כי "אנחנו רואים את חקיקת נאמנות-אזרחות כדגל של המפלגה שלנו ולא נתפשר. יש לנו כמה הצעות חדשות בנושא שנעלה וגם הצעות חוק שנמצאות בשלבי חקיקה שונים".

כך, למשל, הכנסת צפויה לדון בהצעה המבקשת לקבוע העדפה ליוצאי צבא ושירות לאומי בקבלה לשירות המדינה, המונחת על שולחנה של ועדת החוקה, לאחר שכבר אושרה בקריאה טרומית; גם ההצעה לתיקון חוק האזרחות, שעניינה חובת הצהרת אמונים למדינת ישראל "כמדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית, לסמליה ולערכיה", כתנאי לקבלת אזרחות ישראלית; הצעה נוספת קוראת להעניק שיקול דעת לשר הפנים לשלול אזרחות של אדם שפועל נגד העם היהודי, או נגד מדינת ישראל.

מאז הוצאתה לפועל של עסקת שליט, שלוש הצעות מרכזיות עומדות על הפרק. הראשונה, של ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי), תבקש לקבוע שחרור של אסיר אחד תמורת כל שבוי. הצעה אחרת, של ח"כ זאב אלקין (ליכוד), תאסור על שחרור מחבלים מתחת לגיל 45, ותאפשר רק לאסירים בני 60 ומעלה שלא להיות מגורשים.

"הסיכוי שהצעות החוק בעניין שליט יעברו במושב הקרוב והסיכוי שבכלל יקודמו קלוש", אמר ח"כ שבחן את האפשרות להגיש הצעה בסוגיה. הסיבה היא שהממשלה תסכל אותם, כי אף ראש ממשלה לא רוצה שיסנדלו אותו בקבלת החלטות מדיניות.

גם פינוי המאחזים עשוי להעסיק את הכנסת בחודשים הקרובים: כל פינוי שיבוצע, כמו גם כל התקדמות בתהליך המדיני, יעוררו פעולות תג מחיר במשכן מצד המזוהים עם הימין. בקואליציה נערכים לאפשרות שח"כים אלה יצביעו בניגוד למשמעת הקואליציונית, כנקמה על פינוי מאחזים או על הקפאת בנייה בהתנחלויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ